Martyna Wojciechowska

 Martyna Wojciechowska, dziennikarka i podróżniczka
urodziła się 28 września 1974 roku w Warszawie jako jedyne dziecko Joanny i Stanisława Wojciechowskich. Ma wykształcenie ekonomiczne i menadżerskie (MBA). Już w dzieciństwie przejawiała zainteresowanie wyprawami. Jako czterolatka udała się w podróż na stację benzynową, ulokowaną przy drodze wylotowej z Warszawy w kierunku Sochaczewa. Chciała zobaczyć na własne oczy, gdzie jej tata jeździł na kawkę – wyobrażała sobie, że tam jest centrum świata. W latach młodzieńczych rozpoczął się również jej związek z motoryzacją. Jako mała dziewczynka przesiadywała godzinami w warsztacie samochodowym swojego taty, z ciekawością obserwując auta i prace przy nich prowadzone. W wieku 7 lat ćwiczyła gimnastykę, a mając 18 lat pracowała już w agencji mody. Rok wcześniej zdobyła Międzynarodową Sportową Licencję Rajdową i Wyścigową. Jest też licencjonowanym nurkiem technicznym. Uprawia szereg sportów ekstremalnych z wspinaczką wysokogórską na czele. W roku 2010 ukończyła projekt Korona Ziemi, tj. zdobyła najwyższe szczyty poszczególnych kontynentów. Od 1998 roku jest związana ze stacją telewizją TVN, realizując programy motoryzacyjne i podróżnicze. Przez 10 lat była redaktor naczelną polskiej edycji National Geographic oraz National Geographic Traveler. Pełni stanowisko naczelnej miesięcznika Kaleidoscope oraz redaktor naczelnej Travel Channel. Oprócz podróżowania, rajdów i ekstremalnych wypraw, Wojciechowska angażuje się w wiele akcji dobroczynnych. Swoje przeżycia i przemyślenia przenosiła na strony wielu autorskich książek oraz na zdjęcia programów telewizyjnych i filmów dokumentalnych. Ma córkę Marię.
Martyna Wojciechowska w 2002 roku jako pierwsza kobieta z Europy Środkowo-Wschodniej ukończyła Rajd Dakar. Rok później wzięła udział w rajdzie Transsyberia, zajmując drugą pozycję w klasyfikacji generalnej. W 2004 roku zaczęła podróżować w najdalsze zakątki świata, realizując swój autorski projekt Misja Martyna, dwukrotnie okrążyła kulę ziemską. W grudniu 2004 roku w trakcie realizacji jednego z odcinków na Islandii uległa poważnemu wypadkowi samochodowemu, w którym zginął jej przyjaciel i operator kamery, a ona sama doznała złamania kręgosłupa. Szukając motywacji do dalszego życia, zobaczyła w telewizji relację z pierwszego zimowego wejścia P. Morawskiego i S. Moro na Sziszapangmę (8027 m n.p.m.). Przypomniała sobie też swoich idoli z młodości J. Kukuczkę, K. Wielickiego oraz W. Rutkiewicz. Wybrała spektakularny cel: wejście na Mount Everest – najwyższy szczyt Ziemi. Tak zmotywowana odnalazła w sobie siłę, a chcąc żyć za dwoje – za siebie i swojego przyjaciela – po nieco ponad roku od wypadku zdobywa najwyższy szczyt Ameryki Południowej – Aconcaguę (6962 m n.p.m.), a pół roku później najwyższy szczyt świata – Mount Everest (8848 m n.p.m.). Tym sposobem zapisuje się w historii jako trzecia i zarazem najmłodsza Polka, która stanęła na Dachu Świata. Kolejne szczyty zdobywa bardzo szybko. W 2007 staje na Denali (dawniej Mount McKinley; 6194 m n.p.m.) oraz Elbrusie (5624 m n.p.m.). W roku 2009 osiąga najwyższy szczyt Antarktydy Masyw Vinsona (4897 m n.p.m.). Mając już zdobyte w 2003 roku afrykańskie Kilimandżaro (5895 m n.p.m.), w 2010 roku wejściem na Puncak Jaya (dawniej Piramida Carstensza; 4884 m n.p.m.) finalizuje projekt Korona Ziemi według trudniejszej listy R. Mesnerra. Staje się tym samym drugą po A. Czerwińskiej Polką, która zdobyła to trofeum.
W swojej pracy reportażysty porusza często trudne i niezmiernie ważne tematy. W książkach opisuje nie tylko własne doświadczenia i eksplorację świata, ale również spotykanych ludzi i ich historie. Pisze też o swoim życiu, pasjach, przygodach i o codziennym dniu w podróży. Jednym z największych sukcesów Martyny Wojciechowskiej jest realizacja jej autorskiego programu telewizyjnego Kobieta na krańcu świata. W ramach tej serii nakręciła ponad 60 odcinków opowiadających historie kobiet wyjątkowych i unikalnych. Jej dokument Ludzie duchy zrealizowany wraz z M. Kłosowiczem poruszał temat choroby bielactwa – ludzi albinosów, których największym zagrożeniem nie jest afrykańskie słońce, a inni ludzie.
Martyna Wojciechowska była wielokrotnie nagradzana i wyróżniana za swoją wszechstronną działalność. BBC Knowledge przyznało jej tytuł Najbardziej Pożądanego Pracodawcy, została Kobietą Roku 2009 magazynu Twój Styl, Portal Onet dwukrotnie przyznał jej tytuł Osobowość Roku (2011 i 2014), w rankingu Gazety Wyborczej została Najbardziej Wpływową Kobietą roku 2014. Jest laureatką Wiktora 2014 w kategorii Wyjątkowa Osobowość oraz Telekamer 2016 w kategorii Osobowość Telewizyjna. Zdobyła nagrodę za najlepszy projekt książkowy 2014 roku w plebiscycie National Geographic Society w Waszyngtonie. Za dokument Ludzie Duchy na festiwalu w Monte Carlo otrzymała Złotą Nimfę. Ponadto jest honorową ambasadorką WWF Polska, pomaga charytatywnie w fundacji Przylądek Nadziei i jest członkinią działającego przy Polskiej Akcji Humanitarnej Klubu SOS.
W swojej książce Przesunąć Horyzont pisze: Nigdy nie zapominajcie o tym, by brać z życia jak najwięcej. Nie bójcie się ryzykować, płakać ani być szczęśliwymi. Najważniejsze to być w drodze. Każdego dnia robić krok do przodu.

opracowanie Anna Cisowska, Anna Pakos

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com