Wielka Kopa Królowa

Wielka Kopa Królowa

1531 m n.p.m.

  Trawiaste wzniesienie we wschodniej części Tatr Zachodnich, odgraniczające od siebie górne piętra Doliny Jaworzynki i Doliny Olczyskiej.  Wielka Kopa Królowa jest położona w długim grzbiecie odchodzącym od grani głównej Tatr w obrębie Kasprowego Wierchu i kierującym się od niego na północny wschód. Góra znajduje się na jego krańcu, w miejscu, w którym grzbiet się rozgałęzia – na północny wschód opada on na Królową Polanę, północno-zachodni grzbiet opada na Skupniów Upłaz. Wielka Kopa Królowa jest oddzielona od sąsiedniej Małej Kopy Królowej (1577 m) Przełęczą między Kopami (1499 m), zaś od Skupniowego Upłazu przełęczą Diabełek (1450 m). Południowo-wschodnie zbocza Wielkiej Kopy opadają łagodnie na Królową Rówień. Stanowiły one dawniej część Hali Królowej i były wypasane. Stoki północne stanowiły już tereny Hali Jaworzynki.

Choć Wielka Kopa Królowa jest o 46 m niższa od Małej Kopy Królowej, niekonsekwencja w nazewnictwie jest jedynie pozorna. Wielka Kopa ma większą wysokość względną i jest masywniejsza, zwłaszcza ze strony Królowej Równi.

Szlaki turystyczne

 – niebieski szlak prowadzący z Kuźnic przez Boczań, Skupniów Upłaz i przełęcz Diabełek, z której zachodnimi zboczami Wielkiej Kopy Królowej biegnie na Przełęcz między Kopami, a stąd dalej do "Murowańca".
  • Czas przejścia z Kuźnic na przełęcz: 1:40 h, ↓ 1:10 h
  • Czas przejścia z przełęczy do Murowańca: 20 min, z powrotem 25 min

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com