Największy Zlot Żaglowców - The Tall Ships Races
2.08 - 5.08
Szczecin po raz piąty będzie gościł wielkie żaglowce!.
Zgłoszone: 9 jednostek Klasa A, 13 jednostek Klasa B, 20 jednostek Klasa C+D i inne. Przy nabrzeżach zacumuje około 65 jednostek!
Dar Młodzieży trzymasztowy polski żaglowiec szkolny (fregata) typu B-95, następca Lwowa i Daru Pomorza. Żaglowiec zbudowany został w Stoczni Gdańskiej im. Lenina w 1981 roku, częściowo za składki społeczne. Uroczyste podniesienie bandery odbyło się 4 lipca 1982. Matką chrzestną została żona zasłużonego komendanta „Daru Pomorza” kpt. ż.w. Kazimierza Jurkiewicza - Helena Jurkiewicz. W 1983 wziął udział w zlocie żaglowców w Japonii, a rok później w kanadyjskim Tall Ships’ Races. W latach 1987-1988 pod dowództwem kpt. ż.w. Leszka Wiktorowicza okrążył Ziemię drogą wokół przylądka Horn. W 1992 uświetnił 500. rocznicę odkrycia Ameryki rejsem do USA.
Po raz pierwszy u stóp Wałów Chrobrego zacumuje żaglowiec Guayas. Ten ekwadorski bark ma długość prawie 79 metrów. W 2007 r. załoga barku zdobyła najwyższe wyróżnienie podczas śródziemnomorskiej edycji The Tall Ships Races – przyznawane w tajnym głosowaniu kapitanów Friendship Trophy. Wśród zagranicznych gości znajdziemy także m.in. niemiecki żaglowiec Grossherzogin Elisabeth, Pascual Flores z Hiszpanii czy jacht należący do włoskiej Marynarki Wojennej ITS Stella Polare. Liczną reprezentację ma w tych regatach Polska. Pod biało-czerwoną banderą płynie 20 jednostek. info: https://24kurier.pl
The Tall Ships Races 2024!
Przed nami największe plenerowe wydarzenie tego roku. Szczecin na kilka dni stanie się żeglarską stolicą Europy! Dwa brzegi Odry zostaną wypełnione po horyzont atrakcjami dla całych rodzin, animacjami, muzycznymi dźwiękami. Całe miasto będzie świętować zakończenie regat the Tall Ships Races 2024.
1600 żeglarzy
250 stoisk
65 żaglowców
55 artystów
7 tawern piwnych
4 sceny muzyczne
2 strefy dziecięce
2 mosty pontonowe
2 wesołe miasteczka
Sceny muzyczne i koncerty gwiazd, Koncerty szantowe, Parada załóg, Festiwal Orkiestr Dętych, Strefa dziecięca, Jarmark pod Żaglami, Aleja Artystów, Strefa food trucków, Tawerny piwne, Wesołe miasteczka, Strefa sportu.
program:
https://tallships.szczecin.eu/sites/ttsr2020/files/download/news/PROGRAM%2BMAPKA_22.07.pdf
zgłoszone:
9 jednostek Klasa A
13 jednostek Klasa B
20 jednostek Klasa C+D
Śledzenie jednostek (kliknij w baner)
Wszystkie statki biorące udział w regatach zostały wyposażony w transponder satelitarny YB, niezależny lokalizator, dzięki czemu można śledzić flotę – zawsze i wszędzie – podczas jej rejsu z Kłajpedy do Helsinek, Tallina, Turku i Mariehamn przed zakończeniem w Szczecinie.
a tak było w latach poprzednich ....
Szczecin 2017
Od 5 do 8 sierpnia Szczecin kolejny raz stał się żeglarską stolicą Europy! Wielki finał regat The Tall Ships Races 2017. Impreza organizowana była przez Szczecin już dwa razy – w latach 2007 i 2013. Dwukrotnie zlot żaglowców okazał się sukcesem organizacyjnym, który przyniósł mieszkańcom i turystom wiele radości, a Szczecinowi uznanie w oczach innych portów. Po raz trzeci finał wyścigu odbędzie się nad Odrą w roku 2017. Przepiękne, położone nad wodą Wały Chrobrego ponownie wypełnią się niezapomnianą żeglarską atmosferą, a miasto rozbłyśnie bielą marynarskich czapek i pasiastymi koszulkami załogantów. Podobnego klimatu nie odnajdziemy w żadnym innym miejscu!
Najpiękniejsze i najbardziej znane żaglowce świata w Szczecinie. W sercu miasta, przy Wałach Chrobrego. Każdy z nich to osobna historia, na każdym z nich załoga, która chętnie podzieli się z nami opowieściami o morskich przygodach. Klimatu Regat Bałtyckich nie da się opisać słowami, a do Szczecina, który na parę dni zamieni się w stolicę światowego żeglarstwa, zapraszamy wszystkich miłośników mórz i oceanów, szant, majestatycznych żaglowców i wspaniałej zabawy.
Wielki finał The Tall Ships Races, odbył się w Szczecinie 5–8 sierpnia 2017 roku. Przy Wałach Chrobrego i Łasztowni zacumowało wtedy około stu żaglowców i jachtów.
Sedov (Rosja)
Długość: 117,5 m
Liczba masztów: 4
Typ: bark
Tonaż: 3432
Rok budowy: 1921
Miejsce budowy: Kilonia
Port macierzysty: Kaliningrad
Mir (Rosja)
Długość: 109,4 m
Liczba masztów: 3
Typ: fregata
Tonaż: 2257
Rok budowy: 1987
Miejsce budowy: Gdańsk
Port macierzysty: Sankt Petersburg
Tak było w 2007 roku
Wielkim wydarzeniem w Szczecinie był odbywający się w dniach 4-7 sierpnia finał prestiżowych regat The Tall Ship’s Races 2007.
Podczas finału The Tall Ships Races w 2007 roku do Szczecina zawinęły największe i najpiękniejsze żaglowce z całego świata. Na Wałach Chrobrego podziwiano jednostki, takie jak Cuauhtemoc, Lord Nelson, Sedov, Kruzenshtern, Chopin, Dar Młodzieży, czy największy wycieczkowiec świata The World. Na blisko 100 jachtach i żaglowcach do miasta przypłynęło 3,5 tys. członków załóg z 35 krajów. W tym czasie teren zlotu odwiedziło około 2 mln osób. Ci, którzy nie mogli uczestniczyć w tym niesamowitym wydarzeniu, mieli okazję obejrzeć relację w telewizji oraz w internecie. Aż 15 mln osób obserwowało teren zlotu przez kamery internetowe. Zlot żaglowców okazał się znakomitą promocją miasta i regionu w skali światowej i europejskiej. Do Szczecina w sierpniu 2007 roku przybyli turyści z najdalszych zakątków globu. Przez pięć dni fiesta trwała tu od rana do późnej nocy. Wszyscy mieli okazję zwiedzić pokłady żaglowców, porozmawiać z załogantami. Jednocześnie w wielu miejscach odbywały się imprezy towarzyszące, takie jak Przegląd Filmów Morskich, Jarmark Rozmaitości, Zlot Samochodów, wystawy, hepeningi, spektakle dla dzieci i zabawy. Jedną z największych atrakcji była Parada Załóg. W barwnym korowodzie, który przeszedł ulicami miasta w towarzystwie orkiestr dętych, uczestniczyli żeglarze z kilkuset jednostek zacumowanych przy Wałach Chrobrego. Na trasie prowadzącej do Parku Kasprowicza mieszkańcy i goście gorąco oklaskiwali wodniaków. Parada zakończyła się w Teatrze Letnim, gdzie zwycięskie załogi odebrały nagrody. Każdego wieczoru na scenie ustawionej u podnóży Wałów Chrobrego było można usłyszeć występ gwiazd, takich jak Mel C, czy Kate Ryan. Koncertom towarzyszył widowiskowy pokaz laserów oraz fajerwerków. Niewątpliwie byliśmy świadkami najważniejszego wydarzenia w historii miasta. Pozostawiło ono nie tylko piękne wspomnienia, ale także postawiło wiele wyzwań, z którymi przyjdzie nam się zmierzyć już wkrótce. W tym roku Szczecin ponownie stanie się centrum żeglarskiego świata – zostanie gospodarzem finału regat The Tall Ships Races 2013. Tym razem spodziewamy się aż 120 żaglowców i jachtów i 2,5 mln widzów, którzy w sierpniu odwiedzą Szczecin. Finał regat będzie przedłużony o Festiwal Fajerwerków, a jednym z wydarzeń towarzyszących będzie występ gwiazdy światowego formatu.
Najpiękniejsze żaglowce świata – Zlot Żaglowców w Szczecinie 2007.
foto Albin Marciniak
https://www.facebook.com/marciniak.albin