Kościół Andrzeja Apostoła z XVI w w Osieku

Kościół Andrzeja Apostoła z XVI w w Osieku

Kościół Andrzeja Apostoła z XVI w w Osieku

Na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce.

 

Na szlaku znalazły się 255 najcenniejsze i najciekawsze zabytkowe obiekty drewniane: malownicze kościoły, piękne cerkwie, smukłe dzwonnice, staropolskie dwory, drewniane wille i skanseny, należące do najcenniejszych zabytków ludowej kultury materialnej. Jednym z nich jest Kościół św. Andrzeja w Osieku. Od wielu lat nieużytkowany i niedostępny, w którego wnętrzu prowadzony jest remont i renowacja.

 

Odwiedzając Dolinę Karpia, warto jednak odwiedzić Osiek by zobaczyć jak wygląda (narazie z zewnątrz) jeden z wyjątkowych zabytków na szlaku obiektów drewnianych w Małopolsce otoczony kilkusetletnimi dębami.

 

Kosciol Andrzeja Apostola z XVI w w Osieku 3

 

Kościół św. Andrzeja w Osieku zbudowano najprawdopodobniej w latach 1538–49 na miejscu poprzedniego. Jest to późnogotycka budowla odmiany śląskiej . W końcu XV i na początku XVII w. kościół służył jako zbór kalwiński. W 1907 r. w Osieku wybudowano nowy kościół murowany – od tego czasu drewniany kościół nie jest użytkowany. Wewnątrz kościoła, na stropach i ścianach zachowały się resztki malowideł z XVI, XVII i XVIII w. Swoimi kształtami zachwycają barokowy ołtarz główny i rokokowa ambona w kształcie łodzi z 2 poł. XVIII w. Kościół otoczony jest pomnikowymi dębami liczącymi ponad 500 lat.

 

 

Kosciol Andrzeja Apostola z XVI w w Osieku 4

 

Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce

http://drewniana.malopolska.pl

 

 

 

Tak wygląda kościół wewnątrz i na zewnątrz - czerwiec 2021r

 

Kosciol Andrzeja Apostola z XVI w w Osieku 5

 

Kosciol Andrzeja Apostola z XVI w w Osieku 6

 

Kosciol Andrzeja Apostola z XVI w w Osieku 7

 

Kosciol Andrzeja Apostola z XVI w w Osieku 8

 

Kosciol Andrzeja Apostola z XVI w w Osieku 9

 

Kosciol Andrzeja Apostola z XVI w w Osieku 10

 

Kosciol Andrzeja Apostola z XVI w w Osieku 11

 

Kosciol Andrzeja Apostola z XVI w w Osieku 12

 

Kosciol Andrzeja Apostola z XVI w w Osieku 13

 

 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com