Muzeum Lachów Sądeckich w Podegrodziu
Filia Sądeckiego Parku Etnograficznego
Muzeum powstało z prywatnej kolekcji etnograficznej założycieli - regionalistów i animatorów kultury, zamieszkałych w Podegrodziu od końca lat dwudziestych XX w.
Ekspozycja poświęcona jest tradycyjnej kulturze materialnej regionu lachowskiego: rolnictwu, wiejskim rzemiosłom jak garncarstwo, kowalstwo, obróbka włókna i tkactwo. Prezentowana jest również współczesna sztuka ludowa oraz plastyka obrzędowa, związana z tradycyjnymi świętami rodzinnymi i dorocznymi: różdżki weselne, palmy wielkanocne, wieńce dożynkowe, szopki, gwiazdy kolędnicze, turonie, koniki. W muzeum eksponowane są oryginalne świąteczne stroje podegrodzkie, powstałe w większości na przełomie XIX i XX w. Na bogato wyszywanych męskich kaftanach, gurmanach, kobiecych gorsetach i wizytkach można podziwiać doprowadzone do perfekcji zdobnictwo wiejskich ubiorów. Wystawę etnograficzną uzupełnia poświęcona przeszłości regionu ekspozycja archiwalnych zdjęć wiejskiego fotografa Wojciecha Migacza żyjącego w Gostwicy na przełomie XIX i XX wieku. Osobny zakres tematyczny prezentuje wystawa ze zbiorów własnych nowosądeckiego muzeum pt. "Archeologia Podegrodzia i okolic Nowego Sącza".
Adres: Podegrodzie 525
33-386 Podegrodzie
tel.: (018) 440 01 88,
33-386 Podegrodzie
tel.: (018) 440 01 88,
kom.: 785 190 830
Zwiedzanie:
1 maja – 14 października
środa – piątek 9.00 – 15.00
sobota – niedziela 10.00 – 18.00
15 października – 30 kwietnia
środa – piątek 9.00 – 15.00
sobota – niedziela 10.00 – 15.30
Muzeum Lachów Sądeckich jest nieczynne: w poniedziałki i wtorki, dni poświąteczne, pierwszy i drugi dzień Świąt Wielkanocnych,
Boże Ciało, 1 i 6 stycznia, 1 listopada, 25 i 26 grudnia
dzień wolny od opłat za wstęp - środa
Niestety, brak jakiegokolowiek oznaczenia dojazdu. Sam obiekt w niczym nie przypomina skansenu czy muzeum. Nawet przy baramie wjazdowej, brak jakiejkolwiek tablicy o znajdującym siętutaj muzeum. Muzeum w tym miejscu funkcjonuje już dwa lata, a mimo to brak jest jakiejkolwiek informacji dla turystów przejeżdżających obok. Jedynym oznaczeniem jest czerwona tablica obok drzwi wejściowych do muzeum, lecz jest to ok. 70 m od drogi.
Muzea i Skanseny w Polsce