Wintercamp

 
Wintercamp X - Zimowy biwak na Turbaczu
 
Wintercamp to jedno z flagowych wydarzeń o charakterze szkoleniowym organizowane przez Polish Outdoor Group. Biwak co roku cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem.
 
Najlepszy Przegląd Filmów Górskich w Europie to oczywiście Lądek Zdrój
Najlepszy Festiwal Górski w Polsce - Krakowski Festiwal Górski
Najlepsze szkolenia skiturowo-lawinowe w Polsce - Schronisko w Dolinie Pieciu Stawów Polskich
Najlepszy biwak zimowy w Polsce to oczywiście Wintercamp na Turbaczu
 
 
Od kilku lat w Gorce ściągają miłośnicy górskich wędrówek i adepci na "Lodowych Wojowników".
Połowa lutego nie jest terminem przypadkowym, gdy ponad 120 osób rozbija swoje namioty w śnieżnych zaspach.
Ten termin to gwarancja zimowych warunków i odpowiedniej ilości sniegu, ale co istotne zarówno dla uczestników jak i organizatorów,
jest to tuż po, największych targach branzowych ISPO w Monachium. Wintercamp jest okazją do zaprezentowania sprzętu i odzieży, wyróżnionej i nagrodzonej na ISPO.
Każdy z uczestników obozu, może zobaczyć a także przetestować sprzęt, zanim nowinki pojawią się w sklepach.
 
 
Uczestnicy Biwaku spędzą dwie noce poza schroniskiem śpiąc w namiotach lub w zbudowanych podczas zajęć jamach śnieżnych. W trakcie szkoleń uczestnicy zdobędą m.in. podstawową wiedzę, która pomoże im się lepiej przygotować na własne wyprawy w góry, dowiedzą się jak odpowiednio dobrać sprzęt oraz odzież na warunki zimowe. Ratownicy GOPR przeprowadzą podstawowe kursy lawinowe, a instruktorzy PZA przeprowadzą szkolenia z awaryjnego biwakowania i poruszania się w zimowych warunkach górskich. Wszystko po to, aby każda osoba biorąca udział w Wintercamp mogła w przyszłości uniknąć niebezpiecznych sytuacji w górach.
 
 
Dzięki technicznemu wsparciu firm outdoorowych – członków POG, uczestnicy będą mieli także wyjątkową możliwość poznania w praktyce i to w warunkach zimowych, najnowszych rozwiązań i technologii outdoorowych.  Wintercamp stanowi dobry przykład konstruktywnej współpracy członków Stowarzyszenia, realizowanej skutecznie od kilku lat. W ramach dotychczasowych edycji przeszkolonych zostało już ponad 700 osób. Biwak przyciąga uwagę przedstawicieli mediów i dziennikarzy, dzięki czemu realnie przyczynia się do szerokiej promocji sportów outdorowych oraz bezpiecznego biwakowania i poruszania się zimą w górach. Partnerami tegorocznej edycji będą m.in. Jack Wolfskin, ISPO, Petzl, WGL, i wielu innych.
 
 
Uczestnicy mają okazję spotkać się z wybitnymi himalaistami, a gośćmi Wintercamp byli m.in.:
Kinga Baranowska, Ryszard Pawłowski, Krzysztof Wielicki, Peter Hamor, Janusz Gołąb, Tamara Styś, Adam Bielecki i in.
 
 
 
 
 
 Poza dobrą zabawą w wyjątkowo miłej atmosferze, uczestnicy biorą udział w szkoleniach prowadzonych przez specjalistów.
 
SZKOLENIE LAWINOWE
Specjaliści od lawin pokazują jak i kiedy powstają lawiny, jak bezpiecznie poruszać się po zagrożonym ternie, prezentowane są metody poszukiwania ludzi zasypanych przez lawinę, a także samemu można doświadczyć poszukiwań zaginionego. Zajęcia obejmują wykłady i prezentacje multimedialne, ale także praktyczne szkolenia w terenie na nowoczesnym sprzęcie lawinowym oraz lawinowe ABC (detektor lawinowy, łopatka, sonda)
 
 
SZKOLENIE MEDYCZNE
Jesteś zimą w górach, zdarzył się wypadek, najbliższa pomoc dotrze za kilka godzin. Co dalej…? W takiej sytuacji liczy się przede wszystkim opanowanie i praktyczne umiejętności i to właśnie je nabędziesz podczas tego szkolenia. Zajęcia zostały przygotowane tak, aby poza wiedzą teoretyczną i przydatnymi poradami, uczestnicy osobiście przećwiczyli – w zimowych warunkach terenowych i pod okiem profesjonalistów – najbardziej przydatne i efektywne metody ratownictwa medycznego.
 
 
BIWAKOWANIE i PORUSZANIE SIĘ W TERENIE
Zgubiłeś się, zaskoczyła cię noc, zaspy uniemożliwiły dotarcie do schroniska. Awaryjny biwak zimą to rzecz niecodzienna i potencjalnie niebezpieczna. Podczas szkolenia powiemy i pokażemy jak zabezpieczyć się przed chłodem i wiatrem podczas nieplanowego noclegu w górach. Co zrobić, aby następnego ranka wyruszyć dalej. Po wybudowaniu jamy śnieżnej będziemy trenować poruszanie się w trudnych warunkach zimowych, w rakach oraz używanie czekana!
 
 
DOBÓR SPRZĘTU + PRAKTYCZNE UŻYWANIE ZIMĄ
Zwykły wyjazd lub wyprawa życia może stać się koszmarem, jeśli nie zwrócisz uwagi na dobór sprzętu. W trakcie szkolenia podpowiemy Ci jak dobrać sprzęt zgodny z Twoimi potrzebami, pokażemy jak drobne rzeczy ułatwiają życie. W praktyce zobaczysz jak zagotować wodę na śniegu oraz spać w namiocie w sposób bezpieczny i wygodny. Zaprezentujemy wiele przydatnych, najnowszych rozwiązań technologicznych stosowanych obecnie w sprzęcie oraz odzieży outdoorowej.
 
 
SZKOLENIE SKITOUROWE
Na tym szkoleniu dowiadujemy się czym się rożni skialpinizm od innych narciarskich dyscyplin takich jak: nart biegowych, zjazdowych, snowboard. Pokażemy sprzęt do uprawiania skialpinizmu. Poznajemy budowę wiązań, jaka jest różnica między wiązaniami tradycyjnymi, a kłowych. Jak dobrać narty i buty do swych umiejętności i portfela. Poznajemy tajemnicze foki, oraz podstawowe techniki poruszania się na skitourach w różnym terenie i warunkach atmosferycznych.
 
 
 
 
 
 
 
Boss Maciej Przywecki
 
 
 
 

Nocne klimaty

Mroźny poranek w obozie

Pobudka ! 7.15 obóz wstaje

schronisko także już na nogach



































































































Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com