-
Szczegóły
-
Kategoria: Miejsca wyjątkowe
-
Odsłony: 32462
Kamieniołom Libana będący częścią Obozu KL Płaszów
Spacerując na Kopiec Krakusa każdy dostrzega wielkie wyrobisko a w nim pozostałości zabudowy przemysłowej, m.in. stalowe młyny wapienne, piece do wypalania wapna itd. ulegają szybkiemu niszczeniu. Wchodzenie na konstrukcje jest bardzo niebezpieczne i nie należy tego robić mimo że łatwo można zejść widoczną ścieżką na poziom wyrobiska by zobaczyć efekt niewolniczej pracy ok 2 tysięcy więźniów. Przy stosunkowo niewielkich nakładach finansowych, miejsce to mogło by się stać kolejnym ważnym punktem na turystycznej mapie Krakowa. Niestety, od czasu wizyty w 1993 roku Stevena Spielberga z ekipą filmową, nic więcej tu się nie dzieje.
Podczas likwidacji obozu z ogólnej liczby 170 więźniów, 146 zdołało uciec; pozostałych Niemcy rozstrzelali na miejscu. Pochowani zostali na miejscu egzekucji. W 1948 roku postawiono obok niewielki pomnik. https://pl.wikipedia.org/wiki/Liban_(ob%C3%B3z)
cmentarz ofiar oraz pomnik na terenie kamieniołomu:


lokalizacja cmentarza i pomnika

Kamieniołom Libana
Liban – potoczne określenie karnego obozu pracy Służby Budowlanej (niem. Straflager des Baudienstes im Generalgouvernement) utworzonego przez Niemców na terenie przedsiębiorstwa "Krakowskie Wapienniki i Kamieniołomy Ska Akc." (od nazwiska założyciela przedsiębiorstwa – Bernarda Libana, zwanego potocznie Libanem) w krakowskiej dzielnicy Podgórze w południowym wzgórzu Krzemionek Podgórskich.
Obóz istniał od 15 kwietnia 1942 roku do 22 lipca 1944 roku. Przeciętnie przebywało w nim 400 więźniów (przez cały okres istnienia przeszło 2 tys.) – Polaków i Ukraińców, którzy pracowali w bardzo ciężkich warunkach w kamieniołomach i wapiennikach.
Podczas likwidacji obozu z ogólnej liczby 170 więźniów, 146 zdołało uciec; pozostałych Niemcy rozstrzelali na miejscu. Pochowani zostali na miejscu egzekucji. W 1948 roku postawiono obok niewielki pomnik.
W 1993 r. na obszarze obozu wykonywano zdjęcia do scen obozowych filmu Lista Schindlera Stevena Spielberga. Wybudowano w tym celu scenografię, której liczne fragmenty pozostały do dziś.
W roku 1873 krakowski przedsiębiorca pochodzenia żydowskiego Bernard Liban założył firmę zajmującą się produkcją wapna budowlanego i nawozowego, kamienia łamanego fundamentowego i brukowego. Firma „Kamieniołomy i wapienniki Libana i Ehrenpreisa” była w końcu XIX w. najważniejszym przedsiębiorstwem w branży materiałów budowlanych w Krakowie.
W latach 1942–1944 okupanci hitlerowscy przejęli kierownictwo firmy i utworzyli Obóz Karny Służby Budowlanej (Baudienst).
Z opracowania : Jerzy GÓRECKI, Edyta SERMET Kamieniołomy Krakowa – dziedzictwo niedocenione
Z Kopca Krakusa rozciąga się piękny widok na Kraków
Nad kamieniołomem góruje Kopiec Krakusa










Żydowskie płyty nagrobne tzw Macewy, ułożone jako utwardzenie drogi

































GPS 50°02′11″N 19°57′23″E