Tomanowa Kopa

Tomanowa Kopa

1892 m n.p.m.

   Słabo wyróżniony, podrzędny szczyt leżący w grani głównej Tatr Zachodnich, pomiędzy Tomanowym Wierchem Polskim a Smreczyńskim Wierchem, od którego oddzielony jest Smreczyńską Przełęczą. Przez szczyty te i przełęcz biegnie granica słowacko-polska. Na wielu mapach, zwłaszcza o większej skali nie jest wyodrębniany jako oddzielny wierzchołek, lecz uważany za grań Tomanowego Wierchu. Faktycznie jest to jednak oddzielny wierzchołek. Wznosi się on nad Doliną Tomanową (górne odgałęzienie Doliny Kościeliskiej) i słowacką Doliną Hliną. Odchodzi od niego w kierunku północno-zachodnim, do Doliny Tomanowej długi grzbiet – Zadni Smreczyński Grzbiet. Pomiędzy grzbietem tym oraz zboczami Tomanowego Wierchu Polskiego znajduje się polodowcowy kocioł – Sucha Dolina Tomanowa. Północne, opadające do Suchej Doliny Tomanowej zbocza Tomanowej Kopy to strome skalne urwiska, w niższych partiach łagodniejsze i trawiaste.

Tomanowa Kopa jest niedostępna turystycznie. Dobrze widać ją z Doliny Tomanowej oraz szlaku turystycznego z Doliny Tomanowej przez Czerwony Żleb na Chudą Przełączkę.

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na witrynie skontaktuj się z nami pod adresem alejapodroznikow@gmail.com zamiast kraść.