Muzeum motyli świata w Bochni

Muzeum motyli świata w Bochni

Muzeum motyli z całego świata w centrum Bochni

 
Wystawa:

"Systematyczny Przegląd Motyli świata"


  To największa stała ekspozycja motyli świata w Polsce licząca kilka tysięcy okazów pochodzących z całego świata. Ekspozycja jest uwieńczeniem pasji kolekcjonerskiej Jacka Kobieli trwającej już  33 lata i zrealizowanej przez Jacka Kobielę i jego syna Filipa w 2009 roku. Jest to drugie i trzecie pokolenie kolekcjonerów w rodzinie, kontynuujących zamiłowania prof. Stanisława Fischera, twórcy muzeum w Bochni założonego w 1959roku,  które obecnie nosi jego imię. Zbiory muzeum Arthropoda zawierają przegląd motyli  dziennych i  nocnych podzielonych  według rodzin i rodzajów występujących na kontynentach świata. Prezentowany zbiór przedstawia  największą żyjącą grupa zwierząt na ziemi:
Stawonogi (Arthropoda) – a wśród nich motyle dzienne i nocne, chrząszcze ( Polski i świata), skorpiony, modliszki, pluskwiaki.
Istotną część kolekcji stanowią  gatunki występujące w  okolicach Bochni. Atrakcją ekspozycji są także makrofotografie autorstwa Filipa Kobieli przedstawiające skrzydła motyli i główki chrząszczy.
Klasyfikacja motyli oparta jest na systematyce Linneusza, który wprowadził łacińskie nazewnictwo dwuimienne w opisie gatunku biologicznego.
Prezentowane są gatunki, których wygląd i biologia ilustrują różne zjawiska przyrodnicze, w których ćma nie musi być szara, motyl może być liściem , sową, czy tygrysem.
 
 

 
 
735 motyli Australii i wielu wysp Oceanii.
1573 motyli Ameryki Środkowej i Południowej.
497 motyli Afryki.
425 motyli Ameryki Północnej i Europy
1495 motyli Azji i regionu Orientalnego
Ponad 250 chrząszczy z Polski i Świata
Godziny otwarcia:
pon-pt: 10-16
sob-nd: 10-14


 
 
 
 
Muzeum Motyli Arthropoda
32-700 Bochnia
Ul. Tadeusza Czackiego 9
Planty Salinarne
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
.
 
 
 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com