Żabia Turnia Mięguszowiecka

Żabia Turnia Mięguszowiecka
2335 m n.p.m.


Szczyt położony w głównej grani, na granicy polsko-słowackiej, pomiędzy Żabim Koniem (, 2291 m) – rozdziela je Żabia Przełęcz Wyżnia ( 2272 m) – a Wołową Turnią (, 2373 m) – rozdziela je Żabia Przełęcz Mięguszowiecka ( 2315 m).

 


http://www.klubpodroznikow.com/images/stories/relacje/tatry_rysy/DSC_0140.JPG

 

Żabia Turnia Mięguszowiecka należy do Wołowego Grzbietu , jest najbardziej na południowy wschód wysuniętą jego kulminacją. Góruje nad dolinami: Rybiego Potoku i Żabią Mięguszowiecką , od której wzięła nazwę. W kierunku południowym odchodzi od niej boczna grań, oddzielająca Wołową Kotlinkę od Kotlinki pod Żabim Koniem , położone w Dolinie Żabiej. W grani widoczna jest Tylkowa Turniczka , oddzielona od szczytu Żabiej Mięguszowieckiej Turni wąską Tylkową Przełączką . Nazwa turni i przełęczy upamiętnia przewodnika tatrzańskiego Wojciecha Tylkę Suleję.

Od strony północnej szczyt opada wysoką (ok. 350 m) ścianą, ograniczoną dwoma kominami schodzącymi z sąsiadujących z Żabią Turnią przełęczy. Od strony południowej natomiast turnia jest stosunkowo łatwo dostępna. Widok ze szczytu jest dość mało rozległy.

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com