Górski alfabet dla każdego
"Górski alfabet dla każdego"
Jacek Płonczyński i Michał Parwa
Klub Podróżników "Śródziemie" Kraków pl. Wszystkich Świętych 8
"Górski alfabet dla każdego"
to slajdowisko dla wszystkich obecnych i przyszłych miłośników gór o znacznie rozbudowanej formie i może potrwać znacznie dłużej.
Zaczynamy o 19.00 prezentacją Michała Parwy ale tym razem przerwa (oraz po slajdach) będzie okazją do zapoznania się ze sprzętem zwiększającym bezpieczeństwo oraz pomagającym w poruszaniu się w górach.
Po przerwie przeniesiemy się w inne rejony i Jacek Płonczyński opowie o kilku masywach górskich w Europie.
Tym wieczorem chcemy przygotować do sezonu górskiego wszystkich, tych co w górach są "jak u siebie" oraz chcących rozpocząć swoją przygodę z górami . Poza opowieściami o górach, pokazem zjęć i magicznych widoków, chcemy zwiększyć Waszą wiedzę i świadomość o zagrożeniach jakie niosą ze sobą nieodpowiednio przygotowane wyprawy w góry.
Jak zawsze zapraszamy wszystkich i całkowicie bezpłatnie.
W trakcie slajdowisk w klubie NIE PALIMY !!!
Wszystkich nie mogących dotrzeć do klubu, zapraszamy na antenę radia Voxfm 106.1 . Tym razem zapraszamy do wysłuchania audycji na żywo z naszymi gośćmi już od ok. 18.10 ,
prowadzi Mariusz Kuś.
Michał Parwa - "Twój pierwszy raz"
Twój pierwszy raz w górach wysokich, a może pierwszy raz w górach w ogóle? Jak się przygotować i bezpiecznie spędzić dzień kilkaset metrów n.p.m.? Kogo spotkasz i jaką trasę wybierzesz? Między innymi na te pytania, w poniedziałkowy wieczór postara się odpowiedzieć Michał Parwa – pilot wycieczek, geograf z wykształcenia, autor tekstów o tematyce turystycznej współpracujący m.in. z Magazynem Turystyki Górskiej „n.p.m.”, „Rowertourem” i „Gazetą Wyborczą”.
W trakcie pokazu spędzimy nietypowy dzień w górach. Powitamy świt na dziewiczych beskidzkich szlakach a wędrówkę zakończymy obserwując zachód słońca pomiędzy tatrzańskimi turniami. Zapraszamy na górski alfabet dla każdego. Zaczynamy od Amatorów i kończymy na Wspinaczce wyczynowej.
Jacek Płonczyński - "W góry - bezpiecznie"
Jest to prezentacja kilku masywów górskich w Europie (Karpaty, Alpy i inne), ich przyrody, zagospodarowania turystycznego (szlaki, schroniska) itp. + dydaktyka na temat bezpiecznego i stopniowego poznawania gór, w różnych warunkach terenowych i pogodowych, prezentacja ubioru i sprzętu turystycznego i wspinaczkowego niezbędnego do uprawiania turystyki górskiej i wysokogórskiej.
Jacek o sobie:
Jestem przewodnikiem tatrzańskim i międzynarodowym przewodnikiem górskim. Pierwsze uprawnienia uzyskałem na studiach w 1977 r. w Studenckim Kole Przewodników Górskich w Krakowie, od 1980 r. jestem związany z Kołem Przewodników Tatrzańskich im. Macieja Sieczki w Krakowie (uprawnienia państwowe III klasy od 1983 r., II klasy od 1990 r.); od 2005 r. należę do Stowarzyszenia Międzynarodowych Przewodników Górskich „Lider” (UIMLA).
Z wykształcenia jestem geologiem (AGH Kraków), a z zawodu geologiem-kartografem, autorem map geologicznych okolic Krakowa (rejonu Krzeszowic, Ojcowskiego Parku Narodowego) i innych.
Górami fascynuję się od wczesnego dzieciństwa, poznając najpierw Beskidy i Tatry. Byłem organizatorem lub uczestnikiem wielu wyjazdów m. in. w Kaukaz, Himalaje Nepalu (trekking wokół Annapurny), Himalaje Indyjskie (Dolina Kullu) i Tybet Zachodni (Spiti, Kinnaur), turecki Aladag, Apeniny, góry Bułgarii, Rumunii, Chorwacji, Czarnogóry, Albanii, Grecji, Korsyki, Sardynii, Norwegii oraz różne masywy Alp Wschodnich (Alpy Julijskie, Alpy Sawińskie, Karawanki, Alpy Karnickie, Dachstein, Dolomity, Ortles-Cevedale, Wysokie Taury) oraz Alpy Berneńskie i Alpy Walijskie. Uwielbiam też podróżowanie – tę pasję realizuję wraz z żoną i dziećmi oraz z przyjaciółmi.
Napisałem i wydałem ilustrowany przewodnik wysokogórski „Perciami Alp Julijskich (Słowenia -Włochy)", 2003; od dawna „specjalizuje się” w tych górach, szczególnie ceniąc via ferraty (www.przewodnik.iwebland.com). Od 2001 r. współredaguję czasopismo przewodników tatrzańskich „Maćkowa Perć”.
prezentacja sprzętu - sklep górski "Alpamayo"
Tak jak każdy wspinacz musi polegać na linie i asekurującym go partnerze, tak na via ferratach możecie polegać na Inhibtorze.
foto:Albin Marciniak