Jarmarki Bożonarodzeniowe w Poznaniu

Jarmarki Bożonarodzeniowe w Poznaniu

Jarmarki Bożonarodzeniowe w Poznaniu 

  Nie jeden jarmark a dwa jarmarki w dwóch lokalizacjach oferuje Poznań mieszkańcom i turystom. Tegoroczne atrakcje w obu lokalizacjach wzbudzają zainteresowanie i zachwyt turystów z całego świata. Poznań został wybrany do TOP 5 Jarmarków Bożonarodzeniowych w Europie i otrzymał także tytuł Najlepszego Lodowiska Świątecznego w Europie.

 

 

Można śmiało powiedzieć że z roku na rok jarmarki stają się coraz popularniejsze a rywalizacja przybiera na sile. Do dobrze znanych w Krakowie, Gdańsku czy Wrocławiu, bez zbędnego krygowania dobijają kolejne miasta. Poznań zrobił to po mistrzowsku i w edycji 2023 pogodził rywalizujące Kraków, Gdańsk i Wrocław.

 

 

Ceny na jarmarkach to temat na niejedną pracę doktorską a paragony grozy weszły już na stałe do kanonów relacji z Jarmarków Bożonarodzeniowych w naszym kraju. Niestety, za cenami nie idzie jakość oferowanych potraw, bo czy można nazwać czymś wyjątkowym i lokalnym pajdę chleba ze smalcem za 30 zł, kubeczek marnej jakości nalewki zwanej grzańcem za 22 zł czy też kawałka kiełbasy z marketu za 30 zł?

 

 

Ceny ustalane na straganach wymuszane są niejako przez pośredników będących pośrednio organizatorem takich imprez. To nie miasto a firmy zewnętrzne ustawiają budki i ustalają ceny najmu. Warto przy tym zaznaczyć że większość miast ogłaszając przetarg na organizację jarmarków i udostępniając teren, nie pobiera z tego tytułu ani złotówki. Przykładem niech tutaj będzie jarmark świąteczny we Wrocławiu, gdzie od lat "gospodarzem" jest firma z Żagania, otrzymująca teren na czas jarmarku zupełnie bezpłatnie. Wystawcy za wynajem płacą nawet do kilkudziesięciu tys zł a turysta za szaszłyk musi zapłacić nawet 80 zł. Miasto chwali się imprezą znaną w całej Europie, tłumy są, grzaniec się leje i kasa się zgadza. Podobnie jest w pozostałych miastach organizujących tego typu jarmarki świąteczne. Poznań prawdopodobnie jako wyjątek, otrzymuje wpływy do kasy miejskiej od firmy wygrywającej przetarg na organizację imprezy świątecznej.

Ale czy w tym wszystkim chodzi wyłącznie o pieniądze?

 

 

Jak wyglądają jarmarki w Poznaniu, co można zobaczyć i z czego można skorzystać, odwiedzając obie lokalizacje, czyli Plac Wolności znajdujący się w sąsiedztwie rynku, oraz tereny Międzynarodowych Targów Poznańskich znajdujących się tuż obok dworca Poznań Główny.

 

Jarmark Bożonarodzeniowy na Placu Wolności w Poznaniu,

"Betlejem Poznańskie"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jarmark Bożonarodzeniowy na Międzynarodowych Targach Poznańskich

 

 

 

 

 

Poznań 51.089 głosów został wybrany do TOP 5 Jarmarków Bożonarodzeniowych w Europie, został także nagrodzony jako #1. Najlepszy Jarmark Bożonarodzeniowy w Polsce i otrzymał także tytuł #1. Najlepszego Lodowiska Świątecznego w Europie.

 

 

 

20 najlepszych jarmarków bożonarodzeniowych w Europie

 

Najpiękniejsze Jarmarki Bożonarodzeniowe w Europie, top 20

 

opracowanie & foto Albin Marciniak

https://www.facebook.com/marciniak.albin

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com