Barwy Świata: Maroko w Krakowie




Barwy Świata: Maroko w Krakowie


19 – 23 X: Nieskończoność zaklęta w kobiecych biodrach



Komitet organizacyjny - m.in: dziennikarz ,,Dziennika Polskiego" Jakub Ciećkiewicz wraz ze  Stowarzyszeniem Projekt Orient i grupą wolontariuszy,  Śródmiejski Ośrodek Kultury, Urząd Miasta Krakowa, przy wsparciu Instytutu Francuskiego, Muzeum Etnograficznego, serwisu internetowego Poezja Polska i Korgo TV, Fundacji Branickich oraz Klubu Piwnica pod Baranami  - pragną zaprosić Państwa do współtworzenia i udziału w Festiwalu ,,Barwy Świata: Maroko w Krakowie", który odbędzie się w dniach 19 - 23 X.

Festiwal - pod honorowym patronatem Jego Ekscelencji Ambasadora Królestwa Maroka w Warszawie Pana Moha Ouali Tagma oraz Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego - jest pierwszym tak rozbudowanym wydarzeniem poświęconym w całości kulturze Maroka. Projektem tym bardziej istotnym, że marokański Fez to miasto partnerskie Krakowa.

Podejmując się organizacji tej czterodniowej imprezy mamy w pamięci fakt, że w tym roku przypada 220. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych między naszymi krajami. 1 lipca 1791 pisarz, podróżnik i dyplomata - Jan Potocki - dotarł do Tangeru, jako poseł króla Stanisława Augusta Poniatowskiego do sułtana Al-Jazida ibn Muhammada. Doceniamy też fakt,  że na pogrzeb prezydenta Lecha Kaczyńskiego, mimo chmury pyłu wulkanicznego wiszącego nad Europą, jako jeden z nielicznych polityków zagranicznych, przybył premier Maroka Abbas El Fassi.

Festiwal Barwy Świata. Maroko w Krakowie to impreza skierowana do mieszkańców Małopolski w każdym wieku - dorosłych, studentów, młodzieży dzieci. Jej celem jest upowszechnianie wiedzy o społeczeństwie, życiu codziennym, obyczajach, historii a także aktualnych problemach mieszkańców Maroka – będącego obecnie głównym celem wyjazdów turystycznych Polaków w Afryce Północnej. Wierzymy, że przekazana w ten sposób wiedza wpłynie na promowanie idei dialogu i współpracy, jak również przyczyni się do lepszego poznania i zrozumienia arabskiej kultury wśród Polaków.

Uczestnicy Festiwalu zyskają możliwość wzięcia udziału między innymi we wspólnej wystawie fotograficznej Jerzego Skarżyńskiego (Radio Kraków) i Jakuba Ciećkiewicza (Dziennik Polski), penetrujących Maroko dziennikarsko i artystycznie, zobaczą unikalną w skali światowej kolekcję  XIX-wiecznych pocztówek – portretów kobiet arabskich, wezmą udział w wernisażu współczesnej marokańskiej malarki i mistrzyni kuchni, wysłuchają prezentowanych po raz pierwszy w Polsce wierszy Tuaregów (tłumaczonych specjalnie z okazji festiwalu), w pokazach filmów, wykładach, warsztatach, slajdowiskach, prezentacjach rzemiosła i tańca marokańskiego.

Spotkania z Marokiem odbywać się będą przez cztery dni w salach Śródmiejskiego Ośrodka Kultury w Krakowie, w Klubie Piwnica pod Baranami, w Muzeum Etnograficznym oraz w Klubie Podróżników Śródziemie. Festiwal zakończy  Salon Poetycki Anny Dymnej w Teatrze im. Juliusza Słowackiego - poświęcony twórczości Tuaregów.

Shimmy bioder, brzucha, a może biustu? Pokazy tańca orientalnego, niezwykły taniec nubijski oraz warsztaty tańca brzucha – jednym słowem - dużo tańczenia podczas Festiwalu Barwy Świata – Maroko, który odbędzie się w dniach 19 - 23 października w Krakowie.

W tańcu orientalnym chodzi przede wszystkim o opisanie muzyki za pomocą ruchu nie tylko brzucha, ale także bioder, rąk, stóp, a nawet wzroku tancerki. Tysiące lat temu kobiety tańczyły dla zdrowia, a mężczyźni nie byli dopuszczani do takich pokazów. Taniec brzucha ma wymiar nie tyle fizyczny (im więcej fałdek na brzuchu tym lepiej), ale metafizyczny. Kręcenie biodrami w tak zwaną „ósemkę” nie ogranicza się do zmysłowej, kokieteryjnej gry, ale przedstawia jeszcze coś więcej. Ruch symbolizuje nieskończoność i jest kojarzony z faktem, że kobiece biodra są źródłem płodności czyli służą podtrzymaniu gatunku. Taniec brzucha jest dziś próbą powrotu do sedna kobiecości, zatracanej w cywilizacji Zachodu.

Każdy taniec brzucha jest niepowtarzalny, a jedynymi zasadami są kreatywność i improwizacja. Będziemy mogli się o tym przekonać podczas Festiwalu Barwy Świata: Maroko w Krakowie. Swoje umiejętności zaprezentuje m.in. Zespól tancerek ze Szkoły Hayfa – Hazine, której celem jest rozwój kobiecości poprzez świadome poznawanie swojego ciała w tańcu. Zmysłowy taniec raks sharki (taniec brzucha) w wykonaniu zespołu przeniesie nas do świata Orientu.

Niecodzienną atrakcją będzie występ Małgorzaty Kujawy, która jest jedyną w Polsce artystką wykonującą taniec nubijski. „Pragnę przekazać wiedzę i ciepło Nubijczyków, którzy głęboko wierzą, że siła ich kultury zaklęta jest w opowieściach, które snują tancerze podczas rytmicznej muzyki. Jest to taniec terapeutyczny, spokojny i energetyzujący zarazem” – zachęca artystka.

Podczas Festiwalu każda z pań będzie mogła spróbować na własnym brzuchu ( a także biodrze, biuście…) techniki potrząsania zwanej shimmy pod okiem fachowca. Anna Weremczuk (pseud. Ana Larin) - z krakowskiej Szkoły Flamenco Amoraima poprowadzi warsztaty brzucha dla kobiet w każdym wieku. Każda niedoskonałość kobiecego brzucha zostanie doceniona, niemożliwe?

Zapraszamy na Festiwal!

Marta Krakowiecka

Wszystkie pokazy taneczne i warsztaty odbędą się w Śródmiejskim Ośrodku Kultury, ul. Mikołajska 2.

 

Małgorzata Kujawa

20 – 23 X: Śródmiejski Ośrodek Kultury, Instytut Francuski, Salon Anny Dymnej w Teatrze im. J. Słowackiego

Na Zachodzie Orientu, tam, gdzie Może Śródziemne łączy się z Atlantykiem, a Afryka spotyka z Hiszpanią i Arabią, istnieje tajemnicze królestwo - Maroko. Państwo egzotycznych sułtanów. Kraj wielu klimatów, kultur i języków - łagodnego islamu i mistycznego sufizmu.

Są tam, ciągnące się w kilometrami, miękkie jak cukier plaże i olśniewające pięknem, pomarańczowe diuny Sahary, po których wędrują na wielbłądach błękitni nomadzi. Są ośnieżone szczyty Atlasu i łagodne, soczyste, zielone pagórki Fezu. Są miasta – pałace, dorównujące pięknem hiszpańskiej Alhambrze i białe pałace królewskie, w których, za zamkniętymi drzwiami, z dala od zgiełku medyny, toczy się wysmakowane życie dworskich elit.

20 X, Festiwal Barwy Świata: Maroko w Krakowie - zabierze nas w czterodniową, egzotyczną podróż na Zachód Orientu. Podążymy śladami Heraklesa, który nieopodal Tangeru wbił słynne skalne słupy i tropem Argonautów, którzy wyprawili się po złote pomarańcze do kraju Berberów. Odwiedzimy zatopione w średniowieczu miasto Fez, gdzie od 818 roku płoną tym samym blaskiem trzy wspaniałe pochodnie: Wielki Meczet Al-Karawijjin, najstarszy uniwersytet świata Al-Karawijjin i biblioteka Al-Karawijjin. Odnajdziemy grób sułtana Al-Jazida ibn Muhammada, do którego równo 220 lat temu przybył polski poseł: pisarz, podróżnik i dyplomata - Jan Potocki, autor „Pamiętnika znalezionego w Saragossie”. Naszym przewodnikiem po świecie prastarej kultury będzie prawdziwy marokański emir dr. Muhammad Jabiry, pochodzący z pierwszej dynastii - Idrysydów.

Ale to jeszcze nie wszystko! Na festiwalu poznamy piękne i tajemnicze marokańskie kobiety (także arabskie feministki!), skosztujemy wina i wspaniałych potraw (w winiarni Klimaty Południa i Shisha Clubie), będziemy tańczyć wraz z arabskim zespołem Hayfa i Małgosią Kujawą, w rytm bębnów zespołu Tamtamitutu, nauczymy się kaligrafii arabskiej, zrobimy zakupy w sklepikach, które przywiozą towary prosto z Marrakeszu. A na koniec, w Salonie Anny Dymnej, posłuchamy przetłumaczonych specjalnie z okazji Festiwalu - przez poetę Józefa Barana i Joannę van der Brug - wierszy Tuaregów.

Festiwal, pod patronatem Jego Ekscelencji Ambasadora Królestwa Maroka Moha Ouali Tagmy oraz Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego, przygotowuje komitet organizacyjny m.in: dziennikarz „Dziennika Polskiego” Jakub Ciećkiewicz wraz ze  Stowarzyszeniem Projekt Orient i grupą wolontariuszy, Śródmiejski Ośrodek Kultury, Urząd Miasta Krakowa, przy wsparciu Instytutu Francuskiego, Muzeum Etnograficznego, serwisu internetowego Poezja Polska i Korgo TV, Fundacji Branickich oraz Klubu Piwnica pod Baranami.

www.festiwalmaroka.pl

Organizatorami Festiwalu Barwy Świata. Maroko w Krakowie są Urząd Miasta Krakowa, Śródmiejski Ośrodek Kultury, Stowarzyszenie Projekt Orient, Klub Piwnica pod Baranami oraz Jakub Ciećkiewicz - fotograf  i dziennikarz „DP.

Jakub Ciećkiewicz - Reżyser Festiwalu

 

Fot. Anna Kaczmarz

Tel. 601-80-79-75
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.cieckiewicz.pl

Dr Katarzyna Jarecka – Stępień – Dyrektor Festiwalu


Tel. 508-33-52-24
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Barbara Zaręba - Główny Koordynator Festiwalu

Fot. Anna Kaczmarz

Tel. 506-46-89-90
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dominika Kustosz - zastępca reżysera festiwalu

Fot. Archiwum

Tel. 503621143
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.dkustosz.com

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo [email protected]

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: [email protected]