Nazwa użytkownika   Hasło   Pamiętaj mnie     Przypomnieć login?   Zarejestruj się  
 
 

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

 Gotycka Katedra w Świdnicy z XIV w.

    Jeden z ważniejszych obiektów sakralnych w Polsce. Katedra należy bez wątpienia do największych i najokazalszych budowli, z tak bogatą kolekcją zachowanych eksponatów o ogromnej wartości historycznej i materialnej.

 

 

Katedra Świdnicka 2

 

   Zdecydowana większość turystów nie tylko z Polski ale i z poza granic, swoją wizytę w Legnicy ogranicza do odwiedzin Kościoła Pokoju, znanego w całej Europie. Jednak Legnica ma do zaoferowania także wyjątkową budowlę jaką jest Gotycka Katedra z XIV w.  
   Jest to jeden z największych kościołów Śląska, z najwyższą wieżą na Dolnym Śląsku. Sama nawa główna ma 71 m dług., 10 m szer. i 25 m wys. Łączna szerokość trzech naw wynosi 27 m. Do naw bocznych dobudowano w różnym okresie 6 kaplic. Wieża o wys. 103 m jest obecnie najwyższą na terenie całego Śląska i piątą co do wielkości w Polsce (po bazylice w Licheniu, archikatedrze szczecińskiej, bazylice jasnogórskiej w Częstochowie i archikatedrze łódzkiej). Jest jedyną katedrą w Polsce bez stalli kapituły katedralnej.
Nie zrealizowano planów budowy północnej wieży. Obecny kościół jest orientowany, trzynawowy, bazylikowy, z wielobocznie zamkniętym prezbiterium. Pod prezbiterium znajduje się krypta z XIV wieku ze sklepieniem palmowym, wspartym na centralnym filarze.
 

Katedra Świdnicka 28

 

  Po sekularyzacji zakonu jezuitów kościół został w latach 1757–1772, za zgodą władz pruskich, zamieniony na magazyn zbożowy. Restaurowany w latach 1893–1895 utracił wiele oryginalnych elementów architektonicznych. 25 marca 2004, na mocy bulli Totus Tuus Poloniae Populus Jana Pawła II, ustanawiającej diecezję świdnicką, kościół św. św. Stanisława i Wacława stał się katedrą diecezji świdnickiej.

 

Katedra Świdnicka 1

 

Zwiedzanie indywidualne  od poniedziałku do soboty, od 10:00 do 17:45

Zwiedzanie grupowe oraz inne godziny należy uzgadniać z przewodnikiem katedralnym.

Kontakt z przewodnikiem:  p. Mariusz Barcicki   tel: 720 101 606

http://www.katedra.swidnica.pl/zwiedzanie/

 

Katedra Świdnicka 3

 

 

 

Katedra Świdnicka 5

 

Katedra Świdnicka 6

 

   W 1241 roku pierwszy kościół parafialny w Świdnicy zburzyli Tatarzy. W 1260 książę wrocławski Henryk III zbudował drewniany kościół pod patronatem klasztoru klarysek wrocławskich. W 1296 roku patronem kościoła był św. Wacław, w 1298 św. Stanisław, a w 1303 roku kościół miał wezwanie już obu patronów.
W roku 1330 książę świdnicki Bolko II rozpoczął budowę obecnej masywnej świątyni. Był największym darczyńcą kościoła i sprawował patronat. Budową kościoła kierował Nikolaus Lowe, a prace prowadził mistrz Apetz (1385). Pojawia się przy budowie kamieniarz Jakob (1377-1391), budowniczy kościoła w Strzegomiu, który.prawdopodobnie wykonał projekt kościoła. Nawę boczną ufundowała rodzina Sachenkirch oraz sędzia Nikolaus Bolcze. W 1488 zakończono prace przy pokryciu dachu ceramicznego kościoła. Na kamiennych murach kościoła zachowało się wiele znaków mistrzów kamieniarskich.
Wielkość kościoła świadczy o randze miasta i zamożności ambitnych fundatorów. Biskup Nanker osobiście przybył do Świdnicy, aby zobaczyć postępy w budowie kościoła.
Od zachodu prowadzą.do kościoła cztery gotyckie portale z piaskowca ozdobione figurami apostołów i świętych patronów kościoła (św. Wacław i św. Stanisław bp). Portal główny jest parzysty. Przy portalu głównym ustawiona jest rzeźba św. Anny Samotrzeć z 1496 roku. Fasada zachodnia zwieńczona jest figurą Matki Bożej.
 

Katedra Świdnicka 7

 

Lucas Schleierweber w XVI wieku odbudował sklepienie po pożarze, obniżył wysokość nawy głównej o sześć metrów i zbudował okno fasady zachodniej – największe gotyckie okno na Śląsku (18 x 6 m). Od północy i od południa przylegają do korpusu nawowego gotyckie kaplice.
W 1660 roku patronat nad kościołem przejęli jezuici, którzy przebudowali kościół, zamurowali duże okna nawy głównej, w roku 1697 przeprowadzili remont wieży uszkodzonej podczas wojny trzydziestoletniej. Na wiatrowskazie umieszczono wtedy godło zakonu „IHS”. Przed kościołem jezuici postawili kolumnę św. Floriana (1684) i św. Jana Nepomucena (1727).
W czasie wojen śląskich Prusacy umieścili w kościele obóz dla jeńców wojennych, a następnie magazyn mąki 1757-1772. Na placu przed kościołem zbudowano magazyn prowiantu w 1744 roku. W 1773 roku kościół przywrócono do celów kultu.
Gruntowna renowacja kościoła została przeprowadzona w latach 1893-1909. Po renowacji uroczyście poświecono kościół w 1909 roku.
W czasie II wojny światowej świątynia przetrwała bez większych uszkodzeń. W latach 1957-1983 ks. proboszcz Dionizy Baran przeprowadził konserwację ołtarza głównego, renowację ścian, a w 1979 wymieniono piaskowcową posadzkę kościoła na granitową. Ks. proboszcz L. Sosnowski w latach 1991-1995 odnowił hełm wieży, pokrycie blachą miedzianą, malowanie wnętrza wieży i renowację tarczy zegarowej. Ks. proboszcz J. Bagiński w 1999 roku przeprowadził remont wieży w części 8-bocznej na wysokości 54-66 m. Ksiądz Proboszcz Piotr Śliwka przeprowadza sukcesywnie remonty w kościele: m.in. krypta i sąsiednie wnętrza, zakrystia, dom parafialny, od 2006 prowadzono konserwację polichromii ściennych, w 2006 renowację witraża z XIX wieku, w 2007 konserwację sklepienia i malowidła gotyckie, w 2009 konserwację ściany zachodniej wraz z maswerkiem okna, w 2011 konserwację ściany północnej, a w 2012 ściany południowej i wschodniej, w 2016 konserwację obrazów.
W 2004 kościół otrzymał rangę katedry. Pierwszym biskupem diecezjalnym został J.E. ks. prof. Ignacy Dec. W 2017 Katedra Świdnicka została uhonorowana tytułem Pomnik Historii nadanym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
 

Katedra Świdnicka 8

 

 

Katedra Świdnicka 14

 

 

Katedra Świdnicka 24

 

 

 We wnętrzach katedry panują idealne warunki dla fotografów. Warto zabrać ze sobą aparat fotograficzny. To także idealne miejsce do początków przygody lub powrotu do fotografii analogowej. Lekkie, kompaktowe, bez konieczności zmiany optyki, a do tego bardzo tanie są aparaty Fujifilm

 

 

Katedra Świdnicka 22

 

 

Katedra Świdnicka 11

 

 

Katedra Świdnicka 27

 

 

Katedra Świdnicka 9

 

 

Katedra Świdnicka 10

 

 

Katedra Świdnicka 12

 

 

Katedra Świdnicka 13

 

 

Katedra Świdnicka 15

 

 

Katedra Świdnicka 16

 

 

Katedra Świdnicka 17

 

 

Katedra Świdnicka 18

 

 

Katedra Świdnicka 19

 

 

Katedra Świdnicka 20

 

 

Katedra Świdnicka 21

 

 

Katedra Świdnicka 23

 

 

Katedra Świdnicka 25

 

 

Katedra Świdnicka 26

 

 

Katedra Świdnicka 4

 

 

 

Zabytkowe obiekty sakralne

 

zabytki sakralne

 

 

.

podziemia

podziemia

miasta

miasta

zamki i pałace

zamki i palace

skanseny

skanseny

parowozownie

parowozownie

muzea

muzea

miejsca wyjątkowe

miejsca wyjatkowe

forty i twierdze

forty i twierdze

zabytki sakralne

zabytki sakralne

Woda - szlaki kajakowe, spływy, wyprawy, rejsy

 

Najpiękniejsze szlaki kajakowe w Polsce opisy

spływy kajakowe

splywy kajakowe

polecane rejsy

polecane rejsy

imprezy

imprezy wodniakow2

Żaglowce

AKCJE EKOLOGICZNE - CZYSTE GÓRY CZYSTE SZLAKI

Czysta Polska czyste góry czyste szlaki

rajdy, zloty

rajdy i zloty

imprezy górskie

imprezy gorskie

daty i rocznice

testy sprzętu

książki

schroniska

schroniska gorskie

fotorelacje

fotorelacje

konkursy

konkursy

tanie linie

 

Kuchnie świata

 

 

 

 

mapy Tatr online

 mapy tatr

Małopolska Gościnna

 
https://klubpodroznikow.com/media/kunena/attachments/821/SKANSENY.jpg
 

 
 
         
 
 
 
  
 
 
 
SCHRONISKA GÓRSKIE W POLSCE wykaz

sprzęt outdoorowy - testy - porady - nowości - zapowiedzi

 

testy sprzętu sportowego i outdoorowego
 
 

rower on tour

 
 

Wybrane i polecane szlaki rowerowe
 
 
 
rowerowe testy porady wycieczki
 

POLAND ON TOUR - VISIT POLAND

 

Visit Poland

 

Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców

 

Aleja Podróżników Odkrywców i Zdobywców

 

 

Aleja Podróżników Odkrywców i Zdobywców 2020

 

 

 

Underground in Europe

 

 Underground in Europe explore maps

 

 

Polecamy

 
NAJPIĘKNIEJSZE PODZIEMIA TURYSTYCZNE W POLSCE
 
 NAJPIĘKNIEJSZE PODZIEMIA
 
 
 
Najpiekniejsze Miejsca w Tatrach baner
 
 
Zamki i Pałace w Polsce polecane do zwiedzania
 
 ZAMKI W POLSCE baner
 

Obiekty UNESCO w Polsce

 
 
 Polskie obiekty na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO
 
 
 
 

Szczyty Tatr Polskich alfabetycznie

 

 

szczyty pasm górskich w Polsce

 

 

niebezpieczne zwierzęta w Polsce
 

najbardziej niebezpieczne lotniska na świecie
 
 
najniebezpieczniejsze rośliny świata
 

najwyższe drzewa świata
 

najdłuższe mosty świata
 

najdziwniejsze budynki świata
 
 
 
 
 
hosting zapewnia
 
 
 
facebook klub podróżników śródziemie

Odwiedza nas 297 gości oraz 0 użytkowników.