Archikolegiata Łęczycka w Tumie

Archikolegiata Łęczycka w Tumie

Archikolegiata Łęczycka w Tumie

Archikolegiata Łęczycka NMP i św. Aleksego w Tumie – kościół znajdujący się w pobliżu dawnej lokalizacji wczesnośredniowiecznego grodu.
Parafia p.w. N.M.P. Królowej i św. Aleksego Dekanat: Łęczyca


 




 
Archikolegiata p. w. Najświętszej Maryi Panny Królowej i św. Aleksego, par. erygowana w XIII w.

Prastare grodzisko należące do plemienia Łęczycan. Przy nim przed rokiem 1097 istniała benedyktyńska abbacja. W latach 1141 ?1160 w miejscu tej abbacji została wzniesiona obecna dwuchórowa bazylika, którą dnia 21 maja 1161 roku konsekrował arcybiskup gnieźnieński Jan Janik . Spalony przez Litwinów (1294 r.) a następnie przez Krzyżaków (1331) kościół, został odbudowany w stylu gotyckim. W XVIII wieku świątynia została zbarokizowana. W czasie działań wojennych w 1939 roku kościół był zniszczony.
 




Odbudowany pod kierunkiem Jana Koszczyc-Witkiewicza odzyskał swój romański charakter. Przesklepiono wtedy wnętrze kościoła betonowym stropem. Obecnie trwają prace konserwatorskie mające wzmocnić nadwyrężone czasem i wadliwymi zabiegami konserwatorskimi mury kościoła.




Jest to kościół trójnawowy, orientowany. Wybudowany z kamienia polnego i z drobnej kostki granitowej, użytej jako licówka murów. Jako obramienia okien i narożnych wież zostały użyte duże bloki kamienne. Sklepione kolebkowo prezbiterium i nawy boczne przekryte sklepieniem krzyżowym zakończone są apsydami. Nawy boczne z emporami, są otwarte do nawy głównej gotyckimi arkadami ostrołukowymi wspartymi na ośmiobocznych ceglanych filarach.




Część zachodnią kościoła flankują dwie kwadratowe wieże. Do nawy północnej została dobudowana barokowa kruchta osłaniająca romański z około 1160 roku portal z tympanonen ukazującym Matkę Bożą z Dzieciątkiem i dwoma aniołami. W apsydzie zachodniej znajduje się romańska polichromia ukazująca Chrystusa w mandorli, w otoczeniu Matki Bożej, św. Jana Chrzciciela i cherubinów.


 


 


 


 




 
 

Obok, oddzielony polną drogą stoi pomiędzy drzewami
Kościół p. w. św. Mikołaja, pobudowany w XVIII w.



Drewniany, jednonawowy, konstrukcji zrębowej, oszalowany. W zachodniej części znajduje się prezbiterium, za nim zakrystia a od wschodu kruchta. Dach dwuspadowy gontowy a na nim również kryta gontem wieżyczka na sygnaturkę. Kościół ten posiada trzy ołtarze; główny z obrazem św. Mikołaja w typie ikony oraz dwa boczne, Matki Bożej Niepokalanej i św. Andrzeja.


 


 


 
 


Kilkaset metrów przed kościołem jadąc od Łęczycy, jest malowniczy skansen "Łęczycka Zagroda Chłopska"
 

 


 


 


 




 
 
Więcej fotorelacji:
Kościoły i Klasztory

https://klubpodroznikow.com/relacje/polska-koscioly-i-klasztory
 


Na pobliskich łąkach są prowadzone prace archeologiczne, na terenie wczesnośredniowiecznego grodu.
 


 


 


 


 


Wieś Kwiatówek powiat Tum


Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo [email protected]

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: [email protected]