Nazwa użytkownika   Hasło   Pamiętaj mnie     Przypomnieć login?   Zarejestruj się  
 
https://klubpodroznikow.com/media/kunena/attachments/821/SKANSENY.jpg
 

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 


Nysa

WALORY TURYSTYCZNO – REKREACYJNE
REGIONU NYSKO – JESENICKIEGO

Region nysko - jesenicki jest jedynym w swoim rodzaju w całej Polsce. Ziemia nyska mająca charakter łagodnego, nieomal równinnego pogórza z ogromnym zbiornikiem wodnym, graniczy od południa z typowo górską krainą ziemi jesenickiej. Zaledwie trzydziestopięciokilometrowa odległość pomiędzy centrami turystycznymi tych krain o tak różnym charakterze czyni z tego regionu wyjątkową atrakcję turystyczną.

https://klubpodroznikow.com/images/stories/relacje/nysa/34082692DSC_9420.JPG
foto:Albin Marciniak

To zróżnicowanie sąsiadujących krain - nie tylko pod względem geograficznym ale i kulturowym - oferuje odwiedzającym ogromną ilość atrakcji. Trudno znaleźć drugie takie miejsce by tak wiele atrakcji było skupionych na tak niedużym obszarze. Niewielkie odległości pozwalają na odwiedzenie wielu ciekawych miejsc nawet podczas krótkiego pobytu i skorzystania z rozlicznych ofert tak turystycznych jak i rekreacyjnych.

Równinna, lekko pofałdowana ziemia nyska stwarza doskonałe warunki dla turystyki

oraz wypoczynku dla wszelkich grup wiekowych a więc, a może przede wszystkim, dla turystyki i rekreacji rodzinnej. Liczne dodatkowe oferty, uatrakcyjniające pobyt nad jeziorem, zapewniają rozrywkę gdy w czasie deszczu dzieci się nudzą.

Baza noclegowa położona nad Jeziorem Nyskim to ośrodki wypoczynkowe ze standardem bungalowów i domków campingowych, pola namiotowe z zapleczem sanitarnym, oraz gospodarstwa agroturystyczne. Praktycznie przez okrągły rok można znaleźć miejsca noclegowe. Oprócz bazy nad jeziorem funkcjonują hotele a w sezonie wakacyjnym także schronisko młodzieżowe. Po stronie czeskiej noclegi zapewniają przede wszystkim prywatne kwatery i pensjonaty. Jest ich dużo, o różnym standardzie i tak jak polskie ogłaszają się w Internecie (także w języku polskim). Niezła komunikacja publiczna pozwala niezmotoryzowanym na swobodne poruszanie się po całym regionie, a zmotoryzowanym pozwala zostawić samochód, aby bezstresowo korzystać z uciech gastronomicznych.

Duża ilość w standardzie europejskim wytyczonych tras rowerowych, pokrywa gęstą siecią cały region nysko – jesenicki i gwarantuje wspaniałe wyprawy rowerowe zarówno dla dzieci z rodzicami jak i dla wymagających pogromców górskich tras. Prowadzą one przez wyjątkowo urocze i malownicze zakątki, starannie unikając dróg o większym natężeniu ruchu.

alt
foto:Remigiusz Kamiński

Dla miłośników jeździectwa (i to w każdym wieku) funkcjonuje kilka ośrodków tej formy rekreacji, tak po polskiej, jak i po czeskiej stronie. Można uczyć się podstaw tego sportu, próbować sił w skokach, pobawić się w Dziki Zachód, jak również wybierać się z przewodnikiem na wspaniałe konne wycieczki w teren. Ośrodki te usytuowane są w sąsiedztwie lasów i rzek co czyni jazdę w terenie niesłychanie atrakcyjną i pełną wrażeń.

alt
foto:Remigiusz Kamiński

Pasjonaci historii znajdą tu mnóstwo zabytków architektury. Od gotyckich świątyń poprzez renesansowe czy barokowe rezydencje szlacheckie i kościoły do secesyjnej i historyzującej zabudowy miast i miasteczek. Mury obronne Paczkowa. Dodatkowo muzea: W Nysie i Jeseniku - klasyczne. W Javorniku –zamkowe. W Paczkowie – gazownictwa. W Zlatych Horach – muzeum miejskie i kopalnictwa złota a w Pisečnej -motoryzacji. No i Twierdza Nysa z jej kazamatami.

alt
foto:Remigiusz Kamiński

Miłośnicy przyrody zapewne chętnie odwiedzą rezerwat leśny „Przyłęk” na terenie leśnictwa Markowice oraz opuszczone kamieniołomy w rejonie Sławniowic. Po czeskiej stronie czeka na nich cały masyw górski Hrubego Jeseniku z jego wysokogórską przyrodą.

Kto uwielbia mocniejsze wrażenia, może pokonywać pontonem rzekę Białą, a kajakiem - rzekę Nysę aż do jej ujścia Odry.

Paralotniarzom polecić można dobre noszenia w czeskich górach.

Miasto
Nysa, liczy 45.738 mieszkańców (stan na dzień 31.12.2009r.), sołectwa gminy Nysa to 12.941. Łącznie w gminie mieszka 58.679 osób. Nysa leży w południowo-zachodniej części Opolszczyzny, nad rzeką Nysą Kłodzką, u podnóża Sudetów.
Przez kilkaset lat miasto było stolicą Księstwa Biskupiego oraz jednym z najważniejszych ośrodków kulturalnych i gospodarczych ówczesnej Europy. Do dzisiaj można tutaj podziwiać wiele cennych zabytków z różnych epok historycznych.
Z myślą o turystach na obrzeżach miasta nad Jeziorem Nyskim zlokalizowano rozległy kompleks rekreacyjno-wypoczynkowy, który stanowi centrum uprawiania sportów wodnych oraz jest punktem wypadowym dla turystyki pieszej i rowerowej.

jezioro_nyskie.jpg
Niezdegradowane środowisko, dogodne położenie komunikacyjne pomiędzy Górnym i Dolnym Śląskiem, bliskość Republiki Czeskiej oraz dobrze rozwinięta infrastruktura komunalna, telekomunikacyjna, energetyczna i gazowa są atutem atutami miasta.
IMPREZY PLENEROWE

Dni Twierdzy Nysa.

Coroczna dwudniowa, historyczna impreza w miesiącu sierpniu będąca inscenizacją historycznych wydarzeń z okresu wojen śląskich, wojny siedmioletniej czy wojen napoleońskich, której kulminacyjnym punktem jest przedstawienie bitwy z udziałem kilkuset uczestników wyekwipowanych zgodnie z duchem epoki. Ponadto przemarsz wojsk ulicami miasta i uroczyste ich powitanie przez władze miasta, pokaz życia obozowego i imprezy towarzyszące. Patronem imprezy jest Urząd Miejski.

Metalowa Twierdza

Festiwal muzyki metalowej jak co roku odbywający się w scenerii obwarowań nyskiej twierdzy. Dla młodzieży i dorosłych! Dobra atmosfera i dobry poziom dotychczasowych edycji festiwalu sprawia, że impreza cieszy się wielkim powodzeniem.

Dni Nysy.

W ostatni weekend maja obchody święta miasta. Szereg imprez kulturalnych oraz sportowych odbywających się w większości na miejskim stadionie. Każdorazowo zapraszane są gwiazdy rozrywki co dodatkowo uświetnia i tak znakomity program miejskiego święta.

Jarmark Jakubowy.

Nawiązujący bezpośrednio do średniowiecznego dorocznego targu. ( z niemieckiego; Jahr – markt – roczny targ) w dzień świętego Jakuba. Miła impreza o charakterze historyczno handlowym w miesiącu lipcu odbywająca się -a jakże – u stóp kościoła pw. Św.Jakuba.

Ładne widowisko historyczne z udziałem współczesnych rycerzy.

Noc świętojańska

Powitanie lata w zabytkowym parku w Białej Nyskiej. Wianki na wodzie, ognisko i wiele innych atrakcji. Słowiańskie święto lata. Czerwiec.

Turnieje siatkówki plażowej i żeglarstwo

W sierpniu na plaży Jeziora Nyskiego eliminacje do Mistrzostw Polski. Także w sierpniu regaty o „Błękitną wstęgę Jeziora Nyskiego.

Warto zobaczyć

Ocalałe fortyfikacje nyskiej twierdzy. Dostępne od wiosny do jesieni. Zimą schronienie dla nietoperzy w tym skrajnie zagrożonych gatunków.

Zabytki architektury sakralnej i świeckiej Nysy. Dostępne cały rok.

Skarbiec Jakubowy w dzwonnicy. Imponujący zbiór arcydzieł sakralnego złotnictwa nyskich mistrzów w futurystycznej oprawie; stalowo – szklanej konstrukcji skarbca.

Polskie Carcasonne. Mury obronne i obronny kościół w Paczkowie.

Rozległy widok jaki roztacza się z wieży widokowej na szczycie Kopy Biskupiej na całą ziemię nyską i jesenicką. Okazja do wspaniałych zdjęć panoramicznych.

Jezioro Nyskie

Retencyjny zbiornik wodny napełniony w roku 1972. Powierzchnia około 20 km2. Dobre warunki do sportów wodnych. Wiatry przeważające zachodnie. Brak przeszkód nawigacyjnych. Przy wyższych stanach wody można dopłynąć prawie do Otmuchowa. Południowy brzeg obfituje w płycizny. Na terenie Nyskiego Ośrodka Rekreacji slip z wózkiem na szynach i wyciągarką. Plaże piaszczyste i żwirowe.

W NOR strzeżone kąpielisko. Jezioro rybne. Dzierżawione przez Polski Związek Wędkarski. Dopływająca do jeziora rzeka Biała ma statut wody górskiej.

W sezonie letnim gdy poziom wody opada (retencja Odry) odsłania się wielokilometrowa, szeroka piaszczysta plaża na północnym, a więc nasłonecznionym brzegu jeziora. Świetne warunki do plażowania i organizowania pikników. W ośrodkach wypoczynkowych możliwość wypożyczenia sprzętu pływającego. W sezonie po jeziorze kursuje stateczek białej floty i naprawdę warto skorzystać z tej atrakcji. Bezpieczeństwa strzeże Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz sezonowy posterunek Policji.


wirtualny spacer


https://klubpodroznikow.com/images/stories/relacje/twierdza_nysa_2/DSC_9461.jpg
foto: Albin Marciniakfoto: Albin Marciniak

{gallery}relacje/nysa{/gallery}

podziemia

podziemia

miasta

miasta

zamki i pałace

zamki i palace

skanseny

skanseny

parowozownie

parowozownie

muzea

muzea

miejsca wyjątkowe

miejsca wyjatkowe

forty i twierdze

forty i twierdze

zabytki sakralne

zabytki sakralne

Woda - szlaki kajakowe, spływy, wyprawy, rejsy

 

Najpiękniejsze szlaki kajakowe w Polsce opisy

spływy kajakowe

splywy kajakowe

polecane rejsy

polecane rejsy

imprezy

imprezy wodniakow2

Żaglowce

AKCJE EKOLOGICZNE - CZYSTE GÓRY CZYSTE SZLAKI

Czysta Polska czyste góry czyste szlaki

rajdy, zloty

rajdy i zloty

imprezy górskie

imprezy gorskie

daty i rocznice

testy sprzętu

książki

schroniska

schroniska gorskie

fotorelacje

fotorelacje

konkursy

konkursy

tanie linie

 

Kuchnie świata

 

 

 

 

mapy Tatr online

 mapy tatr

Małopolska Gościnna

 
https://klubpodroznikow.com/media/kunena/attachments/821/SKANSENY.jpg
 

 
 
         
 
 
 
  
 
 
 
SCHRONISKA GÓRSKIE W POLSCE wykaz

sprzęt outdoorowy - testy - porady - nowości - zapowiedzi

 

testy sprzętu sportowego i outdoorowego
 
 

rower on tour

 
 

Wybrane i polecane szlaki rowerowe
 
 
 
rowerowe testy porady wycieczki
 

POLAND ON TOUR - VISIT POLAND

 

Visit Poland

 

Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców

 

Aleja Podróżników Odkrywców i Zdobywców

 

 

Aleja Podróżników Odkrywców i Zdobywców 2020

 

 

 

Underground in Europe

 

 Underground in Europe explore maps

 

 

Polecamy

 
NAJPIĘKNIEJSZE PODZIEMIA TURYSTYCZNE W POLSCE
 
 NAJPIĘKNIEJSZE PODZIEMIA
 
 
 
Najpiekniejsze Miejsca w Tatrach baner
 
 
Zamki i Pałace w Polsce polecane do zwiedzania
 
 ZAMKI W POLSCE baner
 

Obiekty UNESCO w Polsce

 
 
 Polskie obiekty na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO
 
 
 
 

Szczyty Tatr Polskich alfabetycznie

 

 

szczyty pasm górskich w Polsce

 

 

niebezpieczne zwierzęta w Polsce
 

najbardziej niebezpieczne lotniska na świecie
 
 
najniebezpieczniejsze rośliny świata
 

najwyższe drzewa świata
 

najdłuższe mosty świata
 

najdziwniejsze budynki świata
 
 
 
 
 
hosting zapewnia
 
 
 
facebook klub podróżników śródziemie

Odwiedza nas 685 gości oraz 0 użytkowników.