Nazwa użytkownika   Hasło   Pamiętaj mnie     Przypomnieć login?   Zarejestruj się  

 

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
 
Milicz i Dolina Baryczy
 
Stawy Milickie i Dolina Baryczy to największy w Polsce rezerwat przyrody, zaliczany do najcenniejszych ekosystemów na świecie.


     Szukamy wrażeń na końcu świata, przemierzamy tysiące kilometrów w poszukiwaniu miejsc by zachwycać sie pięknem przyrody, by odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku. Wydajemy krocie by przenieść się w inne miejsce a takie miejsce jest pod naszym nosem. Ta bajkowa kraina to Dolina Baryczy. Zaledwie godzina jazdy od Wrocławia w kierunku Poznania wystarcza by przenieść się w miejsce o jakich czytamy w National Geographic czy oglądamy w Travel Channel.
      Przytaczając powiedzenie "cudze chwalicie, swego nie znacie" odnoszę to także do siebie i mieszkańców regionu bo tutaj się urodziłem i spędziłem młodość, nie doceniając tego co mnie otaczało. Dopiero spojrzenie na to wszystko z pozycji turysty otworzyło mi oczy. Dech zapiera, gdy stojąc na grobli pomiędzy stawami, widzimy tysiące dzikich gęsi i setki żurawi podrywających się do lotu, a trzepot tysięcy skrzydeł jest niczym szum kilku potężnych lokomotyw. Białe drzewa na wyspie żurawi są niczym sceneria do filmu Tolkiena. Wśród stawów, które temu krajobrazowi nadają szczególną cechę, można wspaniale wypocząć i oderwać się od spraw codziennych. "Stawy Milickie" to 7600 ha a wraz z terenami zielonymi i lasami, które dają obszar na jakim można się poczuć jak na innej planecie. Turystyka kajakowa jest jeszcze słabo rozwinięta, a to z kolei daje gwarancję samotności na szlaku wodnym i braku dzikich i hałasujących tłumów jak to ma miejsce np. na Mazurach.
 Zwierzyny jest tak dużo, że nie potrzeba wielkiego wysiłku i zapuszczania się w rozległe lasy bo stada saren można spotkać na łąkach, a krążący nad głową orzeł to nic nadzwyczajnego. Dzięcioł walący z uporem maniaka w poszukiwaniu smakołyków nic sobie nie robi z gościa polującego z aparatem. Jesienne sejmiki odlatujących na zimę ptaków są tutaj jednymi z największych w europie i stanowią dla ornitologów istny raj.


Dolina Baryczy - prawdziwy raj dla miłośników przyrody. Nad Baryczą znajduje się największy w Polsce rezerwat przyrody, zaliczany do najcenniejszych ekosystemów na świecie: "Stawy Milickie".
     Sam Milicz to wspaniały pałac otoczony starym parkiem, ciekawe kościoły, budynki, kamieniczki z muru pruskiego i wiejskie chaty wzniesione z rudy darniowej. Grabownica: największy i zarazem jeden z najpiękniejszych stawów, będący siedliskiem niezliczonej ilości ptaków, którego wody piętrzy zabytkowy drewniany jaz, będący majstersztykiem dziewiętnastowiecznej hydrotechniki. Obecnie spora część obszaru Doliny Baryczy objęta jest siecią Natura 2000. Kto odwiedza Milicz nie może nie zawitać do milickiego parku, w którym znajduje się piękny klasycystyczny pałac Maltzanów oraz ruiny średniowiecznego zamku biskupów wrocławskich i książąt oleśnickich. Na wszystkich chcących wypocząć aktywnie i poczuć magię przyrody czekają szlaki piesze, kajakowe, rowerowe i konne (na wyznaczonych do tego celu trasach) oraz wędkowanie (na łowiskach komercyjnych).
 
 

 
     Źródła Baryczy znajdują się niedaleko Chynowej wśród tamtejszych rozległych torfowisk. Barycz to rzeka licząca sobie 133 km długości. Wpada ona do Odry na wysokości Wyszanowa. Barycz charakteryzuje się bardzo małym spadkiem, który wynosi średnio ok. 0, 035% i jest to jeden z najmniejszych spadków wśród polskich rzek. Było to przyczyną tworzenia się wzdłuż niej rozległych bagien, mokradeł, torfowisk i podmokłych łąk. Jej nazwa pochodzi najprawdopodobniej od starosłowiańskiego słowa bara, które oznacza bagno. Jedną z największych jej ciekawostek, nawet na skalę europejską jest zjawisko bifurkacji. Wody tej rzeki w początkowym jej biegu pomiędzy Ostrowem a Kotłowem nie mają określonego kierunku odpływu lub też odpływają jednocześnie w dwóch kierunkach – na zachód przez Odolanów i Milicz do Odry (Barycz Właściwa) oraz na wschód uchodząc do Ołoboku i Prosny (Barycz Leniwa). Tak więc Barycz ma dwa ujścia do dwóch różnych rzek.
    Jeszcze w latach 80-tych Milicz był potęgą na skalę europejską w produkcji karpia i należy mieć nadzieję, że ta królewska ryba nadal będzie chlubą i symbolem tego regionu. Prywatne łowiska i agroturystyka ulokowana nad brzegami stawów to istny raj dla wędkarzy i smakoszy ryb. 

 

 
 
 
 
Zabytki Milicza
 
 
      Pałac klasycystyczny zbudowany w latach 1797-98 według projektu K.G.Geisslera dla Joachima Karola Maltzana, z południowym skrzydłem (dawny dom zajezdny), zbudowanym w 1910, obecnie Zespół Szkół Leśnych. Pałac w swojej architekturze nawiązuje do Sanssouci i Neues Palais w Poczdamie. Wewnątrz zachowane m.in. wyposażenie sali balowej (obecnie aula) i sal sąsiednich. Na dziedzińcu herbowym wewnątrz domu zajezdnego (południowego skrzydła pałacu) wmurowane kamienne elementy z XV - XVIII wieku przeniesione z poprzedniego zamku, oraz ustawiony posąg młodego myśliwego z 1909. Na dziedziniec honorowy przed pałacem (po stronie północnej) wiedzie brama z pseudoklasycystycznymi posągami nimf w kąpieli (jedna skradziona) oraz Dafne i Ledy z łabędziem.Park pałacowy
Powstał ok. 1800 r. z inicjatywy hr. Joachima Karola Maltzana jako pierwszy park w stylu angielskim na Śląsku. Bardzo bogata szata roślinna, pow. ok.50 ha.


 
Kościół pw. św. Andrzeja Boboli
Jeden z sześciu śląskich kościołów Łaski, budowany w latach 1709-1714. Konstrukcja szachulcowa na planie krzyża. Obiekt powstał jako dowód łaski cesarza Austrii dla śląskich ewangelików. Jego budowę finansował hr. Henryk Maltzan. Trzy budynki przykościelne stanowiły siedziby: superintendenta, szkoły ewangelickiej i plebanii (odbudowana w 1998 roku).


59255860DSC_6949

 
Ruiny zamku
Z XIV wieku - obiekt należał niegdyś do Piastów oleśnickich, później do baronów Kurzbachów, a od końca XVI w. do hrabiów Maltzan. Po pożarze w końcu XVIII w. zamek popadł w ruinę, służył jako siedziba więzienia okręgowego, mieściły się tu także warsztaty tkackie.

59315881DSC_6917

 
 
Kościół pw. św. Michała Archanioła
Stoi nieopodal Rynku. Budowla neorenesansowa na planie krzyża, ukończona w 1821r. Wewnątrz podziemna krypta i chrzcielnica z 1561 roku.


5921DSC_0044

 
 
Brama Wjazdowa (Dworska)
Z ok. 1815 przy skrzyżowaniu ul. Zamkowej i Cichej (jedyna w pełni zachowana)

foto:Albin Marciniak
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 podziemia

podziemia

miasta

miasta

zamki i pałace

zamki i palace

skanseny

skanseny

parowozownie

parowozownie

muzea

muzea

miejsca wyjątkowe

miejsca wyjatkowe

forty i twierdze

forty i twierdze

zabytki sakralne

zabytki sakralne

Woda - szlaki kajakowe, spływy, wyprawy, rejsy

najpiekniejsze szlaki kajakowe w Polsce

 

spływy kajakowe

splywy kajakowe

polecane rejsy

polecane rejsy

imprezy

imprezy wodniakow2

Żaglowce

AKCJE EKOLOGICZNE - CZYSTE GÓRY CZYSTE SZLAKI

Czysta Polska czyste góry czyste szlaki

rajdy, zloty

rajdy i zloty

imprezy górskie

imprezy gorskie

daty i rocznice

testy sprzętu

książki

schroniska

schroniska gorskie

fotorelacje

fotorelacje

konkursy

konkursy

tanie linie

 

Kuchnie świata

 

 

 

 

mapy Tatr online

 mapy tatr

Małopolska Gościnna

SKANSENY I MUZEA PLENEROWE W MAŁOPOLSCE 3   Zamki i obiekty obronne w Małopolsce 2  PODZIEMIA W MAŁOPOLSCE 2
 
  
 
Wykaz schronisk górskich w Polsce

sprzęt outdoorowy - testy - porady - nowości - zapowiedzi

rower on tour

POLAND ON TOUR - VISIT POLAND

Visit Poland

Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców

Aleja Podróżników Odkrywców i Zdobywców 2020

Underground in Europe

Underground in Europe to explore

 

Polecamy

Najpiekniejsze Miejsca w Tatrach baner
 

polecamy orla

zamki w Polsce okładka 

Obiekty UNESCO w Polsce

Polskie obiekty na Liście UNESCO
 
 

Szczyty Tatr Polskich alfabetycznie

 

szczyty pasm górskich w Polsce

 

niebezpieczne zwierzęta w Polsce
najbardziej niebezpieczne lotniska na świecie
najniebezpieczniejsze rośliny świata
najwyższe drzewa świata
najdłuższe mosty świata
najdziwniejsze budynki świata
 
 
FESTIWALE PODRÓŻNIKÓW
 
 
hosting zapewnia
 
facebook klub podróżników śródziemie

Odwiedza nas 362 gości oraz 1 użytkownik.

  • Albin