Marek Kamiński

 

Marek Kamiński, pierwszy zdobywca dwóch biegunów Ziemi w ciągu jednego roku kalendarzowego

urodził się 24 marca 1964 w Gdańsku. Uczęszczał do II Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Broniewskiego w Koszalinie, a następnie kontynuował naukę na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie studiował filozofię i fizykę. Zawsze pociągał go świat, szczególnie ten nieznany. Od najmłodszych lat czytał książki J. Verne i dzienniki E. Shackeltona. Pierwszą samodzielną podróż z Gdańska do Łodzi odbył, gdy miał osiem lat. Wtedy to polubił przygody i ruszał w coraz to dłuższe trasy m.in. będąc w liceum, frachtowcem dotarł do Danii, a rok później do Maroka. W kolejnych latach stawiał sobie coraz to bardziej wyszukane cele m.in. zdobycie biegunów. Fakt ten nie dziwi, gdyż już jako dziecko uwielbiał bawić się śniegiem, jeździć na sankach i nartach, a nawet wpadł do przerębli. Jako pierwszy człowiek w historii zdobył dwa bieguny w tym samym roku kalendarzowym. Marek na co dzień zajmuje się pracą w fundacji, prowadzi wykłady, pisze książki oraz prowadzi wyprawy w różne regiony świata. Ma żonę i dwójkę dzieci – córkę Polę i syna Kaya. Zna kilka języków obcych.
Swoją przygodę z podróżami rozpoczął w latach 80. XX wieku, wyruszając autostopem przez wiele państw na terenie Europy. Kontynuując podróż, po roku w ten sposób dotarł do Ameryki Południowej, gdzie zwiedził Meksyk i Kubę. Jednak to tereny polarne, fascynujące Marka od najmłodszych lat przyciągały go najbardziej. W 1990 roku zrealizował swoją pierwszą i od razu samotną wyprawę polarną na Spitsbergen, gdzie na nartach przemierzył około 350 km. W 1993 roku organizuje razem z W. Moskalem ekspedycję mającą dokonać przejścia Grenlandii. Obaj polarnicy po 35 dniach wędrówki pokonują ok. 600 km i stają się pierwszymi Polakami, którym udało się to osiągnąć. Dwa lata później Kamiński, w ciągu jednego roku, zdobywa oba bieguny Ziemi. Najpierw z W. Moskalem osiągają Biegun Północny, a kilka miesięcy później Kamiński po samotnej wyprawie staje na Biegunie Południowym. W 1998 roku razem z L. Cichym zdobywają najwyższy punkt Antarktydy – Mount Vinson (4892 m n.p.m.). Pomiędzy wyprawami polarnymi spełnia się w innych dziedzinach podróży. W 46 dni pokonuje 800 km pustynię Gibsona w Australii. Dwukrotnie opływa też Ocean Atlantycki. Pierwszy raz w 1999 roku razem z A. Piotrowskim jachtem Gemini, a drugi rok później katamaranem Polpharma-Warta razem z R. Paszke. W roku 2000 wraca na Grenlandię, gdzie wspólnie z W. Ostrowskim dokonuje trawersu wyspy w zaledwie 13 dni. W tym samym roku bierze udział w patronowanej przez National Geographic Society wyprawie do źródeł Amazonki. W kolejnych latach dwukrotnie prowadzi pierwszych polskich turystów na biegun północny. W 2004 roku jest kierownikiem wyprawy Razem na Biegun, podczas której razem z niepełnosprawnym nastolatkiem J. Melą, W. Ostrowskim i W. Moskalem osiągają biegun północny Ziemi. Kolejne lata to podróże wraz z rodziną przez Polskę i Norwegię. W 2015 roku zrealizował projekt 3. Biegun. W 100 dni pokonał mierzącą niemal 4000 km pieszą podróż drogą św. Jakuba z Kaliningradu do Santiago de Compostela. Oba miejsca nie były przypadkowe: Kaliningrad, to miasto, z którym związany był Immanuel Kant, czyli symboliczny biegun rozumu, Santiago de Compostela to biegun wiary. Kamiński wspomina wyprawę następującymi słowami: To podróż od bieguna rozumu do bieguna wiary.
Największym osiągnięciem Marka Kamińskiego jest zdobycie obu biegunów Ziemi w ciągu jednego roku kalendarzowego. Dokonał tego jako pierwszy człowiek w historii. Dodatkowo w czasie tej ekspedycji nie korzystał z żadnej pomocy z zewnątrz. Podczas wyprawy na Arktykę wraz W. Moskalem po 72 dniach marszu, 23 maja 1995 roku stanęli na północnym biegunie Ziemi. Jeszcze w tym samym roku Kamiński postanowił samotnie osiągnąć południowy kraniec Ziemi. Wyruszył z wyspy Berkner i po pokonaniu 1400 km w ciągu 53 dni, 27 grudnia 1995 roku dotarł na biegun południowy.
Marek Kamiński jest członkiem elitarnego The Explorers Club skupiającego wybitnych podróżników i odkrywców. Działa w kilku organizacjach m.in.: Fundacji Marka Kamińskiego, Polskiej Radzie Biznesu, Komitecie Badań Polarnych Polskiej Akademii Nauk (członek honorowy), Sopockim Klubie Żeglarskim. Był wielokrotnie nagradzany za swoją działalność na wielu polach. Uhonorowany został takimi odznaczeniami jak: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski czy Złoty Medal Ministra Sportu. W 1995 roku został wpisany do Księgi Guinnessa jako Pierwszy na obydwu Biegunach w tym samym roku, a w 2004 roku otrzymał prestiżową nagrodę środowiska podróżniczego Super Kolosa.
Postawa życiowa Marka Kamińskiego obrazuje coś, co każdy powinien sobie wziąć głęboko do serca. W jego książce Alfabet odnajdziemy obrazujący to fragment: Fram znaczy naprzód. Nie możemy rezygnować z powodu spotykających nas niepowodzeń. Musimy wszystko przyjmować spokojnie. Nie martwić się porażkami, cieszyć, jeśli coś się uda i najważniejsze - stale iść naprzód.
 
opracowanie
Weronika Rachwał

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com