Drohiczyn


Drohiczyn
 
tekst i foto: Elżbieta Tomczyk-Miczka

Kolejną atrakcją są drohiczyńskie muzea.

Muzeum Diecezjalne im. Jana Pawła II, przybliża chrześcijańską kulturę minionych wieków, pokazuje historię diecezji, sylwetki ludzi zasłużonych Kościołowi i Polsce, Bogata ekspozycja monstrancji, w tym monstrancje Jabłonowskich, Sapiehów, Radziwiłłów, kielichy mszalne, czy relikwiarze, dawne mszały, „Psałterz Dawidowy” z początków XVII w. Unikalny, wyjątkowy kielich syberyjski z dwiema „duszami”, czy monstrancja z jenieckiego obozu pod Lubeką. Pokaźny zbiór szat liturgicznych od XVI wieku, metryka chrztu ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego, zwój Tory w języku hebrajskim. Sala papieska poświęcona Janowi Pawłowi II, której zbiory przybliżają pontyfikat papieża Polaka, jego Wizytę Apostolską w naszym mieście.
Warto odwiedzić Park Historyczno-Kulturowy „Bug pogranicze kultur i religii”, przy ul. Kopernika 9, tworzą go dwa obiekty muzealne: Muzeum Regionalne, Muzeum Kajakarstwa, oraz teren przyległy, gdzie ustawionych jest 18 tablic z opisem historii miasta, od czasów najdawniejszych po współczesne. Muzeum Regionalnego, deponuje muzealia Izby Pamięci Rajdu Katyńskiego, oraz z dziedziny etnografii, archeologii, militariów, techniki, malarstwa i rzeźby, dodatkowo mieści wystawę dawnych motocykli. Muzeum Kajakarstwa, jedyne tego typu w Polsce, powstałe przy wodnym szlaku, gromadzi i eksponuje dawne kajaki, wiosła, osprzęt kajakarzy, kapoki, publikacje związane z historią kajakarstwa.
Dziś jest to urocze miasteczko „ z klimatem” pełne zabytków i  pięknych świątyń, może nieco zapomniane, leżące w powiecie  siemiatyckim   W centralnej części rozłożył się zielony park, a w nim  informacja turystyczna. Druga informacja mieści się przy wjeździe do  miasta, trzecia – w muzeum. Aż trzy punkty it na takie miasteczko,  wszystkie dobrze zaopatrzone w materiały, z kompetentnymi  informatorami – to wzór dla innych miast.  Polecaną formą  zwiedzania jest questing : w punktach można pobrać ulotki z treścią  questu i zwiedzać wykonując zawarte w nim zadania.
Ulica Zamkowa prowadzi, rzecz jasna, na Górę Zamkową, skąd  rozpościera się widok na Bug i okolice. Tu rozpoczęła się historia  Drohiczyna, sięgająca czasów legendarnego woja Drogita, który  ponoć założył miasto. Stał  tu zamek warowny, a w 1181 roku  powstało samodzielne księstwo drohickie. Po drugiej, tzw. „ruskiej”  stronie rzeki, gdzie mieszkała ludność ruska, w przeciwieństwie do  polskich mieszkańców skarpy,  mamy teraz województwo  mazowieckie i pałac w Korczewie, dokąd prowadzi przeprawa promowa. Po Bugu można pływać kajakiem, korzystając z usług  miejscowych organizatorów spływów lub odbyć rejs statkiem  spacerowym.
Na skarpie, tuż przy rynku, wznosi się biały kościół i cerkiew  prawosławna. Barokowy kościół Franciszkanów, okazały, mieści  równie imponujące wnętrze i, co ciekawe, ma niezwykłą historię:  Franciszkanie przyczynili się walnie do osadzenia na tronie rosyjskim  Daniela Romanowicza, prawnuka Bolesława Krzywoustego, jeżdżąc w  tej sprawie między Drohiczynem a Rzymem, a wschodni kniaź  koronowany był w drewnianym kościółku, który stał tu przedtem.


Katedra wraz z pojezuickim zespołem klasztornym, poza cennym  wyposażeniem i wystrojem wnętrza zaprasza pod ziemię do  katakumb, gdzie w kryptach spoczywają biskupi w sarkofagach, a pod  posadzką  znaleźli spoczynek mnisi tutejszego klasztoru. Jezuici  przybyli tu w XVII wieku, pełniąc służbę duszpasterską, a w kolejnym  stuleciu po kasacji zakonu ich dobra przejęli pijarzy.


 
Na wzgórzu za miastem widnieje kolejna barokowa świątynia –  należąca do żeńskiego klasztoru Benedyktynek. Surowe wnętrze   świadczy o skromności i pracowitości sióstr, które własnym sumptem  odremontowały ruinę odzyskaną w latach sześćdziesiątych XX wieku,  będącą w opłakanym stanie.


Kolejna atrakcja – to dwie wystawy w muzeum: wystawa starych  motocykli ( z prywatnej kolekcji) i muzeum kajakarstwa. Obie kolekcje  zlokalizowane są w jednym obiekcie , w miejsko-gminnym ośrodku   kultury, ok. 2 km d rynku. Obie posiadają unikalne eksponaty sprzed  kilkudziesięciu lat i są  z chęcią oglądane tak przez miłośników i znawców tematu, jak i przez dyletantów, bo to obiekty, których nie  widzi się na co dzień. Ekspozycjom towarzyszy wystawa  archeologiczna i etnograficzna typu „izba regionalna”. Jest też  wystawa kostiumów i rekwizytów z filmu „Stara Baśń”, którego  realizacja miała miejsce w Drohiczynie, z całą plejadą polskich gwiazd  ekranu.  


Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com