Najstarsza na świecie czynna fabryka prochu

 Najstarsza na świecie czynna fabryka prochu czarnego w Mąkolnie na Dolnym Śląsku

 

Rowerem przez Pogranicze Kłodzkie

Mijają lata a nawet całe wieki, zmienia się technologia a produkcja prochu czarnego niewiele zmieniła się od ponad 300 lat. W niewielkiej wsi Mąkolno położonej w gminie Złoty Stok, proch czarny produkuje się nieprzerwanie od 1695 roku. Od 1783 r. w fabryce produkowano także lont prochowy, której to produkcji zaniechano. W 1891 r. rozpoczęto produkcję amunicji dla wojska oraz myśliwskiej. Początki działalności fabryki datowane są na 13 lutego 1692 roku, kiedy to cesarz Leopold I udzielił koncesji Hansowi Krahlowi na produkcję prochu czarnego. Kolejna ważna data to 18 czerwca 1695 r. kiedy to Krahl uzyskał zezwolenie na produkcję prochu od zakonu cystersów w Kamieńcu, będącego wówczas właścicielem wsi Mąkolno. Urządzenia pozwalały na wytwarzanie ok. 500 kg prochu miesięcznie. Odbiorcami prochu była m.in Kopalnia Złota w Złotym Stoku oraz Twierdza Srebrna Góra.

 

 

 fabryka prochu w Mąkolnie 4

 

 Przy skrzyżowaniu z drogą na Chwalisław stoi okazały pamiątkowy pomnik, ufundowany na 200-lecie zakładu przez jego właściciela, Hermanna Güttlera.

 

 

fabryka prochu w Mąkolnie 9

 

Z uwagi na duze niebezpieczeństwo wybuchu, do którego wioelokrotnie dochodziło, zabudowania fabryki rozmieszczone były wzdłóż doliny potoku Mąkolnica, także w stronę Chwalisławia.

 

 

obiekty do produkcji prochów z 1895 roku

 

fabryka prochu w Mąkolnie 10

 

fabryka prochu w Mąkolnie 12

 

Budynki dawnego zakładu jakie można oglądać do dzisiaj stojące wzdłuż drogi Złoty Stok - Kłodzko, to biura i magazyny obecnie działających tu innych firm.

 

fabryka prochu w Mąkolnie 3

 

Wieś Mąkolno liczy dzisiaj około 600 mieszkańców a zabudowania domów oraz dawnej fabryki rozciągnięte są wzdłuż potoku Mąkolnica.

 

fabryka prochu w Mąkolnie 11

 

Skrzyżowanie drogi z Chwalisławia z drogą Kłodzko - Nysa (Złoty Stok)

 

fabryka prochu w Mąkolnie 5

 

Pozostałości dawnych zabudowań fabryki można zobaczyć w gąszczu zieleni wzdłuż potoku i starej drogi biegnącej ze Złotego Stoku przez Wąwóz Kłodzki do Chwalisławia.

 

fabryka prochu w Mąkolnie 7

 

fabryka prochu w Mąkolnie 8

 

fabryka prochu w Mąkolnie 6

 

Zwiedzanie Mąkolna i Chwalisławia najlepiej zaplanować rowerem. Cała okolica idealnie się do tego nadaje. Baza wypadowa to oczywiście Złoty Stok, ale warto skorzystać także z miejscowej oferty agroturystyki.

 

fabryka prochu w Mąkolnie 2

 

fabryka prochu w Mąkolnie 1

 

 

Szczegółowy opis fabryki wraz z wieloma archiwalnymi zdjęciami: http://zlotystok.salwach.pl/fabryka_prochu

 

 

 

 

euroregion Glacensis

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com