Nazwa użytkownika   Hasło   Pamiętaj mnie     Przypomnieć login?   Zarejestruj się  

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

 Krzysztof Tadeusz Baranowski, żeglarz i kapitan jachtowy, dokumentalista i pisarz
urodził się 26 czerwca 1938 roku we Lwowie. W młodości zamiłowanie do podróży wodnych zaszczepił w nim dziadek, zabierając go na wyprawy kajakowe. Choć uwielbiał te wypady, nie był stworzony do kajaka. Po latach wspomniał: Byłem zbulwersowany, że na kajaku muszę się męczyć z wiosłami, podczas gdy żeglarze, bez żadnego wysiłku, mają z pływania dużo więcej przyjemności. Zapragnął zostać żeglarzem. Średnie wykształcenie uzyskał, kończąc II Liceum Ogólnokształcące we Wrocławiu. Później studiował na Wydziale Elektroniki Politechniki Wrocławskiej oraz w Studium Dziennikarskim Uniwersytetu Warszawskiego. W swój pierwszy rejs wyruszył dopiero w 1965 roku, kiedy to na jachcie Śmiały kierowanym przez kapitana B. Kowalskiego opłynął Amerykę Południową. Krzysztof to wybitny żeglarz, kapitan jachtowy, dziennikarz, pisarz i nauczyciel. Żonaty z Bogumiłą Wander. Z pierwszego małżeństwa z Ewą ma dwójkę dzieci: Jasia i Małgosię.
Kilka lat po swoim morskim chrzcie na jachcie Śmiały, Baranowski bierze udział w odbywających się co 4 lata Transatlantyckich Regatach Samotnych Żeglarzy (OSTAR). Zajmuje w nich 12. miejsce, płynąc jachtem Polonez. Dwa lata później, w 1976 roku, postanowił wraz z rodziną zwiedzić Amerykę Północną. Jako środek lokomocji oczywiście wybiera dobrze mu znany jacht Polonez. Trasę rozpoczynają w Nowym Jorku, do którego z Polski przypływają na pokładzie dziesięciotysięcznika Polskich Linii Oceanicznych m/s Generał Stanisław Popławski. Załogę Poloneza tworzą żona Ewa, syn Jaś oraz córka Małgosia. W ciągu półtora roku przemierzają jeziora, rzeki i kanały USA, następnie przez Atlantyk płyną do Polski. Pokłosiem tej wyprawy jest książka Dom pod żaglami. W roku 1980 zostaje pierwszym kapitanem eksperymentalnego żaglowca badawczego Polskiej Akademii Nauk – STS Pogoria. Prowadzi Pogorię m.in. w regatach Tall Ships' Races 1980, a także w rejsie z naukowcami PAN na Antarktydę. Był pomysłodawcą, założycielem i prowadzącym Szkołę pod Żaglami. W 1983 wraz z uczniami oraz nauczycielami popłynął na żaglowcu Pogoria w rejs w do Indii i wokół Afryki. W latach 1988-1989 wraz z polską, amerykańską i rosyjską młodzieżą opłynął Amerykę Południową. W regatach z okazji 500. rocznicy odkrycia Ameryki przez Krzysztofa Kolumba zajął trzecie miejsce na żaglowcu Fryderyk Chopin. Od 2009 roku prowadzi Fundację Szkoła Pod Żaglami Krzysztofa Baranowskiego, która swą działalność opiera o wolontariat młodzieży niosącej innym potrzebną pomoc. Kapitan Krzysztof Baranowski jest autorem kilkunastu pasjonujących książek, w których opisuje swoje przygody na morzu, zmagania z nieprzyjazną naturą, sprzętem i własnymi słabościami. Jego styl pisania najlepiej charakteryzują słowa kapitana Jacka Kijewskiego: Wydaje mi się, że książki kapitana Baranowskiego wyciągnęły na morze wielokrotnie więcej ludzi niż działania innych żeglarzy. Krzysztof Baranowski brał udział w kilkudziesięciu rejsach, w których przemierzył łącznie ponad ćwierć miliona mil morskich.
Największym osiągnięciem Krzysztofa Baranowskiego jest dwukrotne samotne opłynięcie kuli ziemskiej. Pierwszy raz udało mu się to w latach 1972-1973 na pokładzie jachtu Polonez. Tym samym został drugim Polakiem po Leonidzie Telidze, który samotnie okrążył kulę ziemską. Opływając 3 przylądki: Igielny, Leeuwin i Horn, wpisał się na zawsze do polskiej i światowej historii, stając się pierwszym Polakiem oraz 9 człowiekiem na świecie, który tego dokonał. W ciągu 272 dni pokonał 35 424 mile morskie. Rejs odbył się na trasie: Plymouth – Newport – Kapsztad – Port Hobart – Port Stanley – Plymouth. Podróż zakończył 24 czerwca 1973 roku w Plymouth. Po raz drugi w podróż dookoła świata wyruszył 2 października 1999 roku w Vilamoura w Portugali na pokładzie jachtu Lady B. Trasa, którą obrał, prowadziła m.in. przez Wyspy Kanaryjskie, Karaiby, Kanał Panamski, Tahiti, Australię, Seszele, Morze Czerwone i Śródziemne. Przepłynął 24 tysiące mil morskich trasą równikową, zawijając do 20 portów. 30 sierpnia 2000 roku powrócił do Vilamoury, tym samym kończąc drugi samotny rejs dookoła Ziemi.
Kapitan Krzysztof Baranowski jest laureatem wielu nagród i odznak, w tym bardzo prestiżowego Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski. W swoim dorobku posiada m.in. Złoty Medal Za Wybitne Osiągnięcia Sportowe, Złotą Odznakę Honorową Zasłużony Pracownik Morza, Złotą Odznaką Honorową Gryfa Pomorskiego, Nagrodę Conrada. W 1973 roku został laureatem najwyższego polskiego wyróżnienia żeglarskiego Rejs Roku – Srebrny Sekstant. W 2007 roku za całokształt żeglarskich dokonań odebrał Super Kolosa.
M. Stopa, przeprowadzając z nim wywiad dla Gazety Wyborczej, zapytała, gdzie Twoja stopa nigdy nie postanie, odpowiedział jej wtedy: Nie zarzekam się, bo wiem, że żadne zapewnienia i tak nie pomogą. Nie chcę wymieniać miejsc niesympatycznych, zwłaszcza że nie wiadomo, czy się tam znowu - z różnych powodów - nie będę musiał pojawić. Powtarzam tylko: nigdy nie mów nigdy.

opracowanie Jakub Bujak

Polska na weekend

podziemia

podziemia

miasta

miasta

zamki i pałace

zamki i palace

skanseny

skanseny

parowozownie

parowozownie

muzea

muzea

miejsca wyjątkowe

miejsca wyjatkowe

forty i twierdze

forty i twierdze

zabytki sakralne

zabytki sakralne

Woda - szlaki kajakowe, spływy, wyprawy, rejsy

najpiekniejsze szlaki kajakowe w Polsce

 

spływy kajakowe

splywy kajakowe

polecane rejsy

polecane rejsy

imprezy

imprezy wodniakow2

Żaglowce

AKCJE EKOLOGICZNE - CZYSTE GÓRY CZYSTE SZLAKI

Czysta Polska czyste góry czyste szlaki

rajdy, zloty

rajdy i zloty

imprezy górskie

imprezy gorskie

daty i rocznice

testy sprzętu

książki

schroniska

schroniska gorskie

fotorelacje

fotorelacje

konkursy

konkursy

tanie linie

 

Kuchnie świata

 

 

 

 

mapy Tatr online

 mapy tatr

Małopolska Gościnna

SKANSENY I MUZEA PLENEROWE W MAŁOPOLSCE 3   Zamki i obiekty obronne w Małopolsce 2  PODZIEMIA W MAŁOPOLSCE 2
 
  

sprzęt outdoorowy - testy - porady - nowości - zapowiedzi

rower on tour

POLAND ON TOUR - VISIT POLAND

Visit Poland

FOTOGRAFIA PODRÓŻNICZA

fotografia warsztaty testy

Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców

aleja 2019

Underground in Europe

Underground in Europe to explore

 

Polecamy

Najpiekniejsze Miejsca w Tatrach baner
 

polecamy orla

zamki w Polsce okładka 

Obiekty UNESCO w Polsce

Polskie obiekty na Liście UNESCO
 
 

Szczyty Tatr Polskich alfabetycznie

 

szczyty pasm górskich w Polsce

 

niebezpieczne zwierzęta w Polsce
najbardziej niebezpieczne lotniska na świecie
najniebezpieczniejsze rośliny świata
najwyższe drzewa świata
najdłuższe mosty świata
najdziwniejsze budynki świata
 
 
FESTIWALE PODRÓŻNIKÓW
 
 
hosting zapewnia
 
facebook klub podróżników śródziemie

Odwiedza nas 368 gości oraz 0 użytkowników.