Punkt widokowy w Elblągu na tarasie wieży Katedry św. Mikołaja

Punkt widokowy w Elblągu na tarasie wieży Katedry św. Mikołaja

Najwyższy punkt widokowy w Elblągu

   Katedra św. Mikołaja w Elblągu jest jedną z najwyższych świątyń i jedną z najwyższych wież w Polsce. Jej wysokość to aż 97 m. Taras widokowy czyli najwyższy punkt widokowy w Elblągu, z którego można podziwiać panoramę miasta i Zalewu Wiślanego , znajduje się na wysokości 67 m. By stanąć na tarasie widokowym należy pokonać 365 schodów.

 

 

Wieża udostępniana jest od 10 maja do 15 października w dniach:

wtorek – piątek, w godzinach: 10.00 – 17.00,

sobota, w godzinach: 10.00 – 14.00,

niedziela, w godzinach: 14.00 – 17.00.

W poniedziałki wieża jest nieczynna.

Taras nie jest udostępniany w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych.

 Obsługę zwiedzających zapewnia Muzeum Archeologiczno-Historyczne.

Wstęp na taras jest odpłatny – bilet normalny 10 zł, ulgowy – 5 zł.

 

 

Na tarasie widokowym dla odwiedzających przygotowano lunety, które umożliwiają podziwianie okolicy. W zasięgu wzroku jest mierzeja i Zalew Wiślany a nawet przekop przez mierzeję. Jako ciekawostka - warto wspiąć się na wieżę o pełnej godzinie kiedy dzwonią dzwony, wtedy cała wieża lekko drży, co zwiększa wrażenia. Bilety można zakupić dopiero po wejściu na drugi poziom wieży. Wejście znajduje się po lewej stronie w przedsionku kościoła. Zejście od drugiego poziomu prowadzi osobnym pionem a wyjście jest po prawej stronie przedsionka.

 

 

POWSTANIE MIASTA I KOŚCIOŁA

Książę Konrad Mazowiecki, pragnąc uchronić swoje dziedzictwo przed łupieżczymi napadami Prusów i jednocześnie pozyskać ich dla chrześcijaństwa, sprowadził w roku 1225 niemiecki zakon rycerski ? Krzyżaków. Ci, zapewniwszy sobie poparcie papieża i cesarza, rozpoczęli akcję podboju ziem pruskich i tworzenia własnego państwa. W roku 1231 pod wodzą mistrza krajowego Herrmanna Balka Krzyżacy przekroczyli pod Toruniem Wisłę i rozpoczęli pochód na północ. W roku 1237 założyli na terenie dzisiejszego Elbląga swój gród i dali początek miastu. Zbudowany przez nich zamek był w latach 1251 ? 1309 stolicą krzyżacką, aż do czasów przeniesienia jej do Malborka. Nowi mieszkańcy Elbląga otrzymali od Krzyżaków prawo lubeckie (dość ograniczone), które jednakże przyznawało im znaczne przywileje. Obowiązywało ono do roku 1772, to jest do zajęcia Elbląga przez króla pruskiego Fryderyka II.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Panorama Elbląga. Widok z tarasu na wieży katedry św. Mikołaja.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

opracowanie & foto  Albin Marciniak

 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com