bieszczadzka ciuchcia

bieszczadzka ciuchcia

 
Bieszczadzka Kolejka Leśna
 
Jedna z największych Bieszczadzkich  atrakcji.

   Każdy, kto wybiera się w Bieszczady i trafi w okolice miejscowości Cisna, na pewno usłyszy o słynnej „bieszczadzkiej ciuchci” czy też o „bieszczadzkiej kolejce” Magiczny przejazd lasem poprzez miejsca wyglądające jakby znajdowały się na końcu świata, gdzie jedynym znakiem bliskości cywilizacji są tory, po których jedzie kolejka.
 
Wiele osób kupujących bilety zaskoczy klimatyczny, zabytkowy już budynek stacji kolejowej, małe, przesympatyczne wagoniki, a przede wszystkim przejazd lasem poprzez miejsca wyglądające jakby znajdowały się na końcu świata, gdzie jedynym znakiem bliskości cywilizacji są tory, po których porusza się kolejka.
 


 
 
Skład pociągu wyjeżdżając na szlak do Balnicy, po minięciu parowozowni wjeżdża na most, z którego widoczne są przyczółki mostowe z kamienia – pozostałości po moście wybudowanym przed 1898 r. Takie przyczółki są widoczne w kilku miejscach, szczególnie na odcinku do Solinki. Trasa kolejki z Majdanu do Łupkowa w przeważającej części przebiega po dawnych torowiskach kolejki, budowanej pod koniec XIX w. Po kilkunastu minutach jazdy torowiskami położonymi wzdłuż drogi karpackiej dojeżdżamy do pierwszych zabudowań.


 
Pociągi zatrzymują się na stacjach Smolnik, Wola Michowa, Balnica, Majdan, Cisna, Dołżyca, Przysłup
 


 

    W roku 1890 rozpoczęto budowę linii kolejki wąskotorowej z Cisnej do Nowego Łupkowa. Linia ta miała ułatwić eksploatację największego bogactwa Bieszczadów jakim są lasy. Projektantem kolejki był polski inżynier Albin Zazula. Większość prac przy budowie linii kolejowej wykonywano ręcznie, bez pomocy urządzeń technicznych. Główny szlak poprowadzono wzdłuż doliny rzeki Solinki. Tory o rozstawie 760 mm zostały wówczas ułożone na dębowych podkładach. Do budowy mostów, przepustów, wiaduktów oraz murów oporowych, które służą również obecnie sprowadzono wykwalifikowanych kamieniarzy z Włoch. Niektórzy z włoskich kamieniarzy pozostali w Bieszczadach na stałe po zakończeniu prac budowlanych jak np. rodzina Meinardich. W roku 1895 odbyła się uroczystość uruchomienia kolejki. Przy linii kolejowej zaczęły powstawać tartaki, które ożywiły gospodarczo ten rejon Bieszczadów. W latach 1900-1904 wraz ze wzrostem zapotrzebowania na drewno właściciele kolejki przedłużyli linię kolejową z Cisnej do Beskidu i Kalnicy.
   W czasie I wojny światowej decyzją Austro-Węgier, wobec niepowodzeń na froncie wschodnim, kolejka została uszkodzona. Wysadzono mosty, rozjazdy, część urządzeń. Po odwrocie armii rosyjskiej w roku 1916 rozpoczęto odbudowę. Po odzyskaniu niepodległości w 1918, kolejka stała się własnością PKP. W czasie II wojny światowej (w latach 1944-45) kolejka uległa zniszczeniu. Po wojnie została przejęta przez Lasy Państwowe, odbudowana i rozbudowana (odcinek Smolnik – Rzepedź). W miejsce zniszczonej prywatnej linii Majdan – Kalnica – Beskid zbudowano niżej położoną linię Majdan – Wetlina – Moczarne. W 1963 uruchomiono ruch pasażerski, który prowadzono do 30 listopada 1994, kiedy całkowicie wstrzymano ruch pociągów. Po przejęciu kolejki przez Fundację Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej, 4 lipca 1997 wznowiono ruch z Majdan do Przysłupia, w 1998 do Balnicy, a w 2001 do Woli Michowej. W 2009 roku przywrócono ruch na odcinku z Woli Michowej do Smolnika. W 2011 ruch na odcinku Balnica – Smolnik został jednak ponownie zawieszony. W 2007 roku kolejka przewiozła 52 tys. pasażerów, w 2009 - 68 tys., w 2010 - 60 tys., a w 2011 - 72 tys. pasażerów. Dla porównania, w latach 80-tych przewozy wynosiły około 30 tys. pasażerów, a w 1994 - zaledwie 13 tysięcy.
 

 
 
 
 
  
 
Biuro Fundacji Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej
Majdan 17
38-607 Cisna

Tel. (+48) 13 468 63 35

Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 
  
Według rozkładu jazdy Kolejka kursuje w 2012 roku od 28 kwietnia do 21 października.
Poza rozkładem jazdy nadal organizujemy przejazdy na zamówienie pociągiem lub 10-osobową drezyną.
Rezerwacja i informacja w Biurze Fundacji (tel.13 46 86 335).
Trasa Majdan -Smolnik – Majdan dostępna tylko drezyną (czas przejazdu ok 3,5 godziny).
W 2012r. bilet ulgowy na przejazd pociągiem kursowym przysługuje:
dzieciom od 3 do 16 roku życia
seniorom powyżej 70 roku życia
dzieci do lat 3 – bezpłatnie.
 
 
 Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com