Nysa



Nysa

WALORY TURYSTYCZNO – REKREACYJNE
REGIONU NYSKO – JESENICKIEGO

Region nysko - jesenicki jest jedynym w swoim rodzaju w całej Polsce. Ziemia nyska mająca charakter łagodnego, nieomal równinnego pogórza z ogromnym zbiornikiem wodnym, graniczy od południa z typowo górską krainą ziemi jesenickiej. Zaledwie trzydziestopięciokilometrowa odległość pomiędzy centrami turystycznymi tych krain o tak różnym charakterze czyni z tego regionu wyjątkową atrakcję turystyczną.

https://klubpodroznikow.com/images/stories/relacje/nysa/34082692DSC_9420.JPG
foto:Albin Marciniak

To zróżnicowanie sąsiadujących krain - nie tylko pod względem geograficznym ale i kulturowym - oferuje odwiedzającym ogromną ilość atrakcji. Trudno znaleźć drugie takie miejsce by tak wiele atrakcji było skupionych na tak niedużym obszarze. Niewielkie odległości pozwalają na odwiedzenie wielu ciekawych miejsc nawet podczas krótkiego pobytu i skorzystania z rozlicznych ofert tak turystycznych jak i rekreacyjnych.

Równinna, lekko pofałdowana ziemia nyska stwarza doskonałe warunki dla turystyki

oraz wypoczynku dla wszelkich grup wiekowych a więc, a może przede wszystkim, dla turystyki i rekreacji rodzinnej. Liczne dodatkowe oferty, uatrakcyjniające pobyt nad jeziorem, zapewniają rozrywkę gdy w czasie deszczu dzieci się nudzą.

Baza noclegowa położona nad Jeziorem Nyskim to ośrodki wypoczynkowe ze standardem bungalowów i domków campingowych, pola namiotowe z zapleczem sanitarnym, oraz gospodarstwa agroturystyczne. Praktycznie przez okrągły rok można znaleźć miejsca noclegowe. Oprócz bazy nad jeziorem funkcjonują hotele a w sezonie wakacyjnym także schronisko młodzieżowe. Po stronie czeskiej noclegi zapewniają przede wszystkim prywatne kwatery i pensjonaty. Jest ich dużo, o różnym standardzie i tak jak polskie ogłaszają się w Internecie (także w języku polskim). Niezła komunikacja publiczna pozwala niezmotoryzowanym na swobodne poruszanie się po całym regionie, a zmotoryzowanym pozwala zostawić samochód, aby bezstresowo korzystać z uciech gastronomicznych.

Duża ilość w standardzie europejskim wytyczonych tras rowerowych, pokrywa gęstą siecią cały region nysko – jesenicki i gwarantuje wspaniałe wyprawy rowerowe zarówno dla dzieci z rodzicami jak i dla wymagających pogromców górskich tras. Prowadzą one przez wyjątkowo urocze i malownicze zakątki, starannie unikając dróg o większym natężeniu ruchu.

alt
foto:Remigiusz Kamiński

Dla miłośników jeździectwa (i to w każdym wieku) funkcjonuje kilka ośrodków tej formy rekreacji, tak po polskiej, jak i po czeskiej stronie. Można uczyć się podstaw tego sportu, próbować sił w skokach, pobawić się w Dziki Zachód, jak również wybierać się z przewodnikiem na wspaniałe konne wycieczki w teren. Ośrodki te usytuowane są w sąsiedztwie lasów i rzek co czyni jazdę w terenie niesłychanie atrakcyjną i pełną wrażeń.

alt
foto:Remigiusz Kamiński

Pasjonaci historii znajdą tu mnóstwo zabytków architektury. Od gotyckich świątyń poprzez renesansowe czy barokowe rezydencje szlacheckie i kościoły do secesyjnej i historyzującej zabudowy miast i miasteczek. Mury obronne Paczkowa. Dodatkowo muzea: W Nysie i Jeseniku - klasyczne. W Javorniku –zamkowe. W Paczkowie – gazownictwa. W Zlatych Horach – muzeum miejskie i kopalnictwa złota a w Pisečnej -motoryzacji. No i Twierdza Nysa z jej kazamatami.

alt
foto:Remigiusz Kamiński

Miłośnicy przyrody zapewne chętnie odwiedzą rezerwat leśny „Przyłęk” na terenie leśnictwa Markowice oraz opuszczone kamieniołomy w rejonie Sławniowic. Po czeskiej stronie czeka na nich cały masyw górski Hrubego Jeseniku z jego wysokogórską przyrodą.

Kto uwielbia mocniejsze wrażenia, może pokonywać pontonem rzekę Białą, a kajakiem - rzekę Nysę aż do jej ujścia Odry.

Paralotniarzom polecić można dobre noszenia w czeskich górach.

Miasto
Nysa, liczy 45.738 mieszkańców (stan na dzień 31.12.2009r.), sołectwa gminy Nysa to 12.941. Łącznie w gminie mieszka 58.679 osób. Nysa leży w południowo-zachodniej części Opolszczyzny, nad rzeką Nysą Kłodzką, u podnóża Sudetów.
Przez kilkaset lat miasto było stolicą Księstwa Biskupiego oraz jednym z najważniejszych ośrodków kulturalnych i gospodarczych ówczesnej Europy. Do dzisiaj można tutaj podziwiać wiele cennych zabytków z różnych epok historycznych.
Z myślą o turystach na obrzeżach miasta nad Jeziorem Nyskim zlokalizowano rozległy kompleks rekreacyjno-wypoczynkowy, który stanowi centrum uprawiania sportów wodnych oraz jest punktem wypadowym dla turystyki pieszej i rowerowej.

jezioro_nyskie.jpg
Niezdegradowane środowisko, dogodne położenie komunikacyjne pomiędzy Górnym i Dolnym Śląskiem, bliskość Republiki Czeskiej oraz dobrze rozwinięta infrastruktura komunalna, telekomunikacyjna, energetyczna i gazowa są atutem atutami miasta.
IMPREZY PLENEROWE

Dni Twierdzy Nysa.

Coroczna dwudniowa, historyczna impreza w miesiącu sierpniu będąca inscenizacją historycznych wydarzeń z okresu wojen śląskich, wojny siedmioletniej czy wojen napoleońskich, której kulminacyjnym punktem jest przedstawienie bitwy z udziałem kilkuset uczestników wyekwipowanych zgodnie z duchem epoki. Ponadto przemarsz wojsk ulicami miasta i uroczyste ich powitanie przez władze miasta, pokaz życia obozowego i imprezy towarzyszące. Patronem imprezy jest Urząd Miejski.

Metalowa Twierdza

Festiwal muzyki metalowej jak co roku odbywający się w scenerii obwarowań nyskiej twierdzy. Dla młodzieży i dorosłych! Dobra atmosfera i dobry poziom dotychczasowych edycji festiwalu sprawia, że impreza cieszy się wielkim powodzeniem.

Dni Nysy.

W ostatni weekend maja obchody święta miasta. Szereg imprez kulturalnych oraz sportowych odbywających się w większości na miejskim stadionie. Każdorazowo zapraszane są gwiazdy rozrywki co dodatkowo uświetnia i tak znakomity program miejskiego święta.

Jarmark Jakubowy.

Nawiązujący bezpośrednio do średniowiecznego dorocznego targu. ( z niemieckiego; Jahr – markt – roczny targ) w dzień świętego Jakuba. Miła impreza o charakterze historyczno handlowym w miesiącu lipcu odbywająca się -a jakże – u stóp kościoła pw. Św.Jakuba.

Ładne widowisko historyczne z udziałem współczesnych rycerzy.

Noc świętojańska

Powitanie lata w zabytkowym parku w Białej Nyskiej. Wianki na wodzie, ognisko i wiele innych atrakcji. Słowiańskie święto lata. Czerwiec.

Turnieje siatkówki plażowej i żeglarstwo

W sierpniu na plaży Jeziora Nyskiego eliminacje do Mistrzostw Polski. Także w sierpniu regaty o „Błękitną wstęgę Jeziora Nyskiego.

Warto zobaczyć

Ocalałe fortyfikacje nyskiej twierdzy. Dostępne od wiosny do jesieni. Zimą schronienie dla nietoperzy w tym skrajnie zagrożonych gatunków.

Zabytki architektury sakralnej i świeckiej Nysy. Dostępne cały rok.

Skarbiec Jakubowy w dzwonnicy. Imponujący zbiór arcydzieł sakralnego złotnictwa nyskich mistrzów w futurystycznej oprawie; stalowo – szklanej konstrukcji skarbca.

Polskie Carcasonne. Mury obronne i obronny kościół w Paczkowie.

Rozległy widok jaki roztacza się z wieży widokowej na szczycie Kopy Biskupiej na całą ziemię nyską i jesenicką. Okazja do wspaniałych zdjęć panoramicznych.

Jezioro Nyskie

Retencyjny zbiornik wodny napełniony w roku 1972. Powierzchnia około 20 km2. Dobre warunki do sportów wodnych. Wiatry przeważające zachodnie. Brak przeszkód nawigacyjnych. Przy wyższych stanach wody można dopłynąć prawie do Otmuchowa. Południowy brzeg obfituje w płycizny. Na terenie Nyskiego Ośrodka Rekreacji slip z wózkiem na szynach i wyciągarką. Plaże piaszczyste i żwirowe.

W NOR strzeżone kąpielisko. Jezioro rybne. Dzierżawione przez Polski Związek Wędkarski. Dopływająca do jeziora rzeka Biała ma statut wody górskiej.

W sezonie letnim gdy poziom wody opada (retencja Odry) odsłania się wielokilometrowa, szeroka piaszczysta plaża na północnym, a więc nasłonecznionym brzegu jeziora. Świetne warunki do plażowania i organizowania pikników. W ośrodkach wypoczynkowych możliwość wypożyczenia sprzętu pływającego. W sezonie po jeziorze kursuje stateczek białej floty i naprawdę warto skorzystać z tej atrakcji. Bezpieczeństwa strzeże Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz sezonowy posterunek Policji.


wirtualny spacer


https://klubpodroznikow.com/images/stories/relacje/twierdza_nysa_2/DSC_9461.jpg
foto: Albin Marciniak



foto: Albin Marciniak

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo [email protected]

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: [email protected]