Jaworzyna Krynicka - Sądecka mekka dla narciarzy

Jaworzyna Krynicka - Sądecka mekka dla narciarzy

Jaworzyna Krynicka - Sądecka mekka dla narciarzy

 
ale nie tylko dla narciarzy...
 
   Dla turystów odwiedzających Krynicę, obowiązkowym punktem w programie jest wyjazd kolejką gondolową na szczyt Jaworzyny Krynickiej. Część z osób po wizycie w schronisku i podziwianiu rozległej panoramy, decyduje się na powrót także kolejką. Pozostali mają do wyboru kilka popularnych szlaków pieszych. Jednak dla większości osób odwiedzających zimową Krynicę, wyjazd na Jaworzynę Krynicką to zabawa na wszystkim co można przypiąć do butów. Narciarze nie mają czasu na nudę.
 
 
 
 
 
 
Na stokach Jaworzyny Krynickiej jest wytyczonych 7 tras zjazdowych o łącznej długości ponad 8,3 km, z tego cztery posiadają homologacje FIS. Do dyspozycji narciarzy w sezonie zimowym, oprócz 6-os kolei gondolowej, dwóch 4-os kolei krzesełkowych, jest także osiem wyciągów orczykowych. Trasy narciarskie mają zróżnicowany stopień trudności.
 
 
 
 
Czarny Potok 75, 33-380 Krynica-Zdrój
GPS: 49.41924 N, 20.92661 E
tel./fax: +48 18 471 52 71
tel.: +48 18 471 38 68
 
Aktualne warunki oraz pokrywa śnieżna na poszczególnych trasach:
 
 
 
 
 
 
Kolej gondolowa na Jaworzynę Krynicką ma długość 2 211 m. Biegnie z Czarnego Potoku na szczyt Jaworzyny Krynickiej (1114 m.n.p.m.) i przebiega wzdłuż stoku góry, w otoczeniu niepowtarzalnych krajobrazów i soczystej beskidzkiej przyrody. W ciągu jednej godziny kolej gondolowa może wywieść 1600 osób. Sześciu osobowe kabiny, poruszają się z prędkością 5 m/s i zapewniają przy tym wygodną i bezpieczną jazdę. Przejazd koleją na szczyt Jaworzyny Krynickiej zajmuje zaledwie 7 minut. Kolej gondolowa jest koleją jednoliniową o ruchu okrężnym. Wagoniki są wyprzęgane z liny. Wyposażone są w ławeczki oraz kosze służące do przewożenia sześciu par nart oraz snowboardu.
 
 
 
 
 
 
Klejnotem na Jaworzynie jest „fisowska jedynka” najdłuższa w Polsce oświetlona trasa narciarska o długości ponad 2,6 km. Trasa jest podzielona na dwie części – górną, z której wydzielona jest trasa nr III, znakomita dla początkujących narciarzy i dolną – klasyfikowaną jako typową trasę gigantową.
 
 
 
 
 
 
Kolejną trasą jest trasa nr V FIS gdzie zaawansowani narciarze znajdą wiele miejsca na zimowe szaleństwa. Bardzo lubiane przez narciarzy i snowboardzistów są trasy nr II i IIa. Trasy klasyfikowane są jako rodzinne i oznaczone kolorem czerwonym. Dzięki odpowiedniej lokalizacji są one nasłonecznione przez cały dzień a ich szerokość i optymalne nachylenie sprawia, że czujemy się jak w sercu Alp. Trasa II jest wyposażona w dodatkowy wyciąg po drugiej stronie stoku. Na trasie IIa udostępniona została dla narciarzy oraz snowboardzistów 4-osobowa kolej krzesełkowa o długości 1000 metrów. Na polanie Izwór obok kolei krzesełkowej powstał wyciąg szkoleniowy dla dzieci o nazwie "Mały Wacek". Trasa IV też jest wyposażona w dwa wyciągi orczykowe. Trasa przeznaczona jest dla początkujących i średnio zaawansowanych miłośników białego puchu. Dla dzieci i słabo jeżdżących narciarzy do dyspozycji jest wyciąg szkoleniowy "Żółwik", który zlokalizowany jest w górnej części trasy II. Na część trasy nr 6 (1000m) jest najdłuższy i największy w Polsce snowpark. Snowpark składa się z elementów jibowych (17 elementów) o różnym stopniu trudności oraz  elementów typu skocznia (7 elementów). Snowpark ma 1100 m długości o ok 25 m szerokości, jest doskonale widoczny z wagoników kolei gondolowej a do jego obsługi dedykowana jest 4 osobowa kolej krzesełkowa. W snowparku są dwie linie przejazdowe. Jedna przeznaczona jest dla osób, które będą chciały spróbować przygody w parku snowboardowym oraz dla najmłodszych narciarzy natomiast druga linia jest przeznaczona dla bardziej zaawansowanych narciarzy i snowboardzistów. Najnowsza trasa narciarska na Jaworzynie na 1050 m długości i wyposażona jest w nowoczesna 4-os kolej krzesełkową, która w ciągu godziny może przewieść 2400 osób. Trasa jest oświetlona i posiada sztuczne naśnieżanie.
 
 
 
 
 
 
W sezonie zimowym 2014/2015 kompletnie został zmieniony system biletowania  który stał się bardziej elastyczny i dostosowany do wymagań klientów oraz standardów rynkowych. Przy stacji dolnej jest dostępny także skipassomat, gdzie będzie można kupić skipass narciarski czy bilet turystyczny. Te wszystkie udogodnienia z pewnością przełożą się na mniejsze kolejki przy kasach oraz na większą dostępność oferty stacji narciarskiej Jaworzyna Krynicka. Sezon na Jaworzynie Krynickiej trwa od listopada do kwietnia.W stacji pośredniej i górnej jest sześć punktów wypożyczania nart i desek.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Widoki ze szczytu Jaworzyny Krynickiej są nadzwyczajne, we wszystkie strony świata. W kierunku zachodnim możemy zobaczyć słowacką stronę Tatr,  lekko na zachód od nich Małe Pieniny, dalej już bardziej w kierunku północno – zachodnim Radziejową i Gorce z Turbaczem. Na bliższym planie widać Halę Łabowską i Runek. Na północy widoczne są zalesione stoki Beskidu Niskiego. Na wschodzie można  zaobserwować szczyt Lackowej górującą nad innymi wzniesieniami i rejon Beskidu Niskiego i widoczny Ostry Wierch i Białą Skałę. Przy bardzo dobrej widoczności ze szczytu Jaworzyny Krynickiej można dostrzec najwyższy szczyt pasma polskich Bieszczadów - Tarnicę (1346 m .n.p.m.).
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Na Jaworzynę Krynicką prowadzą także szlaki rowerowe
 
DROGA ROWEROWA NR 1
Długość 5 km
 
Czas przejazdu rowerem: ok. 1 godz. (pieszo: 2 godz.)
 
 
Mijamy stację dolnęj kolejki gondolowej. Jedziemy w kierunku drogi na szczyt. Jest to droga dolinowa, wybudowana przed II wojną światową. Tą trasą dowozi się zaopatrzenie do schroniska, z drogi korzystają też „goprowcy” i leśnicy.
Od dolnej stacji kolejki podążamy drogą. Po pokonaniu 500 m mijamy ujęcie wody pitnej dla Krynicy. 400 m dalej po prawej stronie widoczna jest trasa narciarska nr 5.
Po przejechaniu od tego miejsca 1000 m docieramy do skrzyżowania dróg, my oczywiście kierujemy się pod górę. Po pokonaniu następnego kilometra nadal podążamy na wprost mijając drogę skręcającą w prawo. Po przejechaniu następnych 700 m dołącza do nas droga stokowa, skręcamy w prawo, jeszcze tylko 1000 m i podjeżdżamy pod schronisko. 300 m dalej jest droga przekracza nartostradę nr 1, z tego miejsca już widać szczyt Jaworzyny.
 
 
 
 
 
 
 DROGA ROWEROWA NR 2
  • Długość 5,5 km
  • Czas przejazdu rowerem: ok. 1 godz. (pieszo: 2 godz. 15 min.)
  •  
Rozpoczynamy jazdę ok. 700 metrów przed stacją dolną kolejki gondolowej. Jedziemy drogą prowadzącą na Polanę Izwór (trasa narciarska II, IV, IVa). W tym miejscu przebiega też czerwony szlak. Jedziemy ok. 800 m i następnie zjeżdżamy drogą w prawo. Jedziemy przez las iglasty. Dalej droga przechodzi przez nartostradę nr 1. Następnie poprowadzona jest pod liną kolejki gondolowej. Za chwilę przetnie nam drogę zielony szlak turystyczny, ale wcześniej warto zwrócić uwagę na starodrzew bukowy po lewej stronie, pomiędzy drzewami widać duże bloki piaskowcowe, rzuca się również w oczy charakterystyczna dla tego miejsca roślina: miesięcznica trwała. Miejsce, o którym mowa to powierzchniowy pomnik przyrody „Las pod Jaworzyną”. Nasza droga przejazdowa wiedzie dalej przez trasę nr 5. Po przejechaniu 1300 m od tego miejsca droga łączy się z opisaną wyżej drogą nr 1. Od tego skrzyżowania pozostało 700 m do schroniska, stamtąd do szczytu 800 m.
Bardziej leniwi mogą wywieść rowery na szczyt Jaworzyny Krynickiej (1114 m.n.p.m) kolejką gondolową i zjechać wyżej opisana trasą na dół. Pamiętajmy o ubraniu kasku ochronnego.
 
 
 
 
 
 
 
 
Klimat terenu pasma Jaworzyny Krynickiej kształtują masy powietrza polarno-morskiego oraz kontynentalnego. Duże zalesienie terenu (największe w Leluchowie – 77%) stwarza specyficzny mikroklimat wzbogacający powietrze w tlen i usuwając z niego nieprzyjazne środowisku i ludziom gazy oraz szkodliwe substancje. Specyficzny i całkiem odrębny mikroklimat utworzył się w samej Krynicy, która położona w kotlinie osłoniętej od wiatrów z dużą ilością drzew sprawia, że powietrze nigdy nie nagrzewa się tutaj tak mocno jak w innych rejonach, natomiast większa ilość ozonu sprawia, że ilość słonecznych dni przeważa w porównaniu do innych części Beskidu Sądeckiego. Na Jaworzynie Krynickiej rosną lasy mieszane: bukowe, świerkowe i jodłowe.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
https://lh3.googleusercontent.com/-6Eg_ANUfdRg/WFWUY-3qlSI/AAAAAAABxqU/WtXgzjmfDtAgKLDdwJKBVGdJfTJMaUxPgCL0B/w1282-h853-no/Jaworzyna%2BKrynicka%2B%2B%252839%2529.jpg

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com