Nazwa użytkownika   Hasło   Pamiętaj mnie     Przypomnieć login?   Zarejestruj się  

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
 
https://scontent-bru2-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/20786006_1555618384512506_4588496333779302631_o.jpg?oh=8e8dcb36d037db387d51317128a9bd7f&oe=59F0FCF1

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

 

Rotunda w Cieszynie
 
Wyjątkowy zabytek najstarszego miasta w Polsce.
Romańska rotunda w Cieszynie zbudowana w XII wieku, pełniąca funkcję kaplicy zamkowej i kościoła grodowego.
Najstarszy i najcenniejszy zabytek na Ziemi Cieszyńskiej. Rucina Rotundy zdobi banknot 20-to złotowy. 
Rotunda pełniła także fukcję obronną.  Nadawała się do tego celu idealnie. skuteczną ochronę można było prowadzić ze względu na
grubość murów i wąski prześwit okienny.
W drugiej połowie XIII wieku funkcję obronną przejęła wybudowana kilkadziesiąt metrów obok, także na wzgórzu zamkowym, Wieża Ostatecznej Obrony.  Następnie funkcję tę przejęła Wieża Piastowska wzniesiona w  XIV wieku. Przez kilka stuleci Rotunda była kaplicą zamkową i kościołem parafialnym. Obok niej znajdował się najstarszy cmentarz parafialny Cieszyna. Szczątki odnajdywane są do dzisiaj, przy każdorazowych badaniach archeologicznych. 
 
 
 Zbudowana z płaskich ciosów wapiennych, na planie koła z podkowiastą apsydą, orientowana. Kolista nawa jest przykryta kopułą z kamieni układanych koncentrycznie, apsyda półkopułą. W północnej części nawy znajdują się schody prowadzące na emporę, umieszczone w grubości muru. Od zewnątrz w miejscu schodów mur jest pogrubiony i tworzy rodzaj słabo występującego wykusza nadwieszonego na kroksztynach. Klasycystyczna przebudowa w 1839 roku według projektu Josepha Kornhäusla wiązała się z wybiciem dużych, półkolistych okien i otynkowaniem elewacji. W latach 1947-1955 przeprowadzono konserwację, w trakcie której rotundzie przywrócono pierwotny charakter, a na podstawie zachowanych fragmentów zrekonstruowano emporę w części zachodniej. Wikipedia/
 
25.08.2016r

Odwierty w trakcie badań archeologicznych przy rotundzie na wzgórzu zamkowym w Cieszynie.

Rozmowa z Kierownikiem działu Archeologii Muzeum Śląska Cieszyńskiego Zofią Jagosz-Zarzycka, w trakcie prowadzonych prac na wzgórzu zamkowym w Cieszynie.


Czy przy w trakcie tych badań, zostały wykopane jakieś przedmioty ?

To jest już czwarty sezon badań archeologicznych i wszystkie te badania są prowadzone przy rotundzie. W tym roku wyjątkowo zaprosiliśmy jeszcze geologów i geomorfologów, którzy nam robią odwierty, które mają na celu stwierdzić, skąd się bierze woda pod Rotundą, i czy ta woda wypływająca spod stopy budowli, może jej w jakiś sposób zaszkodzić.

Poziom rzeki Olzy jest kilkadziesiąt metrów poniżej...

Tak, ale my co roku przy badaniach rotundy mamy ten sam problem, ponieważ kiedy z wykopami schodzimy do stopy zabytku, wtedy spod stopy wypływa nam masa wody. Wręcz sika źródełko, i jest to dla nas dosyć duży problem badawczy, tym bardziej że w ludowych przypowieściach, legenda mówi, że w miejscu gdzie została wybudowana rotunda, wcześniej było źródło Marzanny, co sugeruje że ta woda była tutaj od zawsze.

Czy przy okazji tych odwiertów i wykopów, zostało wydobyte coś ciekawego ?

W ostatnich trzech latach odkopaliśmy sześć przypór wokół budowli. Z przedmiotów natomiast jest masa ceramiki, kości, cmentarzysko, pochówki średniowieczne z małą ilością ozdób, ale jest jedna ciekawa ozdoba a jest to przęśnik z łupków Ołomunckiego czyli ze wschodnich terenów i jest już zdeponowany w Muzeum. Wszystko co cenne wynosimy i przekazujemy do muzeum. Jest jakaś ozdóbka ale już z kultury czechowskiej od Celtów, tak że kilka takich ładnych rzeczy udało się wydobyć.

Czy jest szansa że tutaj pod ziemią mogą się jeszcze znajdować cenne znaleziska ?

Jako że Góra Zamkowa jest stanowiskiem wczesnośredniowiecznymn, więc wszędzie tutaj naokoło mamy gród drewniany, ale aktualnie zasypany i jego nie widać. Tak że każde badania przynoszą jakieś ciekawe efekty.

Czy na przyszły rok są planowane kolejne badania ?

Tak, są planowane, ale są uzależnione od funduszy. Te obecne badania są prowadzone przez UJ z Krakowa i Muzeum Śląska Cieszyńskiego.

Rozmawiał Albin Marciniak
 
 
więcej zdjęć z wykopalisk:
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

podziemia

podziemia

miasta

miasta

zamki i pałace

zamki i palace

skanseny

skanseny

parowozownie

parowozownie

muzea

muzea

miejsca wyjątkowe

miejsca wyjatkowe

forty i twierdze

forty i twierdze

zabytki sakralne

zabytki sakralne

Woda

spływy kajakowe

splywy kajakowe

polecane rejsy

polecane rejsy

imprezy

imprezy wodniakow2

Żaglowce

zlot zaglowcow

Góry

rajdy, zloty

rajdy i zloty

imprezy górskie

imprezy gorskie

szkolenia

szkolenia porady

testy sprzętu

testy sprzetu

przewodnicy

baza przewodnikow

schroniska

schroniska gorskie

fotorelacje

fotorelacje

wyprawy

wyprawy

serwisy pogodowe

komunikaty GOPR, TOPR

mapy Tatr online

Małopolska Gościnna

 
     
 
 

https://scontent-bru2-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/20424276_119474982023531_6736354655461153297_o.jpg?oh=c9e17044d294eeb148e2bd4bd6cfa5ad&oe=5A324578

Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców

 
 

Polecamy

Odwiedza nas 303 gości oraz 0 użytkowników.