Mały Kopieniec - Dolina Olczyska

 Mały Kopieniec - Dolina Olczyska

1167 m n.p.m.

Szczyt położony w reglowej części polskich Tatr Wysokich, pomiędzy Jaszczurówką a Wielkim Kopieńcem.
Od południowego wschodu poprzez Przełęcz między Kopieńcami (1109 m) sąsiaduje z Wielkim Kopieńcem (1328 m), na południu i zachodzie stoki opadają zaś do Doliny Olczyskiej. Łagodniejsze północne zbocze w dolnej części wypłaszcza się i tworzy połogi, rozdzielający doliny Chłabowskiego oraz Olczyskiego Potoku grzbiet, na którym leżą osiedla Zakopanego Niżnia i Wyżnia Chłabówka. Od wschodu w górnej części jest ograniczone wąską Suchą Doliną opadającą z Przełęczy między Kopieńcami.
Z przebiegającego równolegle do Doliny Olczyskiej, z północnego zachodu na południowy wschód, grzbietu wzniesienia opada na stronę tejże doliny pas urwistych skał. To miejsce, a także okolice Przełęczy między Kopieńcami, Suchej Doliny tudzież polana na południowo-zachodnim stoku nie są zalesione. Bezleśny jest również wspomniany grzbiet u podnóża północnego stoku. Dawniej Mały Kopieniec był wypasany, wchodził w skład Hali Kopieniec.
U podstawy tego zbocza, ponad Potokiem Olczyskim, usytuowane są dwie jaskinie: Jaszczurowska Wodna i Jaszczurowska Wyżnia. Pierwsza z nich ma 33 metry długości i 3 m deniwelacji, jej otwór znajduje się 915 m n.p.m., natomiast Wyżnią charakteryzuje długość 18 m, deniwelacja 4,5 m i wysokość otworu 951 m n.p.m.
 
Szlaki turystyczne
Przez masyw Małego Kopieńca nie prowadzą szlaki turystyki pieszej. Przez Przełęcz między Kopieńcami i dalej trawersami północnego stoku wiedzie natomiast nartostrada z Hali Gąsienicowej do Zakopanego.

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com