Nazwa użytkownika   Hasło   Pamiętaj mnie     Przypomnieć login?   Zarejestruj się  

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
 
https://scontent-bru2-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/20786006_1555618384512506_4588496333779302631_o.jpg?oh=8e8dcb36d037db387d51317128a9bd7f&oe=59F0FCF1

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
 
Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila
 
 W skali kraju Muzeum Armii Krajowej, obok Muzeum Powstania Warszawskiego, jest najważniejszym muzeum czynu zbrojnego Polski Walczącej w XX wieku, jest też jedyną tego typu placówką na świecie, ukazującą całokształt tematyki związanej z Armią Krajową i Polskim Państwem Podziemnym.
 
 
Stała ekspozycja Muzeum AK poświęcona Polskiemu Państwu Podziemnemu i jego sile zbrojnej - Armii Krajowej została otwarta 27 września 2012 r. Jej ideą jest przedstawienie całościowego obrazu polskiego podziemia czasów wojny, wraz z jego duchową genezą obejmującą Polskę międzywojenną oraz kształtem dziedzictwa patriotycznego we współczesnej Polsce.
Misją ekspozycji jest ukazanie życia narodu, który pod okupacją niemiecką i sowiecką kontynuował byt państwowy w postaci Polskiego Państwa Podziemnego, jako fenomenu na skalę światową, ukazanie fenomenu Armii Krajowej jako części Polskich Sił Zbrojnych podległych Rządowi Polskiemu na Uchodźstwie i zarazem siły zbrojnej Polskiego Państwa Podziemnego, ukazanie osobistego wymiaru wojny poprzez losy poszczególnych osób ze szczególnym uwzględnieniem żołnierzy AK, ich postaw, motywacji i działań.
 
 
Zgodnie z przyjętym scenariuszem historycznym, nowoczesna ekspozycja - wzbogacona środkami multimedialnymi - jest podzielona na tematyczne przestrzenie wystawiennicze.
Na parterze zwiedzający może poznać historię II Rzeczpospolitej, przebieg kampanii wrześniowej i życie w obozach jenieckich oraz zobaczyć m.in. rekonstrukcję czołgu Vickers (zrobioną m.in. z oryginalnych części z czołgu zniszczonego w 1939 r.) oraz baraki dla jeńców. W przestrzeni dotyczącej dwóch okupacji - niemieckiej i sowieckiej - przez pryzmat setek dokumentów i pamiątek z lat wojny (np. naboje i pagony oficerskie przywiezione przez żołnierza AK z katyńskich mogił) zwiedzający może poznać realia życia codziennego, terror, politykę germanizacyjną.
 
Zasadnicza część wystawy dotycząca Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej znalazła się na poziomie -1 (Polskie Państwo Podziemne, Służba Zwycięstwu Polski - Związek Walki Zbrojnej - Armia Krajowa, Szkolenie wojskowe, Łączność, Kobiety - żołnierze, Biuro Informacji i Propagandy, Kwatermistrzostwo, Cichociemni, Wywiad, Dywersja i sabotaż, Partyzantka, Duszpasterstwo, Akcja "Burza" i Powstanie Warszawskie, Epilog - Zdradzona armia). Można tutaj nie tylko zobaczyć setki zdjęć i pamiątek (w tym Dziennik mjr. "Hubala"), ale też dotknąć kadłuba brytyjskiego Halifaxa, który dokonywał zrzutów dla żołnierzy AK, obejrzeć wnętrze rakiety V-2, której rozpracowanie było największym sukcesem wywiadu AK, czy znaleźć się w ubeckim karcerze.
 

Muzeum Armii Krajowej jest czynne
 od wtorku do niedzieli w godzinach 11.00-18.00.
bilet normalny: 13,00 zł
bilet ulgowy: 7,00 zł.
bilet dla seniorów 7,00 zł.
Niedziele: wstęp wolny.
 
ul.
 
Dodatkowym akcentem towarzyszącym wystawie są wirtualne stanowiska polskich karabinów przeciwpancernych "Ur", na których zwiedzający może wypróbować swoje umiejętności w walce z niemieckimi i sowieckimi czołgami.
 
Kanadyjska kolekcja broni dr. Stanisława Wcisły
ekspozycja czasowa: od 2013-02-14 do 2017-12-31
Kanadyjska kolekcja broni dr. Stanisława Wcisły liczy 193 sztuki broni długiej oraz 49 sztuk broni krótkiej, kilkanaście bagnetów, a także hełmy oraz inne drobne elementy ekwipunku. Na wystawie, której kuratorem jest Piotr Makuła, pracownik Muzeum AK i specjalista od uzbrojenia, zaprezentowano najważniejszą część kolekcji - broń strzelecką. Najstarsze zaprezentowane egzemplarze zostały wyprodukowane w latach 70. XIX wieku, pokaźna część pochodzi z I wojny światowej, międzywojnia, II wojny światowej oraz okresu po 1945 r. - do lat 70. ubiegłego stulecia. Stan pokazanych karabinów, karabinków, pistoletów i rewolwerów jest zróżnicowany: obok zachowanych doskonale - w stanie niemal magazynowym, są i takie, na których historia odcisnęła swoje piętno - posiadają na łożach, lufach i zamkach ślady intensywnego użytkowania. Nierzadko broń ta przechodziła z rąk do rąk żołnierzy wrogich sobie armii. Niektóre z nich - jak choćby włoski Mannlicher-Carcano M1928 z zamontowanym granatnikiem - to unikaty
Elementem uzupełniającym wystawę broni jest również po raz pierwszy eksponowana, imponująca (około 500 sztuk) kolekcja guzików urzędniczych, wojskowych i formacji paramilitarnych nie tylko z Polski, ale z całego świata. Została ona zgromadzona przez kolekcjonera Stanisława Filusa, a przekazana w darze Muzeum AK przez jego syna Romana.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

podziemia

podziemia

miasta

miasta

zamki i pałace

zamki i palace

skanseny

skanseny

parowozownie

parowozownie

muzea

muzea

miejsca wyjątkowe

miejsca wyjatkowe

forty i twierdze

forty i twierdze

zabytki sakralne

zabytki sakralne

Woda

spływy kajakowe

splywy kajakowe

polecane rejsy

polecane rejsy

imprezy

imprezy wodniakow2

Żaglowce

zlot zaglowcow

Góry

rajdy, zloty

rajdy i zloty

imprezy górskie

imprezy gorskie

szkolenia

szkolenia porady

testy sprzętu

testy sprzetu

przewodnicy

baza przewodnikow

schroniska

schroniska gorskie

fotorelacje

fotorelacje

wyprawy

wyprawy

serwisy pogodowe

komunikaty GOPR, TOPR

mapy Tatr online

Małopolska Gościnna

 
     
 
 

https://scontent-bru2-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/20424276_119474982023531_6736354655461153297_o.jpg?oh=c9e17044d294eeb148e2bd4bd6cfa5ad&oe=5A324578

Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców

 
 

Polecamy

Odwiedza nas 374 gości oraz 0 użytkowników.