Fort reditowy 7 "Za Rzeką", Bronowice

Fort reditowy 7 "Za Rzeką", Bronowice

Fort reditowy 7 "Za Rzeką" ("Bronowice")

 Szlak Twierdzy Kraków
 
Fort należący do Twierdzy Kraków, znajdujący się przy ul. Rydla w Krakowie. Powstał w latach 1857-1865 na miejscu szańca typu FS (Feuerschanze) z 1854 roku. W 1888 roku na wale dobudowano poprzecznice, a w 1909 wzniesiono w lewym barku i szyi tradytor.
 
 
 
Narys bastionu. Wał ziemny ze stokiem omurowanym cegłą. Na wale poprzecznice. Fosa klasyczna. W fosie dwie kaponiery typu kocie uszy. W centrum redita ceglana, jednokondygnacyjna, rzut podkowiasty. Redita posiadała taras pokryty płaszczem ziemnym z przedpiersiem. Otoczona obszernym dziedzińcem i wałem. Linia szyi włamana na osi symetrii. Zachował się most zwodzony w bramie redity. Fort przez cały XX i początek XXI wieku był własnością wojska i służył jako magazyn. Obecnie jest własnością Agencji Mienia Wojskowego i nie jest dostępny publicznie.
 
 
 
Wielka szkoda, bo obiekt znajduje się w niedalekiej odległości od ścisłego centrum, i mógłby być sporą atrakcją dla turystów z całego świata. Dookoła fortu, są barierki (do częściowej naprawy). Wystarczyło by wykarczować krzewy i rozebrać walące się zadaszenia, dobudowane na potrzeby wojska. Wielkość obiektu gwarantuje zwiedzanie na minimum godzinę. W samym forcie można by organizować wystawy związane z Twierdzą Kraków oraz pokazy grup rekonstrukcyjnych. To jest także idealne miejsce na wszelkiego rodzaju zloty pasjonatów militariów, z Polski jak i całego świata. Wyjątkowość Twierdzy Kraków gwarantuje zainteresowania , nie tylko miłośników fortyfikacji.
 
 
Dla Wojska Polskiego jak widać, obiekt nie ma już żadnej wartości.
 
 
 
Barierka okalająca cały fort. Gdyby ją lekko odnowić i wykarczować krzaki, widok byłby wyjątkowy.
 
 
 
 
 
Forty i Twierdze w Polsce

forty i twierdze

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com