Krzysztof Tadeusz Baranowski

 Krzysztof Tadeusz Baranowski, żeglarz i kapitan jachtowy, dokumentalista i pisarz
urodził się 26 czerwca 1938 roku we Lwowie. W młodości zamiłowanie do podróży wodnych zaszczepił w nim dziadek, zabierając go na wyprawy kajakowe. Choć uwielbiał te wypady, nie był stworzony do kajaka. Po latach wspomniał: Byłem zbulwersowany, że na kajaku muszę się męczyć z wiosłami, podczas gdy żeglarze, bez żadnego wysiłku, mają z pływania dużo więcej przyjemności. Zapragnął zostać żeglarzem. Średnie wykształcenie uzyskał, kończąc II Liceum Ogólnokształcące we Wrocławiu. Później studiował na Wydziale Elektroniki Politechniki Wrocławskiej oraz w Studium Dziennikarskim Uniwersytetu Warszawskiego. W swój pierwszy rejs wyruszył dopiero w 1965 roku, kiedy to na jachcie Śmiały kierowanym przez kapitana B. Kowalskiego opłynął Amerykę Południową. Krzysztof to wybitny żeglarz, kapitan jachtowy, dziennikarz, pisarz i nauczyciel. Żonaty z Bogumiłą Wander. Z pierwszego małżeństwa z Ewą ma dwójkę dzieci: Jasia i Małgosię.
Kilka lat po swoim morskim chrzcie na jachcie Śmiały, Baranowski bierze udział w odbywających się co 4 lata Transatlantyckich Regatach Samotnych Żeglarzy (OSTAR). Zajmuje w nich 12. miejsce, płynąc jachtem Polonez. Dwa lata później, w 1976 roku, postanowił wraz z rodziną zwiedzić Amerykę Północną. Jako środek lokomocji oczywiście wybiera dobrze mu znany jacht Polonez. Trasę rozpoczynają w Nowym Jorku, do którego z Polski przypływają na pokładzie dziesięciotysięcznika Polskich Linii Oceanicznych m/s Generał Stanisław Popławski. Załogę Poloneza tworzą żona Ewa, syn Jaś oraz córka Małgosia. W ciągu półtora roku przemierzają jeziora, rzeki i kanały USA, następnie przez Atlantyk płyną do Polski. Pokłosiem tej wyprawy jest książka Dom pod żaglami. W roku 1980 zostaje pierwszym kapitanem eksperymentalnego żaglowca badawczego Polskiej Akademii Nauk – STS Pogoria. Prowadzi Pogorię m.in. w regatach Tall Ships' Races 1980, a także w rejsie z naukowcami PAN na Antarktydę. Był pomysłodawcą, założycielem i prowadzącym Szkołę pod Żaglami. W 1983 wraz z uczniami oraz nauczycielami popłynął na żaglowcu Pogoria w rejs w do Indii i wokół Afryki. W latach 1988-1989 wraz z polską, amerykańską i rosyjską młodzieżą opłynął Amerykę Południową. W regatach z okazji 500. rocznicy odkrycia Ameryki przez Krzysztofa Kolumba zajął trzecie miejsce na żaglowcu Fryderyk Chopin. Od 2009 roku prowadzi Fundację Szkoła Pod Żaglami Krzysztofa Baranowskiego, która swą działalność opiera o wolontariat młodzieży niosącej innym potrzebną pomoc. Kapitan Krzysztof Baranowski jest autorem kilkunastu pasjonujących książek, w których opisuje swoje przygody na morzu, zmagania z nieprzyjazną naturą, sprzętem i własnymi słabościami. Jego styl pisania najlepiej charakteryzują słowa kapitana Jacka Kijewskiego: Wydaje mi się, że książki kapitana Baranowskiego wyciągnęły na morze wielokrotnie więcej ludzi niż działania innych żeglarzy. Krzysztof Baranowski brał udział w kilkudziesięciu rejsach, w których przemierzył łącznie ponad ćwierć miliona mil morskich.
Największym osiągnięciem Krzysztofa Baranowskiego jest dwukrotne samotne opłynięcie kuli ziemskiej. Pierwszy raz udało mu się to w latach 1972-1973 na pokładzie jachtu Polonez. Tym samym został drugim Polakiem po Leonidzie Telidze, który samotnie okrążył kulę ziemską. Opływając 3 przylądki: Igielny, Leeuwin i Horn, wpisał się na zawsze do polskiej i światowej historii, stając się pierwszym Polakiem oraz 9 człowiekiem na świecie, który tego dokonał. W ciągu 272 dni pokonał 35 424 mile morskie. Rejs odbył się na trasie: Plymouth – Newport – Kapsztad – Port Hobart – Port Stanley – Plymouth. Podróż zakończył 24 czerwca 1973 roku w Plymouth. Po raz drugi w podróż dookoła świata wyruszył 2 października 1999 roku w Vilamoura w Portugali na pokładzie jachtu Lady B. Trasa, którą obrał, prowadziła m.in. przez Wyspy Kanaryjskie, Karaiby, Kanał Panamski, Tahiti, Australię, Seszele, Morze Czerwone i Śródziemne. Przepłynął 24 tysiące mil morskich trasą równikową, zawijając do 20 portów. 30 sierpnia 2000 roku powrócił do Vilamoury, tym samym kończąc drugi samotny rejs dookoła Ziemi.
Kapitan Krzysztof Baranowski jest laureatem wielu nagród i odznak, w tym bardzo prestiżowego Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski. W swoim dorobku posiada m.in. Złoty Medal Za Wybitne Osiągnięcia Sportowe, Złotą Odznakę Honorową Zasłużony Pracownik Morza, Złotą Odznaką Honorową Gryfa Pomorskiego, Nagrodę Conrada. W 1973 roku został laureatem najwyższego polskiego wyróżnienia żeglarskiego Rejs Roku – Srebrny Sekstant. W 2007 roku za całokształt żeglarskich dokonań odebrał Super Kolosa.
M. Stopa, przeprowadzając z nim wywiad dla Gazety Wyborczej, zapytała, gdzie Twoja stopa nigdy nie postanie, odpowiedział jej wtedy: Nie zarzekam się, bo wiem, że żadne zapewnienia i tak nie pomogą. Nie chcę wymieniać miejsc niesympatycznych, zwłaszcza że nie wiadomo, czy się tam znowu - z różnych powodów - nie będę musiał pojawić. Powtarzam tylko: nigdy nie mów nigdy.

opracowanie Jakub Bujak

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com