Nazwa użytkownika   Hasło   Pamiętaj mnie     Przypomnieć login?   Zarejestruj się  

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
 
Jak pomóc tonącemu
 
     Według Światowej Organizacji Zdrowia 450 tysięcy osób rocznie umiera wskutek utonięcia. W ubiegłym roku w Polsce odnotowano 520 wypadków tonięcia, w wyniku których uratowano jedynie 16 osób, a 504 utonęły. W Polsce do największej liczby utonięć dochodzi w rzekach, a najczęstszą okolicznością jest kąpiel w miejscach niestrzeżonych. Jak podają statystyki policyjne, od początku kwietnia tego roku utonęło już 117 osób.
 
https://lh3.googleusercontent.com/6fgTnDb2-EoU8wwbk0xEftbLLnIjGCN4gtAJi6q-za8PD8diKTQx0QnLFbO78MmohI6T7WDBLM5Q-4HjuTf6peFZpqPPWyrC0gusn6Jsm2bEdyiKUu6s1sM_eX4YDQuYGgn1UuUiz9tTtqmqARSVQwoDHZK77rMQkBE9dgMoYRP_WshJADFuraeqgoEkKXPor8AmgJcd1bOHn_CNy1JXEhizuuu9uag8jMPkrjQfNFeErD1yUmLmSqIMVlzgWxodXar94l08pdK9WBdO1oI4mGH0DSZua-TaEbVzjDkROuUhXYYBjLMcZZIVAsvG6ZmX-scC4s4gY7r66NhFHd5ElT5cWxSsWxPXLmLMs4Ik9q9_SOSqWBpQJr2T3y_qenf1ky0D-uM5T6sOsQiSQgc6Sx31xNg_klY0-i1IX67XeFTc7B56OkSslkSkbFlXrvhp1nhIe6bAjB5bukgtofVwRzY0GO9zETI3IoW1WCceM2XoulvvO39PGzUq0ckGlje6bON11QKdRPtnh1ZU7uApu2unnbmmAtkvmWViTGJjFtv1S7RYSDHAd0JmfqViNa20RyC5giOLO5pGu_YA8BqLyqBfvi82CgyajR4ar4gOe1oC81b_fGr_GAD3etesoFwtbZU2_xhFCBm3fea0u_FL4K_DqmdSSD-uBcUvSdO-68s=w412-h1066-no
 
 
Jak pomóc tonącemu?
   Do wypadków utonięcia dochodzi również w okolicznościach kąpieli w miejscach zabronionych, nieostrożności podczas łowienia ryb lub niebezpiecznego zachowania nad wodą. Wciąż duży problem stanowi alkohol spożywany nad wodą – co roku powyżej 100 osób tonie będąc nietrzeźwymi. Wśród dorosłych najwięcej utonięć ma miejsce w grupie wiekowej powyżej 50 lat, a w przypadku młodzieży 
w grupie 15-18 lat.
   Akcja ratownicza w przypadku osoby tonącej jest jedną z najtrudniejszych do przeprowadzenia akcji ratunkowych. Podejmując się jej, powinno myśleć się przede wszystkim o własnym bezpieczeństwie. Tonący w panice gwałtownie chwyta się wszystkiego będącego w zasięgu jego rąk. Jeśli widzimy, że ofiara jest spanikowana i nie współpracuje z nami, należy podpłynąć od tyłu, aby uniknąć bezpośredniego kontaktu. Powinniśmy także taką akcję przeprowadzać bez ubrań na sobie – zminimalizuje to ryzyko chwycenia przez tonącego za np. naszą koszulkę i wciągnięcie nas pod wodę.
   Ze względów bezpieczeństwa zaleca się, aby na ile to możliwe, prowadzić akcję ratunkową tonącego z lądu. Jak mówi mgr Łukasz Iskrzycki, prezes wrocławskiego oddziału Ratownictwa Wodnego Rzeczpospolitej: "Można podać poszkodowanemu jakiś przedmiot z brzegu, np. kij, linę, żerdź. Jeżeli koniecznie jest dotarcie do niego, najlepiej wykorzystać w tym celu łódź wiosłową lub motorową, względnie kajak czy deskę ratowniczą. Kiedy jednak koniecznie stanie się wejście do wody, należy mieć ze sobą bojkę ratowniczą, pas ratowniczy lub inny niezatapialny przedmiot." Bardzo ważne jest, aby przed podjęciem akcji ratunkowej zawiadomić odpowiednie służby, dzwoniąc na numer WOPR 601 100 100, numer alarmowy 112 lub na pogotowie 999. Zgłaszając jakikolwiek wypadek na początku należy podać miejsce, w którym się znajdujemy. W przypadku kiedy zgubimy zasięg czy rozładuje nam się bateria i stracimy kontakt z dyspozytorem, będzie on wiedział dokąd wysłać służby ratownicze.
   Niewątpliwie warto jest znać podstawowe zasady udzielania pomocy osobie tonącej, choć najlepiej byłoby nie dopuszczać do sytuacji, w których jest ona potrzebna. Wybierając jedynie miejsca strzeżone do kąpieli zdecydowanie zmniejszymy ryzyko wypadku nad wodą. Najlepiej zawsze być w towarzystwie innych osób. Jeżeli zdarzy się, że nagle wpadniemy do wody lub złapie nas skurcz, bardzo ważne jest, by zachować spokój i nie panikować. Podstawą bezpieczeństwa nad jeziorem czy innym zbiornikiem wodnym jest także trzeźwość oraz umiejętne korzystanie ze wszystkich dostępnych atrakcji (na przykład oddawanie skoków do wody tylko w wyznaczonych do tego miejscach).
 

 

podziemia

podziemia

miasta

miasta

zamki i pałace

zamki i palace

skanseny

skanseny

parowozownie

parowozownie

muzea

muzea

miejsca wyjątkowe

miejsca wyjatkowe

forty i twierdze

forty i twierdze

zabytki sakralne

zabytki sakralne

Woda

spływy kajakowe

splywy kajakowe

polecane rejsy

polecane rejsy

imprezy

imprezy wodniakow2

Żaglowce

Góry

rajdy, zloty

rajdy i zloty

imprezy górskie

imprezy gorskie

szkolenia

szkolenia porady

testy sprzętu

testy sprzetu

przewodnicy

baza przewodnikow

schroniska

schroniska gorskie

fotorelacje

fotorelacje

wyprawy

wyprawy

serwisy pogodowe

 SERWIS POGODOWY

komunikaty GOPR, TOPR

 
komunikaty GOPR TOPR

 

 

 

mapy Tatr online

 mapy tatr

Małopolska Gościnna

SKANSENY I MUZEA PLENEROWE W MAŁOPOLSCE 3   Zamki i obiekty obronne w Małopolsce 2  PODZIEMIA W MAŁOPOLSCE 2
 
rowerowe testy porady wycieczki

 
Wybrane i polecane szlaki rowerowe
 
 

najpiekniejsze szlaki kajakowe w Polsce

sprzęt outdoorowy - testy - porady - nowości - zapowiedzi

Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców

aleja 2019

Polecamy

 
Najpiekniejsze Miejsca w Tatrach baner
 

polecamy orla

zamki w Polsce okładka 

Obiekty UNESCO w Polsce

 
Polskie obiekty na Liście UNESCO
 
 
Szczyty Tatr Polskich alfabetycznie
 

szczyty pasm górskich w Polsce

 
niebezpieczne zwierzęta w Polsce
 
najbardziej niebezpieczne lotniska na świecie
 
najniebezpieczniejsze rośliny świata
 
najwyższe drzewa świata
 
najdłuższe mosty świata
 
najdziwniejsze budynki świata
 

Odwiedza nas 108 gości oraz 0 użytkowników.