Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski uroczyście otworzył Kładkę Ojca Laetusa Bernatka. Koszt budowy kładki to ok. 38 mln złotych (planowane było 26 mln)
Kładka ma 145 metrów długości (rozpiętość między przęsłami) i ciekawą formę architektoniczną, która wspaniale wkomponowuje się w kazimierski i podgórski brzeg Wisły, które łączy ta konstrukcja. Nowa przeprawa połączyła dzielnice Kazimierz i Podgórze, dokładnie w miejscu, gdzie kiedyś istniał most Franciszka Józefa, nazwany też podgórskim. Autorem projektu kładki jest Autorska Pracownia Projektowo-Plastyczna prof. Andrzeja Gettera. Jej podstawowym elementem nośnym jest stalowa rura w formie łuku. Do niej, za pomocą specjalnych lin, podwieszone są dwa pomosty – jeden dla pieszych, drugi dla rowerzystów.
Kładka usprawni komunikację między terenami znajdującymi się po przeciwległych stronach Wisły. Ma też poprawić bezpieczeństwo osób, które do tej pory korzystały z mostu Piłsudskiego i Powstańców Śląskich. Ze względu na duży ruch samochodowy, występuje tam wysokie ryzyko wypadków i kolizji z udziałem pieszych i rowerzystów. Na kładce rowerzyści i piesi będą mieli do dyspozycji oddzielne pasy. Kładka jest dwukierunkowa - rowerami będzie można wjeżdżać na nią z obydwu stron. Zadbano też o infrastrukturę w bezpośrednim sąsiedztwie kładki. Dzięki zmianom w organizacji ruchu na ul. Mostowej – wprowadzeniu kontrapasu, dla rowerzystów będzie dostępna najkrótsza droga z bulwaru Podolskiego na plac Wolnica. Nowa przeprawa została również dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wyposażono ją w łagodne podjazdy i wjazd na kładkę prosto z chodnika. Warta ponad 38 mln zł inwestycja została w części (15 mln zł) sfinansowana ze środków unijnych. (JK)
http://www.krakow.pl
walka z powodzią
widok z bulwarów od strony Podgórza
na Kazimierzu
foto:Albin Marciniak