Nazwa użytkownika   Hasło   Pamiętaj mnie     Przypomnieć login?   Zarejestruj się  

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

 Martyna Wojciechowska, dziennikarka i podróżniczka
urodziła się 28 września 1974 roku w Warszawie jako jedyne dziecko Joanny i Stanisława Wojciechowskich. Ma wykształcenie ekonomiczne i menadżerskie (MBA). Już w dzieciństwie przejawiała zainteresowanie wyprawami. Jako czterolatka udała się w podróż na stację benzynową, ulokowaną przy drodze wylotowej z Warszawy w kierunku Sochaczewa. Chciała zobaczyć na własne oczy, gdzie jej tata jeździł na kawkę – wyobrażała sobie, że tam jest centrum świata. W latach młodzieńczych rozpoczął się również jej związek z motoryzacją. Jako mała dziewczynka przesiadywała godzinami w warsztacie samochodowym swojego taty, z ciekawością obserwując auta i prace przy nich prowadzone. W wieku 7 lat ćwiczyła gimnastykę, a mając 18 lat pracowała już w agencji mody. Rok wcześniej zdobyła Międzynarodową Sportową Licencję Rajdową i Wyścigową. Jest też licencjonowanym nurkiem technicznym. Uprawia szereg sportów ekstremalnych z wspinaczką wysokogórską na czele. W roku 2010 ukończyła projekt Korona Ziemi, tj. zdobyła najwyższe szczyty poszczególnych kontynentów. Od 1998 roku jest związana ze stacją telewizją TVN, realizując programy motoryzacyjne i podróżnicze. Przez 10 lat była redaktor naczelną polskiej edycji National Geographic oraz National Geographic Traveler. Pełni stanowisko naczelnej miesięcznika Kaleidoscope oraz redaktor naczelnej Travel Channel. Oprócz podróżowania, rajdów i ekstremalnych wypraw, Wojciechowska angażuje się w wiele akcji dobroczynnych. Swoje przeżycia i przemyślenia przenosiła na strony wielu autorskich książek oraz na zdjęcia programów telewizyjnych i filmów dokumentalnych. Ma córkę Marię.
Martyna Wojciechowska w 2002 roku jako pierwsza kobieta z Europy Środkowo-Wschodniej ukończyła Rajd Dakar. Rok później wzięła udział w rajdzie Transsyberia, zajmując drugą pozycję w klasyfikacji generalnej. W 2004 roku zaczęła podróżować w najdalsze zakątki świata, realizując swój autorski projekt Misja Martyna, dwukrotnie okrążyła kulę ziemską. W grudniu 2004 roku w trakcie realizacji jednego z odcinków na Islandii uległa poważnemu wypadkowi samochodowemu, w którym zginął jej przyjaciel i operator kamery, a ona sama doznała złamania kręgosłupa. Szukając motywacji do dalszego życia, zobaczyła w telewizji relację z pierwszego zimowego wejścia P. Morawskiego i S. Moro na Sziszapangmę (8027 m n.p.m.). Przypomniała sobie też swoich idoli z młodości J. Kukuczkę, K. Wielickiego oraz W. Rutkiewicz. Wybrała spektakularny cel: wejście na Mount Everest – najwyższy szczyt Ziemi. Tak zmotywowana odnalazła w sobie siłę, a chcąc żyć za dwoje – za siebie i swojego przyjaciela – po nieco ponad roku od wypadku zdobywa najwyższy szczyt Ameryki Południowej – Aconcaguę (6962 m n.p.m.), a pół roku później najwyższy szczyt świata – Mount Everest (8848 m n.p.m.). Tym sposobem zapisuje się w historii jako trzecia i zarazem najmłodsza Polka, która stanęła na Dachu Świata. Kolejne szczyty zdobywa bardzo szybko. W 2007 staje na Denali (dawniej Mount McKinley; 6194 m n.p.m.) oraz Elbrusie (5624 m n.p.m.). W roku 2009 osiąga najwyższy szczyt Antarktydy Masyw Vinsona (4897 m n.p.m.). Mając już zdobyte w 2003 roku afrykańskie Kilimandżaro (5895 m n.p.m.), w 2010 roku wejściem na Puncak Jaya (dawniej Piramida Carstensza; 4884 m n.p.m.) finalizuje projekt Korona Ziemi według trudniejszej listy R. Mesnerra. Staje się tym samym drugą po A. Czerwińskiej Polką, która zdobyła to trofeum.
W swojej pracy reportażysty porusza często trudne i niezmiernie ważne tematy. W książkach opisuje nie tylko własne doświadczenia i eksplorację świata, ale również spotykanych ludzi i ich historie. Pisze też o swoim życiu, pasjach, przygodach i o codziennym dniu w podróży. Jednym z największych sukcesów Martyny Wojciechowskiej jest realizacja jej autorskiego programu telewizyjnego Kobieta na krańcu świata. W ramach tej serii nakręciła ponad 60 odcinków opowiadających historie kobiet wyjątkowych i unikalnych. Jej dokument Ludzie duchy zrealizowany wraz z M. Kłosowiczem poruszał temat choroby bielactwa – ludzi albinosów, których największym zagrożeniem nie jest afrykańskie słońce, a inni ludzie.
Martyna Wojciechowska była wielokrotnie nagradzana i wyróżniana za swoją wszechstronną działalność. BBC Knowledge przyznało jej tytuł Najbardziej Pożądanego Pracodawcy, została Kobietą Roku 2009 magazynu Twój Styl, Portal Onet dwukrotnie przyznał jej tytuł Osobowość Roku (2011 i 2014), w rankingu Gazety Wyborczej została Najbardziej Wpływową Kobietą roku 2014. Jest laureatką Wiktora 2014 w kategorii Wyjątkowa Osobowość oraz Telekamer 2016 w kategorii Osobowość Telewizyjna. Zdobyła nagrodę za najlepszy projekt książkowy 2014 roku w plebiscycie National Geographic Society w Waszyngtonie. Za dokument Ludzie Duchy na festiwalu w Monte Carlo otrzymała Złotą Nimfę. Ponadto jest honorową ambasadorką WWF Polska, pomaga charytatywnie w fundacji Przylądek Nadziei i jest członkinią działającego przy Polskiej Akcji Humanitarnej Klubu SOS.
W swojej książce Przesunąć Horyzont pisze: Nigdy nie zapominajcie o tym, by brać z życia jak najwięcej. Nie bójcie się ryzykować, płakać ani być szczęśliwymi. Najważniejsze to być w drodze. Każdego dnia robić krok do przodu.

opracowanie Anna Cisowska, Anna Pakos

Polska na weekend

podziemia

podziemia

miasta

miasta

zamki i pałace

zamki i palace

skanseny

skanseny

parowozownie

parowozownie

muzea

muzea

miejsca wyjątkowe

miejsca wyjatkowe

forty i twierdze

forty i twierdze

zabytki sakralne

zabytki sakralne

Woda - szlaki kajakowe, spływy, wyprawy, rejsy

najpiekniejsze szlaki kajakowe w Polsce

 

spływy kajakowe

splywy kajakowe

polecane rejsy

polecane rejsy

imprezy

imprezy wodniakow2

Żaglowce

AKCJE EKOLOGICZNE - CZYSTE GÓRY CZYSTE SZLAKI

Czysta Polska czyste góry czyste szlaki

rajdy, zloty

rajdy i zloty

imprezy górskie

imprezy gorskie

daty i rocznice

testy sprzętu

książki

schroniska

schroniska gorskie

fotorelacje

fotorelacje

konkursy

konkursy

tanie linie

 

Kuchnie świata

 

 

 

 

mapy Tatr online

 mapy tatr

Małopolska Gościnna

SKANSENY I MUZEA PLENEROWE W MAŁOPOLSCE 3   Zamki i obiekty obronne w Małopolsce 2  PODZIEMIA W MAŁOPOLSCE 2
 
  

sprzęt outdoorowy - testy - porady - nowości - zapowiedzi

rower on tour

POLAND ON TOUR - VISIT POLAND

Visit Poland

FOTOGRAFIA PODRÓŻNICZA

fotografia warsztaty testy

Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców

aleja 2019

Underground in Europe

Underground in Europe to explore

 

Polecamy

Najpiekniejsze Miejsca w Tatrach baner
 

polecamy orla

zamki w Polsce okładka 

Obiekty UNESCO w Polsce

Polskie obiekty na Liście UNESCO
 
 

Szczyty Tatr Polskich alfabetycznie

 

szczyty pasm górskich w Polsce

 

niebezpieczne zwierzęta w Polsce
najbardziej niebezpieczne lotniska na świecie
najniebezpieczniejsze rośliny świata
najwyższe drzewa świata
najdłuższe mosty świata
najdziwniejsze budynki świata
 
 
FESTIWALE PODRÓŻNIKÓW
 
 
hosting zapewnia
 
facebook klub podróżników śródziemie

Odwiedza nas 306 gości oraz 0 użytkowników.