Nazwa użytkownika   Hasło   Pamiętaj mnie     Przypomnieć login?   Zarejestruj się  

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

 Piotr Pustelnik, alpinista i himalaista
urodził się 12 lipca 1951 roku w Łodzi, której jest honorowym obywatelem. Zawodowo związany jest z Wydziałem Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska Politechniki Łódzkiej. Z wykształcenia jest doktorem inżynierii chemicznej. Towarzyszącej mu od najmłodszych lat miłości do gór nie przerwała nawet choroba serca i problemy ze stawami, z którymi Piotr zmagał się jako młody chłopak. Te przeciwności sprawiły, iż do gór zawsze podchodził z rozwagą – sprawdzał na ile go stać, ile wytrzyma jego organizm. Przygodę ze wspinaczką wysokogórską rozpoczął w latach 70. XX wieku. Najpierw były Tatry, gdzie jak sam wspomina osiągnął swój pierwszy sukces tj. wejście na Kozie Czuby od doliny Koziej. Później przyszły Dolomity, Alpy i góry najwyższe. Piotr Pustelnik zapytany o to co człowieka pcha w góry, odpowiedział: W góry chodzimy dlatego, że ten typ emocji, doznań, wrażeń najbardziej nam odpowiada. Jedni lubią plażę, inni morze, a ja lubię góry. To „lubię” jest przez duże L. Można powiedzieć, że swoją pasję do sportu i nauki odziedziczył po rodzicach. Mama Alina była pływaczką z sukcesami m.in. zdobyła mistrzostwo Polski, była także przewidziana do startu w igrzyskach olimpijskich w Tokio w 1940 roku. Tata Czesław przez osiem lat kierował Instytutem Papiernictwa i Poligrafii na Politechnice Łódzkiej. Piotr miłością do gór zaraził całą rodzinę, jego dwaj synowie Adam i Paweł również się wspinają.
Już pierwszy wyjazd Piotra za granicę zorganizowany wraz z Akademickim Klubem Górskim w Łodzi, zaowocował sukcesami na wschodniej ścianie Mont Blanc. W następnych latach zaczął zdobywać kolejne, coraz wyższe szczyty. Podczas pierwszego wyjazdu w Himalaje dokonał wejść na kilka sześciotysięczników. Pod koniec lat 80. XX wieku brał udział w paru wyprawach w Pamir. Podczas jednej z nich wszedł m.in. na Pik Korżeniewskiej (7105 m n.p.m.). Swój pierwszy ośmiotysięcznik zdobył jako prawie 40-letni mężczyzna, kiedy wraz z wyprawą Wandy Rutkiewicz wszedł na Gaszerbrum II (8034 m n.p.m.). Był to początek jego drogi ku Koronie Himalajów i Karakorum. Decydując się na karierę himalaisty, Piotr zdawał sobie sprawę, że będzie go to kosztowało wiele wyrzeczeń. Częste wyjazdy (nawet kilka raz w roku), brak stałej pracy, ciągle czekający na jego powrót synowie i żona. Jak jednak powiedział w jednym z wywiadów, trudno żeby marzenia konsultował z rodziną, to w końcu jego marzenia. W następnych latach osiągał kolejne szczyty, m.in. najwyższy wierzchołek Ameryki Północnej – Denali (6194 m n.p.m.). W wyprawie kierowanej przez Krzysztofa Wielickiego, zdobył dwa ośmiotysięczniki – Cho Oyu (8222 m n.p.m.) i Shisha Pangma (8013 m n.p.m.) – w trakcie jednej wyprawy. W 1995 roku, mając 44 lata, wszedł – wraz z Ryszardem Pawłowskim – od strony tybetańskiej na Mount Everest (8848 m n.p.m.). Miał wówczas szansę zapisać się w historii himalaizmu jako najstarszy człowiek, który dokonał tego bez użycia tlenu. Piotr jednak – rozważny jak zawsze – uznał, że nie warto ryzykować utraty życia. Mimo to, będąc w wysokich górach, niejednokrotnie otarł się o śmierć (m. in. podczas nieudanej wyprawy na Broad Peak urwała mu się lina poręczowa i stoczył się kilkaset metrów w stronę niższego obozu).
Szczytem, który stawiał Piotrowi największy opór, była Annapurna. Pierwszą nieudaną próbę jej zdobycia podjął w 2004 roku, kierując międzynarodową wyprawą. Ponownie zmierzył się tym zadaniem rok później, ale zła pogoda również nie pozwoliła na zdobycie szczytu. W 2006 roku po przejściu przez wschodni niższy wierzchołek Annapurny ten główny był już na wyciągnięcie ręki, jednak Piotr wraz P. Morawskim, wierząc w ideały i ducha alpinizmu, zrezygnowali z wejścia na szczyt Annapurny, by sprowadzić chorego Tybetańczyka. Podczas czwartej próby, zaledwie 150 m od wierzchołka przeszkodą okazała się burza z piorunami. Wreszcie 27 kwietnia 2010 roku Piotr stanął na szczycie Annapurny, tym samym zostając 20 człowiekiem, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum.
Piotr ma na swoim koncie liczne wyróżnienia. Był dwukrotnie nagradzany przez Polski Komitet Olimpijski – w 1996 roku po wyprawie na K2 otrzymał list gratulacyjny, a w 2007 roku wyróżnienie Fair Play za całokształt kariery sportowej. W 2006 roku wraz z Piotrem Morawskim został finalistą Nagrody Środowisk Wspinaczkowych Jedynka za Tryptyk Himalajski – Cho Oyu, Annapurna Wschodnia, Broad Peak – projekt zrealizowany bez zdobycia głównej Annapurny z powodu konieczności udzielenia pomocy Tybetańczykowi. W marcu 2011 dostał nagrodę Super Kolosa 2010 za zdobycie Korony Himalajów i Karakorum, jako trzeci Polak i dwudziesty himalaista na świecie. W uznaniu jego zasług Rada Miejska w Łodzi przyznała mu tytuł Honorowego Obywatela.
Piotr Pustelnik jest człowiekiem niezwykle skromnym. Po zdobyciu wszystkich ośmiotysięczników powiedział: Nie wiem, czy Korona Himalajów to coś wyjątkowego, nie chcę nawet myśleć o tym w ten sposób. Jej zdobywców jest na świecie niewielu, to zacne i elitarne grono. Szanuję je i jest mi przyjemnie, że mogę w nim być.

opracowanie Katarzyna Rembisz

Polska na weekend

podziemia

podziemia

miasta

miasta

zamki i pałace

zamki i palace

skanseny

skanseny

parowozownie

parowozownie

muzea

muzea

miejsca wyjątkowe

miejsca wyjatkowe

forty i twierdze

forty i twierdze

zabytki sakralne

zabytki sakralne

Woda - szlaki kajakowe, spływy, wyprawy, rejsy

najpiekniejsze szlaki kajakowe w Polsce

 

spływy kajakowe

splywy kajakowe

polecane rejsy

polecane rejsy

imprezy

imprezy wodniakow2

Żaglowce

AKCJE EKOLOGICZNE - CZYSTE GÓRY CZYSTE SZLAKI

Czysta Polska czyste góry czyste szlaki

rajdy, zloty

rajdy i zloty

imprezy górskie

imprezy gorskie

daty i rocznice

testy sprzętu

książki

schroniska

schroniska gorskie

fotorelacje

fotorelacje

konkursy

konkursy

tanie linie

 

Kuchnie świata

 

 

 

 

mapy Tatr online

 mapy tatr

Małopolska Gościnna

SKANSENY I MUZEA PLENEROWE W MAŁOPOLSCE 3   Zamki i obiekty obronne w Małopolsce 2  PODZIEMIA W MAŁOPOLSCE 2
 
  

sprzęt outdoorowy - testy - porady - nowości - zapowiedzi

rower on tour

POLAND ON TOUR - VISIT POLAND

Visit Poland

FOTOGRAFIA PODRÓŻNICZA

fotografia warsztaty testy

Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców

aleja 2019

Underground in Europe

Underground in Europe to explore

 

Polecamy

Najpiekniejsze Miejsca w Tatrach baner
 

polecamy orla

zamki w Polsce okładka 

Obiekty UNESCO w Polsce

Polskie obiekty na Liście UNESCO
 
 

Szczyty Tatr Polskich alfabetycznie

 

szczyty pasm górskich w Polsce

 

niebezpieczne zwierzęta w Polsce
najbardziej niebezpieczne lotniska na świecie
najniebezpieczniejsze rośliny świata
najwyższe drzewa świata
najdłuższe mosty świata
najdziwniejsze budynki świata
 
 
FESTIWALE PODRÓŻNIKÓW
 
 
hosting zapewnia
 
facebook klub podróżników śródziemie

Odwiedza nas 239 gości oraz 0 użytkowników.