Kopy Sołtysie

Kopy Sołtysie

Kilka lesistych wzniesień na przedłużeniu zachodniego ramienia Gęsiej Szyi (1489 m n.p.m.), za Wyżnią Filipczańską Przełęczą (1435 m) i Ostrym Wierchem (1475 m) i oddzielone od niego Zadnią Przełęczą Sołtysią (ok. 1385 m).

Kolejne wzniesienia i przełęcze to:

* Zadnia Kopa Sołtysia (1420 m), najwyższa z Kop i jednocześnie zwornik dla grzbietu biegnącego w kierunku północno-wschodnim, który przechodzi przez Przysłop Filipczański (1293 m) i rozdziela się na dwa ramiona: północne – Łężny Wierch oraz północno-wschodnie z Filipczańskim Wierchem (1223 m)
* Średnia Przełęcz Sołtysia (1335 m)
* Średnia Kopa Sołtysia (1362 m)
* Przednia Przełęcz Sołtysia (1305 m)
* Przednia Kopa Sołtysia (1334 m), od której odchodzi pięć grzbietów, pomiędzy którymi znajdują się żleby (od zachodu na wschód): Świniarski Żleb, Koziarski Żleb, Broniarski Żleb, Jarząbczak. Na grzbiecie północno-wschodnim znajdują się dwie polany : Płaśnia (1250 m) i Szałasiska (1145 m), nazywane także Halą Sołtysią Niżnią i Wyżnią. Na polanach tych niegdyś znajdowało się kilka starych szałasów.

Widoki z Przedniej Kopy Sołtysiej (wierzchołki pozostałych dwóch są porośnięte lasem), podobnie jak ze szczytu Gęsiej Szyi, należą do najciekawszych w Tatrach. Jednak z uwagi na brak oznakowanych szlaków turystycznych w tym rejonie są niedostępne dla turystów.

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com