Kościół Ewangelicki w Złotym Stoku
Do jednego z najważniejszych zabytków Złotego Stoku należy bez wątpienia Kościół ewangelicki p.w. Najświętszego Zbawiciela, przy Placu Kościelnym 1.
Kościół p.w. św. Krzysztofa, patrona miejscowych górników, zbudowany został w latach 1513 - 1517 (wieża pochodzi z 1543 roku) na miejscu dawnego kościoła miejskiego, istniejącego już w XIV wieku. Odbudowany, po pożarze z 1638 roku, jako kościół parafialny ewangelików (od 1536 roku) zmienił wezwanie na Chrystusa Zbawiciela. Budowla w stylu renesansowym. Wejście pod wieżą z portalem zdobionym herbami Złotego Stoku i księstwa ziębicko-oleśnickiego, w kruchcie za nim znajdują się płyty nagrobne z XVI wieku.
Jest to budowla orientowana, posiadająca jedną nawę oraz trójbocznie zamknięte prezbiterium, od stromy zachodniej znajduje się wieża ozdobiona portalem z 1545 roku. Nawa nakryta była dawniej drewnianym stropem, natomiast prezbiterium sklepieniem sieciowym. Do kościoła dostawiona jest zakrystia z emporą na piętrze, przekryta sklepieniem krzyżowo-żebrowym. Do zakrystii i na emporę prowadzą późnogotyckie, ostrołukowe portale.
W roku 2022 zakończony został remont generalny kościoła.
rok 2018
Wezwania kościoła według kolejności:
1. XIV w. - "Ecclesia parochialis in Reichenstein in honore St. Corporis dedicata"
2. XVI w. - św. Krzysztofa
3. ok. 1639 r. - Kościół Ewangelicki Najświętszego Zbawiciela
4. XIX w. - pod wezwaniem Bożego Ciała
Renesansowa świątynia do 1945 roku służyła ewangelikom.
Kościół został przebudowany w XVIII i XIX wieku, natomiast w 1945 roku został uszkodzony. Po 1945 roku świątynia przestała pełnić funkcje sakralne i nieużytkowana jako kościół. W latach 90. XX wieku adaptowano ją na halę sportową. Przy ołtarzu funkcjonowała nawet siłownia. Od niedawna obiekt wykorzystywany jest do koncertów, pokazów, prelekcji czy wernisaży.
płyty nagrobne z XVI wieku