Jarmark Bożonarodzeniowy w Krakowie

Jarmark Bożonarodzeniowy w Krakowie

Kiermasz świąteczny na rynku w Krakowie

  Ok. 55 handlowych stoisk m.in. ze świątecznymi ozdobami, biżuterią i pamiątkami. Potrawy z grilla, pierogi oraz bożonarodzeniowe łakocie. A do tego Święty Mikołaj z Laponii w asyście mikołajów-pomocników na motorach, Korowód Szopek, Korowód Kolędniczy i wspólne śpiewanie kolęd z artystami z „Loch Camelot”. To tylko niektóre z atrakcji, jakie będą towarzyszyć tegorocznym Targom Bożonarodzeniowym organizowanym na płycie Rynku Głównego. Uroczyste otwarcie Targów odbędzie się 24 listopada o godz. 12. Impreza potrwa do 1 stycznia 2024.


http://www.klubpodroznikow.com/images/stories/relacje/krakow_kiermasz/8358DSC_3256.JPG

 

Organizowane w okresie Adwentu Targi Bożonarodzeniowe to powrót do handlowych tradycji Rynku Głównego. Targi, zwane dawniej jarmarkami, odbywały się na Rynku od stuleci. Tradycja Targów Bożonarodzeniowych powstała przed II Wojną Światową. Kontynuowana była po jej zakończeniu, z krótką przerwą. Współczesne Targi wpisały się już na stałe w kalendarz miejskich wydarzeń. Cieszą się powodzeniem wśród mieszkańców Krakowa i odwiedzających nasze miasto turystów z Polski i zagranicy.

 

https://klubpodroznikow.com/images/stories/relacje/krakow_kiermasz/8360DSC_3251.JPG

 

W tym roku Kupcy zaprezentują towar w ok. 55 kioskach handlowych. Dodatkowo ustawione zostaną cztery punkty gastronomiczne i cztery beczki z grzanym winem. Kupcy będą oferować szeroką gamę świątecznych produktów – ozdób choinkowych, świątecznych stroików i innych dekoracji, a także wyroby ceramiczne, wyroby z drewna, wełny, sukna, szkło artystyczne, biżuterię i rozmaite pamiątki. Można będzie również skosztować tradycyjnych potraw z grilla, smacznych pierogów, pieczonych ziemniaków i ziemniaków typu nachos z sosem serowym oraz napić się grzańca galicyjskiego, soku buraczanego i selerowego. Nie zabraknie świątecznych łakoci, takich jak prażone orzechy w karmelu, wyroby w czekoladzie i marcepanie czy pierniki.

 

 

Targom będą również towarzyszyć liczne imprezy. W dniu uroczystego otwarcia Targów (24 listopada) Fundacja Polonia Celeberrima przedstawi legendę o Św. Mikołaju. Tego samego dnia, od rana, dzieci będą pisały listy do Św. Mikołaja, które ok. godz. 16:00 „polecą do nieba”. Kupony z listami będą zamieszczone w „Dzienniku Polskim” w dniach 26, 27 listopada 2010. Będzie można je wrzucać do specjalnie przygotowanej skrzynki, znajdującej się na estradzie, na Rynku Głównym. 2 grudnia (godz. 12:00) pod pomnikiem Adama Mickiewicza spotkają się twórcy szopek. Około godziny 12:15 Korowód Szopek ruszy w stronę Rynku Głównego, na estradę Targów.

 

https://klubpodroznikow.com/images/stories/relacje/krakow_kiermasz/8368DSC_3231.JPG

 

Prowadzący pochód Mieczysław Czuma i Leszek Mazan, zaprezentują szopki i twórców (prezentacje będą tłumaczone na język angielski). Potem odbędzie się koncert kolęd i pastorałek. Następnego dnia (3 grudnia) zostanie zaprezentowany dukat krakowski, nawiązujący do legendy o smoku wawelskim. Również 3 grudnia (około godziny 16:00), przez Kraków przejdzie pochód około 100 Mikołajów (organizowany przez młodzież z Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego). Święci Mikołaje wyruszą z placu J. Matejki odwiedzając m.in. pomnik Grunwaldzki z figurą Mikołaja Trąby, pomnik Mikołaja Kopernika, Mikołaja Zyblikiewicza oraz restaurację Mikołaja Wierzynka. Około godz. 18:00 pochód zatrzyma się pod Urzędem Miasta Krakowa, gdzie powita Św. Mikołaja z Rovaniemi, z Laponii, który przybędzie do Krakowa w asyście ok. 250 motocyklistów w strojach mikołajowych. 5 grudnia (ok. godz. 15:00) wjadą oni na Rynek Główny - asystując Św. Mikołajowi, który wręczy paczki dzieciom z domów dziecka, w tym również ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących przy ul. Tynieckiej 6. Potem na scenie Targów Bożonarodzeniowych rozpocznie się impreza mikołajowa – będą występy, gry i zabawy. W planie imprez towarzyszących Targom Bożonarodzeniowym są również „Jasełka według Lucjana Rydla” – w wykonaniu grupy teatralnej „ADALEX” (18 grudnia o godz. 18:00). Będzie też okazja, by wspólnie z artystami z „Loch Camelot” zaśpiewać kolędy (19 grudnia o godz. 17:00) i zobaczyć Korowód Kolędniczy, w którym weźmie udział ok. 15 autentycznych, amatorskich folklorystycznych grup kolędniczych. Zespoły spotykają się (21 grudnia o godz. 14;30) pod krakowskim Barbakanem. Następnie korowód przejdzie na estradę na Rynku, gdzie zaśpiewa kilka kolęd wraz z publicznością.

 

https://klubpodroznikow.com/images/stories/relacje/krakow_kiermasz/8369DSC_3228.JPG

 

Organizatorem imprezy jest Krakowska Kongregacja Kupiecka, Fundacja Promocji Kultury Miasta Krakowa oraz firma Artim Sp. z o.o. Partnerem wydarzenia jest Urząd Miasta Krakowa. (JK).

 


foto: Albin Marciniak

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com