Zespół budownictwa drewnianego w Krakowie - Woli Justowskiej

Zespół budownictwa drewnianego w Krakowie - Woli Justowskiej

Zespół budownictwa drewnianego


Zabudowa w Krakowie - Woli Justowskiej
 
 
   Spacerując po rozległym Lasku Wolskim w Krakowie, zazwyczaj docieramy do Ogrodu Zoologicznego, Klasztoru na Bielanach, oczywiście nie pomijamy Kopca Kościuszki a osoby lubiące dłuższe spacery, docierają na Kopiec Piłsudskiego. To właśnie szlak z Kopca Piłsudskiego na Wolę Justowską, wiedzie przez Rezerwat Panieńskie Skały i tuż obok skansenu. Ścieżka prowadzi pomiędzy skansenem a kościołem, który także wzbudza zainteresowanie swoją konstrukcją.
 
 
Zespol budownictwa drewnianego na Woli Justowskiej w Krakowie 2
 
 
   Zespół budownictwa drewnianego na Woli Justowskiej powstał po II wojnie światowej i obecnie składa się z dwóch obiektów: karczmy i spichlerza. Karczmę zbudowano na przełomie XVIII i XIX w. we wsi Pasieki koło Czernichowa na Żywiecczyźnie, a przeniesiono na obecne miejsce w 1948 r. Jest to budynek przykryty gontowym dachem czterospadowym, z przodu znajduje się podcień wsparty na słupach. Spichlerz pochodzi z 1764 r. ze wsi Trzyciąż koło Wolbromia, na Woli Justowskiej stanął w 1957 r. Jest to nieduży budynek, nakryty czterospadowym dachem o pokryciu gontowym.

 

Zespol budownictwa drewnianego na Woli Justowskiej w Krakowie 5

 

Kościół NMP Królowej Polski w Woli Justowskiej

 

Drewniany kościółek w Komorowicach, jeden z najpiękniejszych pomników ciesiołki, rozebrany został w 1948 roku, a następnie przeniesiony na Wolę Justowską w latach 1949-1950 i postawiony na terenie przeznaczonym przez władze wojewódzkie na Muzeum Budownictwa Drewnianego "Skansen" jako zabytek, ale równocześnie kościół parafialny. Kościółek ten zbudowany został na początku XVI wieku o czym świadczył wykrój portalu prowadzącego z prezbiterium do zakrystii. Według zapisków był on w latach 1590-1601 kościołem protestantów, ponieważ dopiero w 1607 biskup Szysekowski z dziedzicami wsi przywrócił go katolikom. Kościół był kilkakrotnie odnawiany w XVIII wieku. Zbudowany był w stylu śląsko-małopolskim: nawa prostokątna, prezbiterium zakończone trzema bokami ośmioboku. Zakrystia przylegała doń od północy. Kościół budowany był na zrąb, wieża przy nawie od zachodu, budowana na słup. Dookoła soboty z kruchtami od południa i od zachodu. Prezbiterium pokryte było pozornym sklepieniem kolebkowym wciskającym się w głąb w przestrzeń dachową. Nawa północna pokryta stropem łukowo wyszalowanym. Na bogato profilowanej belce "tęczowej" wsparty był późno gotycki krucyfiks z XVI wieku. W nawie od zachodu, chór muzyczny na belkach, fazowany i wsparty na dwóch profilowanych słupach. Posadzka z płyt kamiennych (piaskowiec).

 

http://www.drewniana.malopolska.pl/?page=obiekty&id=78

 

Zespol budownictwa drewnianego na Woli Justowskiej w Krakowie 7

 

Zespol budownictwa drewnianego na Woli Justowskiej w Krakowie 1

 

Zespol budownictwa drewnianego na Woli Justowskiej w Krakowie 3

 

Zespol budownictwa drewnianego na Woli Justowskiej w Krakowie 4

 

Zespol budownictwa drewnianego na Woli Justowskiej w Krakowie 6

 

Zespol budownictwa drewnianego na Woli Justowskiej w Krakowie 8

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com