Nazwa użytkownika   Hasło   Pamiętaj mnie     Przypomnieć login?   Zarejestruj się  

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

 Wojciech Dąbrowski – pierwszy Polak, który odwiedził wszystkie uznane na arenie międzynarodowej państwa świata
urodził się 7 stycznia 1947 w Gdańsku. Od najmłodszych lat przejawiał zainteresowanie otaczającym go światem. Od najmłodszych lat zbierał znaczki pocztowe z różnych krajów, spędzał długie godziny nad książkami J. Verne’a i A. Szklarskiego i marzył o dalekich podróżach. W wieku 12 lat wstąpił do harcerstwa, które wzmocniło jego charakter i ukształtowało samodzielność, zaradność i zdolności organizatorskie. Jako nastolatek budował amatorskie linie telefoniczne i radia tranzystorowe. Swoje techniczne zainteresowania rozwijał w Technikum Łączności w Gdańsku i na Wydziale Elektroniki Politechniki Gdańskiej. Po ukończeniu studiów rozpoczął pracę w branży telekomunikacyjnej, w firmie Polska Poczta, Telegraf i Telefon (później Telekomunikacja Polska S.A.). Wojciech Dąbrowski z zawodu jest inżynierem telekomunikacji, a z pasji podróżnikiem i dziennikarzem. Pierwszą daleką podróż odbył mając zaledwie 14 lat – przekroczył granicę Polski na Łysej Polanie i dotarł do strefy konwencji turystycznej w Czechosłowacji. Od tamtego czasu odwiedził ponad 230 państw i terytoriów zależnych. Podczas swoich podróży nigdy nie korzystał ze wsparcia finansowego jakichkolwiek instytucji. W latach 1989-2015 odbył dwanaście samotnych podróży dookoła świata. Poza podróżami uwielbia muzykę poważną, lubi też śpiewać i tańczyć. W życiu kieruje się zasadą: Możesz utracić wszystko, ale nikt nie zabierze ci tego, co w życiu zobaczyłeś i przeżyłeś. Ma dwóch synów Krzysztofa i Adama.
Wśród wielu wypraw Wojciecha Dąbrowskiego należy wskazać trawers kontynentu Ameryki Południowej i Afryki, 12 samotnych wypraw dookoła świata oraz ekspedycje w rejony Antarktyki i Arktyki. Translatina 1984 to samotna podróż z plecakiem w poprzek południowoamerykańskiego kontynentu. Dąbrowski zmagał się z argentyńską pampę i boliwijskim Antiplano. Odwiedził jezuickie ruiny w Missiones, słynne wodospady Iguazu, plaże Rio i Brasilię, Jezioro Titicaca i Machu Picchu. Z powodu braku wiarygodnych źródeł wiedzy o warunkach podróżowania po tym kontynencie, jego wyprawa miała charakter przecierania turystycznych ścieżek. Na kolejny trawers kontynentu Dąbrowski zdecydował się w 2005 roku. Tym razem wybrał Afrykę. Transafricana 2005 była podróżą od krańca do krańca Afryki, tj. od Ceuty do Kapsztadu. Była to jedna z najdłuższych (prawie 4 miesiące) i najtrudniejszych wypraw Dąbrowskiego, ponieważ jej trasa wiodła przez rzadko odwiedzane przez turystów tereny. Warto przy tym zaznaczyć, iż nie było to pierwsze zetknięcie Wojciecha z Afryką. Czarny ląd odwiedzał już siedmiokrotnie m.in. podróżując od Tanzanii do Egiptu czy od Nigerii do Senegalu. W między czasie – w latach 1989-2015 – odbył aż (!) 12 samotnych wypraw dookoła świata. Każda z nich była niepowtarzalna, tj. prowadziła inna trasą. Peryferia zimna Dąbrowski odwiedzał 6-krotnie: podróżował po obszarach Antarktyki (1997, 2006, 2010) oraz Arktyki (1998, 2002, 2012). Podczas każdej ze swoich podróży poszukiwał przygody, nowych wrażeń, spotkań z ciekawymi ludźmi i cudami natury, a także możliwości skonfrontowania obrazu świata wyniesionego z lektur i filmów z tym co rzeczywiste. Wojciech Dobrowski każdą ze swoich wypraw – mniejszych bądź większych – zawsze przygotowuje z dużą precyzją. Szuka jak najtańszy i najprostszych połączeń, środków transportu, noclegowania i wyżywienia.
Wojciech Dąbrowski jest członkiem klubu The Globetrotters Club od wielu lat i publikuje swoje artykuły w wydawanym przez klub co dwa miesiące biuletynie Globe. Należy również do elitarnego Travellers' Century Club z siedzibą w Los Angeles, dla tych podróżników, którzy odwiedzili sto i więcej krajów świata.
Wojciech Dąbrowski tak opisuje swoją pasję: Obecnie mam już na swoim koncie ponad 230 odwiedzonych krajów na siedmiu kontynentach. Odbyłem dwanaście podróży dookoła świata… Ale nie podróżuję po to, aby zdobyć jeszcze jedną pieczątkę do paszportu. Każdy nowy kraj to dla mnie odkrywanie czegoś nowego, czegoś nieznanego i fascynującego – to nowa przygoda. Lubię poznawać ludzi i ich codzienne życie, kulturę i obyczaje. Kocham także przyrodę, której piękno przechodzi często nasze najśmielsze oczekiwania. Swoje podróże planuję zawsze z dużym wyprzedzeniem i staram się być do moich wojaży dobrze przygotowanym, co daje mi szansę zobaczenia tak wielu ciekawych miejsc, jak to jest tylko możliwe, a także możliwość optymalnego wykorzystania cennego czasu…

Opracowanie: Magdalena Pobożniak, Joanna Sporek

Polska na weekend

podziemia

podziemia

miasta

miasta

zamki i pałace

zamki i palace

skanseny

skanseny

parowozownie

parowozownie

muzea

muzea

miejsca wyjątkowe

miejsca wyjatkowe

forty i twierdze

forty i twierdze

zabytki sakralne

zabytki sakralne

Woda - szlaki kajakowe, spływy, wyprawy, rejsy

najpiekniejsze szlaki kajakowe w Polsce

 

spływy kajakowe

splywy kajakowe

polecane rejsy

polecane rejsy

imprezy

imprezy wodniakow2

Żaglowce

AKCJE EKOLOGICZNE - CZYSTE GÓRY CZYSTE SZLAKI

Czysta Polska czyste góry czyste szlaki

rajdy, zloty

rajdy i zloty

imprezy górskie

imprezy gorskie

daty i rocznice

testy sprzętu

książki

schroniska

schroniska gorskie

fotorelacje

fotorelacje

konkursy

konkursy

tanie linie

 

Kuchnie świata

 

 

 

 

mapy Tatr online

 mapy tatr

Małopolska Gościnna

SKANSENY I MUZEA PLENEROWE W MAŁOPOLSCE 3   Zamki i obiekty obronne w Małopolsce 2  PODZIEMIA W MAŁOPOLSCE 2
 
  

sprzęt outdoorowy - testy - porady - nowości - zapowiedzi

rower on tour

POLAND ON TOUR - VISIT POLAND

Visit Poland

FOTOGRAFIA PODRÓŻNICZA

fotografia warsztaty testy

Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców

aleja 2019

Underground in Europe

Underground in Europe to explore

 

Polecamy

Najpiekniejsze Miejsca w Tatrach baner
 

polecamy orla

zamki w Polsce okładka 

Obiekty UNESCO w Polsce

Polskie obiekty na Liście UNESCO
 
 

Szczyty Tatr Polskich alfabetycznie

 

szczyty pasm górskich w Polsce

 

niebezpieczne zwierzęta w Polsce
najbardziej niebezpieczne lotniska na świecie
najniebezpieczniejsze rośliny świata
najwyższe drzewa świata
najdłuższe mosty świata
najdziwniejsze budynki świata
 
 
FESTIWALE PODRÓŻNIKÓW
 
 
hosting zapewnia
 
facebook klub podróżników śródziemie

Odwiedza nas 222 gości oraz 0 użytkowników.