Muzeum Etnograficzne w Toruniu

Muzeum Etnograficzne w Toruniu

 Muzeum Etnograficzne w Toruniu

Jedyny skansen w Polsce, zlokalizowany w centrum miasta
 
 
   Odwiedzając Toruń, miasto w niesamowitym klimatem i oczywiście z legendarnymi piernikami, nie sposób pominąć wizyty w tym skansenie. Przejście ze starówki do skansenu to zaledwie kilkaset metrów, a spacer warto zaplanować tak, by po drodze odwiedzić Planetarium oraz Muzeum Podróżników im. Tony`ego Halika.
 
Twórczynią skansenu i pierwszym wieloletnim dyrektorem była prof. Maria Znamierowska-Prüfferowa, której imię,  Muzeum nosi od 15 grudnia 1999 roku. Muzeum Etnograficzne w Toruniu jest jednym z trzech samodzielnych muzeów etnograficznych w kraju. Jest samorządową instytucją kultury i działa w oparciu o ustawę o muzeach z dnia 21 listopada 1996 roku a jego Organizatorem jest Województwo Kujawsko-Pomorskiego. Muzeum jest wpisane do Państwowego Rejestru Muzeów. Podstawowym zadaniem Muzeum jest gromadzenie, naukowe opracowywanie, przechowywanie, ochrona,  konserwacja i udostępnianie dóbr kultury. Muzeum gromadzi także materiały dokumentacyjne dotyczące etnologii oraz nauk pokrewnych. Prowadzi również działalność edukacyjną i wydawniczą oraz współpracuje z organizacjami posiadającymi podobne cele. Zasięg działania Muzeum Etnograficzne w Toruniu to obszar całej Polski, ze szczególnym uwzględnieniem terenów województwa kujawsko-pomorskiego.
Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu zajmuje się różnorodnymi aspektami polskiej kultury ludowej. Goście mogą zwiedzić wystawę Tajemnice codzienności…, która w ciekawej formule opowiada o życiu codziennym na wsi w latach 1850-1950 oraz Park Etnograficzny, gdzie znajdują się zabytki architektury drewnianej z najbliższych regionów etnograficznych.
 
 
 
 
Muzeum Etnograficzne im. M. Znamierowskiej-Prüfferowej, Wały Generała Władysława Sikorskiego 19 w Toruniu,
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Park Etnograficzny w Kaszczorku

Zagroda rodziny rybacko-rolniczej oraz obiekty architektury związane z pracą rybaków  i wodniaków
 
Park Etnograficzny w Kaszczorku to ekspozycja budownictwa ludowego ziemi chełmińskiej oraz obiektów architektury związanych z rybołówstwem i zajęciami wodnymi. Skansen znajduje się na terenie istniejącej kiedyś zagrody, która należała do miejscowej, wielopokoleniowej rodziny rybacko-rolniczej. Głównym obiektem tej dawnej zagrody, jak również obecnie odtwarzanej przez pracowników Muzeum - jest drewniana chata z końca XVIII w., zabezpieczona in situ. Oznacza to, że została poddana konserwacji w tym samym miejscu, w którym kiedyś ją wybudowano. Pozostałe budynki: stodoła, obora, szałer, szopa zostały przeniesione z terenu ziemi chełmińskiej. Są posadowione w miejscu takich samych obiektów, które kiedyś w zagrodzie się znajdowały, ale nie zachowały się do naszych czasów. Dzięki tym staraniom udało się odtworzyć charakter zagrody z końca XIX w.

Poniżej usytuowana jest druga część skansenu, gdzie znajdują się obiekty architektury związane z pracą rybaków i wodniaków: barki z Fordonu i Torunia Winnicy, wiaty nadjeziorne, budy rybackie z Kaszczorka oraz prom obsługujący przeprawę osobowo – towarową przez rzekę Nogat.
 
ul. Turystyczna 132, Toruń,
 
 

 
 
 
 
skanseny w Polsce:

skanseny

 
 
 
 
 
 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo [email protected]