Muzeum PTTK w Szczawnicy

Muzeum PTTK w Szczawnicy

   Większość osób podążających Drogą Pienińską ze Szczawnicy na Sokolicę, lub wzdłuż Dunajca do Sromowiec, nie ma świadomości o istnieniu takiego muzeum. Także zdecydowana większość gości, odwiedzających schronisko i przechodząc obok niewielkiego budynku, nie zdaje sobie sprawy co kryje się za jego ścianami. Warto poprosić o klucz znajdujący się w recepcji schroniska, i wejść do wnętrza muzeum.
 
 
 
 
Ośrodek Kultury Turystyki Górskiej PTTK w Pieninach znajduje się obok schroniska „Orlica” w Szczawnicy. Znajdziemy tutaj ekspozycję stałą poświęconą dziejom turystyki w Pieninach, historii oddziałów PTTK w Szczawnicy i Krościenku oraz powstaniu Pienińskiego Parku Narodowego. Bardzo ciekawa jest ekspozycja związana flisactwem i dziejami spływów Dunajcem, a do najciekawszych eksponatów należy „Księga uchwał walnych zgromadzeń i zarządu” oraz rozmaite listy, pisma i mapy.
 
 
 
 
Muzeum można zwiedzać praktycznie o każdej porze dnia, bowiem kluczem dysponuje kierownik schroniska i udostępnia go na życzenie. Zwiedzanie jest bezpłatne.
 
ul. Pienińska 12
34-460 Szczawnica,
 Schronisko PTTK "Orlica"
 
 
 
 
 
 
Zwiedzając izbę muzealną zwróćmy uwagę na oryginalne eksponaty, które pozwalają sięgnąć w czasie aż po miniony wiek, świadczące o intensywnej działalności turystycznej na tym terenie. Szczególne miejsce wśród eksponatów zajmuje "Księga uchwał walnych zgromadzeń i zarządu" zawierająca wpisy od 1893 do 1933 roku. Dowiedzieć się z niej można o meandrach historii Oddziału Pienińskiego w Szczawnicy, a tym samym i dziejów turystyki górskiej w Polsce. Na początku XX wieku pojawiają się w Pieninach pierwsi znakarze, którzy trasują szlaki turystyczne. Historia notuje te nazwiska: Stanisław Drohojowski - właściciel Czorsztyna, dr Zygmunt Tałasiewicz - sędzia sądu rejonowego w Krościenku i Józef Madeja - miejscowy góral, barwna postać, zwany pienińskim Sabałą. Pierwszy szlak żółty wyznakowali w 1906 roku ze Sromowiec Niżnych do Krościenka przez Wąwóz Szopczański i Przełęcz Szopkę. Z tego to okresu pochodzi oryginalny eksponat: żeliwna tablica "Na Czertezik". Zwróćmy też uwagę na eksponowany w gablotce klucz, jest on jedynym materialnym śladem, poza fragmentami porcelanowej zastawy, po nieistniejącym schronisku im. Sienkiewicza na Przechodkach Małych. W jednej z gablot eksponowany jest oryginalny list Leopolda Świerza z 1894 roku, ówczesnego sekretarza Towarzystwa Tatrzańskiego, pisany do prezesa Oddziału Pienińskiego TT dra Władysława Ściborowskiego. Poniżej listu znajduje się legitymacja TT z 1899 roku z widokiem pienińskim oraz barwna litografia Józefa Szalaya, drukowana przez firmę wiedeńską Loeillota przedstawiająca Sokolicę od strony Potoku Pienińskiego. Ten cenny eksponat udostępnił zwiedzającym dyrektor Pienińskiego Parku Narodowego.
więcej opisów muzeum na stronie: www.pttkszczawnica.pl/ktg
 
 
 
 
 
Muzea w Polsce. Propozycje na weekendowe zwiedzanie miejsc wyjątkowych.
 
 
muzea
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo [email protected]

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: [email protected]