Kazimierz - Podgórze
Połączyła je kładka ...
Przechadzając się po Krakowie warto kilkugodzinny spacer zaplanować w miejsca mniej uczęszczane. Krakowski Kazimierz jest miejscem kultowym nie tylko dla mieszkańców Krakowa ale także dla turystów. To właśnie tutaj warszawiacy lubią spędzać weekendy a zapiekanki w "okrąglaku" nie mają sobie równych na całym świecie. Ale Kazimierz to nie tylko Plac Nowy, to także historyczne miejsca, klimatyczne zakamarki i wąskie uliczki biegnące w stronę bulwarów wiślanych. Kawiarenki na barkach zacumowanych na Wiśle stają się coraz popularniejsze wśród mieszkańców i turystów.
W ubiegłym roku oddana do użytku Kładka "Bernatka" ułatwia i zachęca do odwiedzenia Podgórza. Miejscem docelowym w takim spacerze jest doskonały punkt widokowy Kopiec Krakusa. Z jego szczytu w pogodne dni widać odległe o ok. 100 km Tatry a w dole rozciąga się piękna panorama na cały Kraków. Na wzgórzu Lasoty warto odwiedzić kilka miejsc m.in. dobrze zachowany Fort 31, kościółek św. Benedykta czy Stary Cmentarz Podgórski .
Nad ul. Telewizyjną przebiega kładka pieszo rowerowa prowadząca wprost na Kopiec Krakusa i dalej do obozu Płaszów
Kładka Ojca Bernatka – kładka pieszo-rowerowa na Wiśle w Krakowie łącząca krakowski Kazimierz z Podgórzem, budowana w miejscu dawnego Mostu Karola. Decyzją rady miasta została nazwana imieniem Laetusa Bernatka zakonnika, który na przełomie XIX i XX w. doprowadził do wybudowania budynków szpitala Bonifratrów w Krakowie.
Kładka budowana wg projektu Autorskiej Pracowni Projektowo-Plastycznej prof. Andrzeja Gettera, ma formę stalowego łuku rozpiętego pomiędzy istniejącymi przyczółkami Mostu Karola, do którego podwieszone są dwa pomosty (jeden dla pieszych drugi dla rowerzystów). Stalowy łuk ma długość 145 metrów, natomiast pomosty ok. 130 m. Całość konstrukcji waży ponad 700 ton, a koszt jej budowy to ponad 38 mln zł, z czego 15 mln zł pochodziło ze środków unijnych.
Kładka staje się kultowym miejscem zakochanych. Na barierze mostu zapięli już setki kłódek z wypisanymi a nawet wygrawerowanymi na nich imionami, inicjałami, wyrazami miłości, datami. Zakochane pary wieszają kłódkę na moście, zatrzaskują ją, po czym wrzucają kluczyk do Wisły. Na znak, że uczucie pozostanie nierozerwalne do końca życia.
I w ten sposób kładka została Mostem Miłości jakich jest wiele w Europie
Wzgórze Lasoty (Góra św. Benedykta)
Na wzgórzu w X lub XI w. zbudowano romańską rotundę połączoną z palatium. Na jej fundamentach w XII w. wybudowano niewielki kościół św. Benedykta. W latach 1853-1856 w pobliżu kościółka zbudowano Fort 31 "Benedykt" stanowiący element austriackiej Twierdzy Kraków.
Na południowo-wschodnim stoku wzgórza znajduje sie Stary Cmentarz Podgórski założony w XVIII w.
W czasie II wojny światowej wzdłuż północnego stoku wzgórza przebiegała granica krakowskiego getta, w którym Niemcy zamordowali kilka tysięcy ludzi.
Obecnie na Wzgórzu Lasoty odbywają się coroczne obchody święta Podgórza oraz tradycyjny zwyczaj Rękawka.
Fort 31 "Św. Benedykt" (wieża artyleryjska) będący częścią Szlaku Twierdzy Kraków zbudowany został w latach 1853-61, po 1888 uzupełniony o fortyfikacje bastionowe osłaniające od płd. grzbiet Krzemionek; po utracie funkcji bojowej w latach 1893-1905 adoptowany na koszary. Przed I wojną światową na płn. od fortu wybudowano baterię sprzężoną wraz z podziemnym magazynem amunicji.
Kopiec Krakusa, kopiec Kraka – kopiec znajdujący się w Krakowie, na prawym brzegu Wisły w dzielnicy Podgórze, usypany na najwyższym wzniesieniu wapiennego zrębu Krzemionek – wzgórzu Lasoty (271 m n.p.m.). Wysokość od podstawy – 16 m, średnica u podstawy 57 m, górna 8 m (wierzchołek płaski), objętość 19100 m³.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Kopiec_Krakusa
Niestety włodarze miejscy nie robią nic aby ożywić i uatrakcyjnić ten szlak. Brak jest odpowiednich oznaczeń i tabliczek, brak jest ławek i koszy, oświetlenie alejek nie istnieje a fort 31 mogący stać się dużą atrakcją i wielkim magnesem tego rejonu Podgórza, stał się niejako zakładnikiem w walce o wpływy.
Fort mógłby służyć mieszkańcom i turystom jako wielofunkcyjny obiekt a niestety zakusy ma Krakowskie Biuro Festiwalowe na swoją siedzibę. Czyli szykują się duże nakłady z kasy miejskiej ale bez korzyści dla mieszkańców i turystów. Pomijając fakt czy KBF potrzeba aż tyle przestrzeni i w takim miejscu ?...
O pomyśle przejęcia fortu przez KBF http://www.fortykrakow.net/fortykrakow/aktualnosci/aktualnosci.htm
O sporach na temat fortu można poczytać tu:
http://info.wiadomosci.gazeta.pl/szukaj/wiadomosci/przebudowy+fortu
opracowanie&foto: Albin Marciniak