IV Nordszon
IV Nordszon

 

Wdecki Park Krajobrazowy
7 - 9 maj 2010

 Wda to jedna z piękniejszych rzek polskiego Pomorza. Biorąc swój początek w kaszubskiej ziemi płynie przez tucholskie lasy, aby wpuścić swe wody do królewskiej Wisły. Rzeka ta przyczyniła się w międzywojennych latach do elektryfikacji Pomorza. To nad nią powstały polskie pierwsze elektrownie zasilające prądem budującą się Gdynię.
Śródleśne strumienie


Jej bieg przez tajemnicze, niekończące się lasy doliną obecnie zalaną wodą, spowodował, że stała się celem wypraw wielu turystów. Większość przemierza ją kajakiem, ale i piechur wędrując jej brzegiem odnajdzie zakątki malownicze i niewidoczne znad tafli wody.

Piękno zalewowego krajobrazu Wdy zostało docenione już dawno. W celu jego ochrony w 1993 roku środkowy bieg rzeki objęto ochroną jak Wdecki Park Krajobrazowy.Śródlesne zatoczki - niegdyś rzeczne dolinki

Mamy niezmierną przyjemność ogłosić i zaprosić wszystkich na IV edycję Nordszona i na wędrówkę po tej niezwykłej krainie. Trasa czwartej odsłony tego marszu powiedzie nas nad zalewowe brzegi Wdy i w lasy Wdeckiego Parku Krajobrazowego. Nasza campingowa baza mieścić się będzie w miejscowości Tleń.

TRASA:

Ostateczny przebieg trasy IV edycji Nordszona zostanie podany wraz z harmonogramem w późniejszym terminie. Wynika to z faktu, że trasę musimy objechać i sprawdzić w jakim stanie są istniejące tam szlaki. Jednak dużo o jej kształcie już wiadomo. Prezentujemy mapę na której naniesiony został projekt trasy.

Co wiadomo:

Na dzień dzisiejszy jej trasa nie przekroczy 95 kilometrów, jednak myślimy o jej skróceniu.Śródleśne uroczysko

Z samego rana wyruszymy z Tlenia aby poznać tajemnicze miejsca Zalewu Wierzchy. Kombinacją szlaku żółtego i czerwonego obejdziemy jego południową część. Skorzystamy z mostu w Grzybku, aby wrócić do Tlenia.

Dalsza nasza wędrówka będzie zmierzać wzdłuż brzegu zalewu. Jego zachodnią stroną powędrujemy do Starych Rzek. W nich opuścimy na jakiś czas Wdę. Wejdziemy w leśne knieje. Trafimy nad uroczyska rzeczne, oraz jezioro Piaseczno. Ze względu na czystość swych wód objęte ochroną rezerwatu. Szlak czerwony którym od Wdy wędrować będziemy poprowadzi nas przez borskie wsie. Ich nazwy Zazdrość, Laski, Śliwiczki na pewno zaintrygują każdego.Zalew Wierzchy

Drogą na wschód prowadzić nas będzie szlak niebieski "Partyzantów Armii Krajowej". Miejsca przez które wiedzie przeniosą nas w zamęt II wojny światowej. Ale poza pamięcią, radować się będziemy kolejnymi cudami natury. W Błędnie znów wyjdzie nam naprzeciw Wda. My dalej niebieskimi znakami wędrować będziemy do leżących na wschodzie parku Lipinek.

W Lipinkach szlak zmienimy na czerwony, już nam znany który powiódł nas ze Starej Rzeki. I tutaj czekać nas będzie niespodzianka, znów wędrować będziemy do niej, mijając rezerwaty przyrody takie jak Jezioro Miedzno czy też Brzęki im. Zygmunta Czubińskiego.

Przed Starymi Rzekami kolejna zmiana trasy. Na ten czas mamy dwa warianty. Jeżeli uzupełniony zostanie szlak żółty im. Alfonsa Hoffmanna lub wyznaczone zachodnim brzegiem Wdy trasy Nordic Walking okażą się dobrze oznakowane to wrócimy do Tlenia. Jeśli zaś nie, czekać nas będzie trasa dłuższa. Czarnym szlakiem skierujemy się do stolicy tutejszej gminy Osie, znanego ze złamanej osi wozu. Z niego już szlakami wiodącymi wzdłuż traktu napoleońskiego wrócimy do Tlenia.

Do zobaczenia na szlaku!

 Wstępny ramowy przebieg IV Nordszona:

7 V 2010

# 17:00 otwarcie bazy
# 18:00 zapisy uczestników, rozlokowanie w bazie
# 20:00 planowane wspólne ognisko
# 23:00 udanie się na spoczynek (cisza nocna)


8 V 2010

# 5:00 Pobudka bazy
# 5:50 Ogłoszenia i koniec zapisów
# 6:00 Wymarsz

# dalszą część harmonogramu podamy po objechaniu trasy
Tu warto zajrzeć:

- Wdecki Park Krajobrazowy


Noclegi:
Podczas tej edycji Nordszona naszą bazą noclegową będzie Ośrodek Wczasowy Prochem S.A. Do naszej dyspozycji będą 3 osobowe domki kempingowe. W domkach znajduję się: sypialnia, kuchenka w pełni wyposażona (ciepła woda), salonik, w pokoju: lodówka, TV, radio.

Koszty noclegu to 80,00,- złotych za domek, czyli na 1 osobę za 1 dobę wychodzi 27,00,- złotych. Do tych kosztów należy doliczyć 25,00,- wpisowego.

Reasumując:

# Koszt udziału w Nordszonie z jednym noclegiem poprzedzającym marsz z 7 na 8 maja to kwota 52,00 złotych.

# Koszt udziału bez noclegu wynosi 25,00 złotych.

# Dla osób które będą chciały pokonać tylko część trasy i np. wrócić po 40 km i mieć zagwarantowany nocleg muszą doliczyć do tego kolejne 27,00 złotych (druga doba) i zdeklarować się z drugim noclegiem odpowiednio wcześniej.


Zapisy na IV Nordszona rozpoczną się 1 marca i trwać będą do 15 kwietnia. Po tej dacie, nie gwarantujemy miejsc noclegowych, bowiem właśnie do 15 kwietnia musimy określić ostateczną ilość osób w Ośrodku Wczasowym.

Podczas trwania całego 24 godzinnego marszu asystować nam będzie samochód. Będzie on mógł dowieźć nam np. wodę, czy też zabrać uczestnika do bazy. To ważne, ponieważ nie wszyscy mogą ukończyć cały, prawie 100 km marsz. Jest to również alternatywa dla tych, którzy będą chcieli po prostu przejść tylko część trasy. Samochód bezpiecznie dowiezie ich do bazy w Tleniu.
Uwaga: na chwilę obecną posiadamy ok. 30 wolnych miejsc noclegowych.

Zgłoszenia:
Zgłoszenie udziału w Nordszonie oznacza akceptację regulaminu.

Celem zapisania się na IV Nordszona prosimy o wypełnienie i przesłanie na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. wypełnionego formularza złoszeniowego.

Wszelkie pytania dotyczące tej edycji Nordszona możecie zadawać na forum Pommeranii.pl

kontakt z organizatorami Nordszona:

Daria Kulesza i Marek Zięba
tel kom. 604 913 042
nordszon(at)wp.pl

Wszelkie zgłoszenia udziału w Nordszonie przyjmowane są wyłącznie w formie poczty email.

http://nordszon.pl/nordszon/zapowiedz_004.php<br

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com