praktyczny przewodnik KLM

10 przydatnych informacji o Twoim locie, które warto sprawdzić - praktyczny przewodnik KLM
 

10 przydatnych informacji o Twoim locie w jednym miejscu. Teraz możesz je sprawdzić zanim wsiądziesz do samolotu KLM zaprasza do korzystania z przewodników po locie „FlightGuide”, gdzie znajdziemy wiele praktycznych informacji o naszej podróży, jak i mnóstwo ciekawostek dla fanów awiacji.

Podróż samolotem, zwłaszcza ta daleka lub po raz pierwszy daną linią może czasem wywoływać niepewność i rodzić wiele pytań o praktyczne kwestie związane z lotem. Jakie są zwyczaje i procedury? Czym
nakarmią nas w samolocie? Czy samolot jest nowy i bezpieczny? Jakie mają filmy? KLM robi wszystko, aby ograniczyć nasze wątpliwości do minimum! Na flightguide.klm.com każdy z nas – nie tylko pasażerowie z biletem w ręku - może bardzo szczegółowo sprawdzić informacje o każdym locie KLM. Wystarczy wpisać miasto docelowe i datę planowanej podróży. Flight Guide KLM to też doskonałe miejsce dla fanów lotnictwa, którzy znajdą na stronie mało powszechną wiedzę o samolotach i liniach, ciekawostki i wciągające historie. Chcesz dowiedzieć się co oznaczają poszczególne paski na rękawach personelu pokładowego, czy jak po
numerze rejsu rozpoznać dokąd leci samolot? KLM zaprasza na Flight Guide, aby z przygotowań do podróży uczynić fajną zabawę!

1. Czym polecę?
Jaka maszyna wykonuje lot KL835 do Singapuru 22 września? Boeing 777-300ER, który zabiera 408 pasażerów i leci z prędkością 800 km/godzinę, wykonując w sumie 13 lotów tygodniowo. Ze strony dowiemy się również, że nasz samolot, który jest potocznie nazywany „trzy trójki” rozpędza się do blisko setki w 6 sekund, dzięki najmocniejszym na rynku silnikom odrzutowym – rekordzistom pod tym względem w Księdze Rekordów Guinness’a. Poza całym mnóstwem innych ciekawostek o samolocie, Flight Guide umożliwia wirtualny spacer po kabinach ekonomicznych i biznes. Wpisując na flightguide.klm.com wybraną destynację i datę lotu możemy sprawdzić maszynę KLM lecącą do każdego miasta w siatce KLM.*

2. Gdzie będę siedział w samolocie?
Miejsca na lotach KLM są przyznawane automatycznie przez system. Aby sprawdzić to przyznane nam lub ewentualnie je zmienić na inne, wymagane jest zalogowanie się do naszej rezerwacji. Należy na stronie klm.pl wybrać zakładkę „Moja Podróż”, a następnie wpisać numer rezerwacji i nazwisko. Nasze miejsce na planie kabiny samolotu możemy sprawdzić (i bezpłatnie zmienić) w momencie rozpoczęcia odprawy (online) – czyli od 30 godzin przed rozkładową godziną lotu. Osoby, które chcą wybrać miejsce wcześniej i samodzielnie – mogą to zrobić tylko w płatnej opcji. Będąc zalogowanym do „Moja Podróż” możemy też uiścić dopłatę za miejsce specjalne – np. z większą przestrzenią na nogi, KLM Economy Comfort, miejsca preferowane itp.

3. Co nam podadzą do jedzenia?
Menu można teraz sprawdzić szczegółowo na Flight Guide! Pasażerowie lecący KLM w klasie ekonomicznej w przyszłym tygodniu do Nowego Jorku jako danie główne będą mieli do wyboru grillowanego kurczaka z zieloną fasolką lub spaghetti w sosie Arrabiata. Natomiast podróżni do Pekinu – wołowe klopsiki z ziemniakami i marchewką lub kurczaka w czerwonym curry z ryżem. Serwis Flight Guide powie nam też co jest do picia, kiedy dostaniemy przekąski poza głównymi posiłkami i odświeżający ręcznik, a także….., że w latach 60tych pasażerowie KLM zjadali dziennie 3000 jajek i 500 kilogramów mięsa. Obecnie na Flight Guide można sprawdzić menu dowolnego lotu KLM serwowane w klasie ekonomicznej, jak też domówić posiłek specjalny a’la carte. Informacje o menu w klasie biznes będą dostępne wkrótce.

4. Ile mogę zabrać bagażu?
KLM pozwala na wyjątkowo „hojny” bagaż podręczny, który w klasie ekonomicznej wynosi 12 kg, a biznes – aż 18 kg. W ramach bezpłatnego bagażu podręcznego możemy zabrać walizkę/torbę o maksymalnych wymiarach 55 x 35 x 25 cm oraz jedno dodatkowe „akcesorium” (torebka, aktówka, komputer itp.) o maksymalnych wymiarach: 40 x 30 x 15 cm. Bagaż rejestrowany (jego dopuszczalna waga, rozmiary i liczba sztuk) zależy od tego czy lecimy w klasie ekonomicznej, czy w klasie biznes, na trasie europejskiej czy międzykontynentalnej oraz czy korzystamy z dodatkowych przywilejów bagażowych dzięki karcie lojalnościowej Flying Blue. Przysługujące nam limity bagażowe na nasz zarezerwowany lot sprawdzimy wygodnie logując się w sekcji „Moja Podróż”. Tutaj też istnieje możliwość dokupienia dodatkowego limitu w cenach lepszych niż na lotnisku.

5. Program filmowy i rozrywka w samolocie
Długi lot to dobra wymówka, aby obejrzeć wszystkie zaległe filmy, na które nie mieliśmy czasu. Na stronie flightguide.klm.com można sprawdzić aktualny repertuar filmowych nowości dostępnych w samolotach przez najbliższe dwa miesiące, jak również inne propozycje z systemu rozrywki pokładowej – muzykę, gry, czy program dla dzieci. Tak więc jeśli do tej pory nie udało nam się zobaczyć „Króla Artura” czy innej pozycji kinowej ostatnich tygodni – mamy ku temu okazję w samolocie KLM we wrześniu.

6. Jakie udogodnienia będą na pokładzie?
Chcesz sprawdzić, czy w czasie lotu będziesz miał gniazdko zasilania przy fotelu, port USB oraz Wi-Fi? Sprawdź swój rejs na FlightGuide! Ze strony można też pobrać wszystkie praktyczne aplikacje na telefon, które mogą nam się przydać w czasie podróży: KLM Mobile App – do powiadomień o statusie lotu, przechowywania kart pokładowych itp. oraz Media App – dzięki której możemy bezpłatnie pobrać gazety i magazyny w wersji elektronicznej, aby potem czytać je w czasie lotu.

7. Załoga mojego lotu

Czy ktoś choć raz w dzieciństwie nie zamarzył o pracy pilota lub stewardesy? Dzięki Flight Guide możemy zapoznać się z załogą KLM, zanim wsiądziemy do samolotu. Dowiemy się jak rozpoznać rangę obsługującego nas personelu pokładowego, ilu pasażerów może mieć pod opieką jeden steward/stewardesa, w których typach samolotów są sypialnie dla załogi i wiele więcej.

8. Coś dla miłośników zakupów

Na wszystkich lotach międzykontynentalnych KLM można zrobić zakupy w pokładowym sklepie. Oferta jest bardzo szeroka – od kosmetyków, przez gadżety lotnicze, elektronikę, po zabawki, biżuterię i zegarki. Ale praktyczni Holendrzy przygotowali wygodne rozwiązanie dla swoich klientów. Poprzez Flight Guide, jeszcze przed podróżą, można sprawdzić cały asortyment sklepu pokładowego, złożyć zamówienie online, a zakupy zostaną nam dostarczone na pokład samolotu. Czytelnicy Flight Guide korzystają z 10% zniżki po wpisaniu „flightguide10”.

9. Przesiadka w Amsterdamie
Wszystkie loty KLM odbywają się z przesiadką w Amsterdamie. Mimo, że amsterdamski port lotniczy Schiphol jest jednym z najbardziej lubianych lotnisk na świecie, to warto przygotować się przed podróżą i transferem, zwłaszcza jeśli mamy mało czasu lub lecimy przez Amsterdam pierwszy raz. W serwisie FlightGuide znajdziemy sekcję z odpowiedziami na najczęstsze pytania. Kiedy muszę stawić się przy wyjściu do samolotu? Czy zostanę powiadomiony w przypadku opóźnienia lub innych zmian w rozkładzie? W której hali odlotów mogę oczekiwać na kolejny lot? Dodatkowo w „Moja Podróż” na klm.pl są dostępne informacje, na który terminal na lotnisku docelowym przylatuje nasz rejs KLM i z którego odlatuje w drogę powrtną.

10. Miasto docelowe podróży – co, gdzie, jak?
Aby ułatwić życie swoim klientom, KLM wyposażył stronę Flight Guide we wszystko, co przydatne przed podróżą, łącznie z podstawowymi informacjami o miejscu docelowym – wszystko jest dostępne w jednym miejscu na flightguide.klm.com. Są tam opisy głównych atrakcji turystycznych, waluta, różnica czasu i aktualna prognoza pogody oraz wyszukiwarki hoteli i wynajmu samochodów, z możliwością rezerwacji online. *typ samolotu może ulec zmianie

KLM
Royal Dutch Airlines (Królewskie Holenderskie Linie Lotnicze) powstały 7 października 1919 roku i są obecnie najstarszą linią lotniczą na świecie, która nadal działa pod swoją oryginalną nazwą. Siatka połączeń KLM z wylotem z Amsterdamu obejmuje 217 destynacji w blisko 100 krajach. Loty KLM odbywają się z lotniska bazowego Amsterdam-Schiphol, z którego w 2016 roku skorzystały 63 miliony pasażerów. W sezonie letnim 2017 roku, oferta KLM powiększa się o kolejne 12 miast (w stosunku do lata 2016). Holenderska linia dysponuje flotą 204 samolotów. KLM wraz z liniami Air Frace stanowi główny filar Grupy AIR FRANCE KLM, do której należą też KLM Cityhopper, HOP! oraz Transavia.
Air France KLM
Od 2004 roku, Air France i KLM Royal Dutch Airlines tworzą jeden z największych sojuszy w transporcie lotniczym – Grupę AIR FRANCE KLM. Grupa AIR FRANCE KLM jest czołowym graczem w branży transportu lotniczego i niekwestionowanym liderem w obsłudze rejsów dalekiego zasięgu do i z Europy. Jej głównym obszarem działalności jest transport pasażerów, towarów oraz obsługa techniczna samolotów. Obydwie linie dysponują potężną siatką połączeń na trasach dalekiego zasięgu, realizowanych z Europy.


W 2017 roku, Grupa AIR FRANCE KLM oferuje pasażerom połączenia do 328 miast w 118 krajach. Flota Grupy liczy obecnie 534 samoloty. W 2016 roku z jej usług skorzystało 93.4 mln pasażerów podróżując poprzez 2 lotniska bazowe (tzw. hub): Paris-Charles de Gaulle i Amsterdam-Schiphol. Więcej informacji o Air France i KLM oraz aktualne promocje na bilety lotnicze na stronie: www.airfrance.pl i www.klm.pl. Informacje o Grupie AIR FRANCE KLM na www.airfranceklm.com

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo [email protected]