Muzeum motyli z całego świata w centrum Bochni

Muzeum motyli z całego świata w centrum Bochni

Muzeum motyli z całego świata w centrum Bochni

Arthropoda

wystawa stała: „Systematyczny Przegląd Motyli Świata”

 

 
  o największa stała ekspozycja  motyli  świata w Polsce  licząca   ponad 6 tysięcy okazów pochodzących z całego świata. Zbiór jest uwieńczeniem pasji kolekcjonerskiej Jacka Kobieli trwającej ponad 40 lat. Cześć kolekcji pochodzi z łowów własnych, zdobytych podczas podróży po Europie, Afryce, Ameryce Południowej i Środkowej, reszta to okazy nabyte od kolekcjonerów a także entomologów w różnych zakątkach świata.          Od 2009 roku prezentacją  i  organizacją  zbioru  zajmuje  się  jego  syn Filip Kobiela – autor oprawy graficznej muzeum który systematycznie powiększa i eksponuje zbiory muzeum Arthropoda. Jest to już trzecie pokolenie kolekcjonerów w rodzinie, kontynuujących zamiłowania prof. Stanisława Fischera, twórcy muzeum w Bochni założonego w 1959 roku. Zbiór muzeum Arthropoda prezentuje systematyczny przegląd motyli dziennych i nocnych podzielonych według rodzin i rodzajów występujących na kontynentach świata.
 
 
 
Istotną część kolekcji stanowi kompletny zbiór polskich motyli dziennych, ofiarowany przez wieloletniego kustosza zbioru Państwowej Akademii Nauk Pana Edwarda Palika, jak również gatunki występujące w okolicach naszego miasta Bochnia. Klasyfikacja motyli oparta jest na systematyce Linneusza, który wprowadził łacińskie nazewnictwo dwuimienne w opisie gatunku biologicznego. 
 
 
 
Arthropoda oznacza stawonogi, dlatego też oprócz motyli w muzeum można zobaczyć straszyki, pluskwiaki, modliszki, cykady, a także chrząszcze Polski i świata. Prezentowane są gatunki, których wygląd i biologia ilustrują różne zjawiska przyrodnicze, w których ćma nie musi być szara, motyl może być liściem , sową, czy tygrysem.
 
 
 

Kolekcja Jacka Kobieli –artysty plastyka, konserwatora dzieł sztuki, a z zamiłowania przyrodnika. Gromadzenie zbioru rozpoczął w 1980 roku poprzez zakup kilku starych zbiorów spreparowanych motyli egzotycznych i krajowych. Dzięki kontaktom z zawodowymi entomologami polskimi i zagranicznymi miał możliwość nabycia okazów z różnych stron świata.

 

Część kolekcji pochodzi z łowów własnych, zdobytych podczas podróży po Europie, Ameryce Południowej, Środkowej i półwyspie Azja Mniejsza. Motyle z Afryki uzyskał od Sióstr Miłosierdzia z Bangui w Republice Środkowoafrykańskiej, które prowadziły w tym kraju misje, a uzyskane fundusze przeznaczają na cele misyjne.

 

 

Motyle z Palarktyki (Europa) pochodzą głównie z prywatnego zbioru przyjaciela Jacka Kobieli, Edwarda Palika (1919-2008) wielkiego entuzjasty motyli.

W muzeum znajdują się motyle z kolekcji różnych polskich entomologów:

Jerzego Turzańskiego

Henryka Sudołowicza,

dr Stanisława Gruszki z Wrocławia,

Rześniewskiego z Obertyna,

Chrostowskiego z Biecza

 

 
 
 
735 motyli Australii i wielu wysp Oceanii.
1573 motyli Ameryki Środkowej i Południowej.
497 motyli Afryki.
425 motyli Ameryki Północnej i Europy
1495 motyli Azji i regionu Orientalnego
Ponad 250 chrząszczy z Polski i Świata
 
Godziny otwarcia:
Pn-pt: 11.00 – 16.00​
Sb-nd: 11.00 – 16.00


 
 
 
 
Muzeum Motyli Arthropoda
Bochnia, Planty Salinarne
ul. Tadeusza Czackiego 9
 
 
 
 
Bilety  
Normalny – 26zł Ulgowy – 23 zł Rodzinny – 65-75zł
 
 
 
 
 
 

Lepidoptera

Motyle, inaczej łuskoskrzydłe (Lepidoptera – lepidos – \"łuska\" i pteron – \"skrzydło\") należą do najbardziej zaawansowanych ewolucyjnie owadów. Ich ciało, składające się z segmentów, chroni chitynowy oskórek. Poszczególne segmenty połączone stawami, umożliwiają swobodę ruchu. Skrzydła pokrywa warstwa drobnych łusek

 
 
 
 

Coleoptera

Chrząszcze, tęgopokrywe (Coleoptera – koleos, czyli \"osłona\", pteron to skrzydło, a więc \"osłono skrzydłe\" bądź \"tęgopokrywe\" Skrzydła pierwszej pary przekształcone są w grube pokrywy, które nie biorą udziału w locie, a jedynie służą do osłaniania błoniastych skrzydeł drugiej pary. Pancerz chitynowy gruby, często kolorowy i rzeźbiony.

 
 
 

Arthropoda

Stawonogi (Arthropoda arthron – staw, podos – noga) Najliczniejszy w gatunki typ zwierząt na Ziemi. Dotychczas opisano ponad milion gatunków.

 
 
 
 
 
 
 
 
foto: Albin Marciniak
 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com