Nazwa użytkownika   Hasło   Pamiętaj mnie     Przypomnieć login?   Zarejestruj się  
 
https://uidesign.gbtcdn.com/GB/image/8640/cc2.jpg
 

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
 Piotr Chmieliński
Pierwszy człowiek na świecie, który przepłynął Amazonkę od źródeł do ujścia urodził się 17 lipca 1952 roku w Słocinie (obecnie dzielnica Rzeszowa). Tam też uczęszczał do szkoły podstawowej oraz Technikum Mechaniczno-Elektrycznego, by następnie podjąć i ukończyć studia na wydziale mechanicznym krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej (AGH). Studia dla Chmielińskiego były także czasem rozwijania pasji – kajakarstwa. Był współzałożycielem sekcji kajakowej powstałej przy międzyuczelnianym Akademickim Związku Sportowym oraz członkiem funkcjonującego przy AGH Akademickiego Klubu Turystyki Kajakowej Bystrze. Dokonując spływów rzekami południowej Polski m.in.: Dunajcem, Popradem, Nidą, Skawą czy Wisłą, rozpoczął trwającą do dzisiaj przygodę z kajakarstwem górskim. Piotr Chmieliński obecnie mieszka z rodziną w USA, w pobliżu Waszyngtonu. Prowadzi własne przedsiębiorstwo specjalizujące się w ochronie środowiska naturalnego, szacowaniu skażeń chemicznych oraz mikrobiologicznych w powietrzu, wodzie i glebie. Sukcesy, jak podkreśla, osiągnął dzięki wysiłkom wielu ludzi, z którymi miał zaszczyt organizować i realizować wyprawy.

Kajakarskie umiejętności szlifował na rzekach m.in. w Czechosłowacji, Rumunii, Jugosławii i Grecji. Przełomem stała się współorganizowana przez niego wyprawa Canoandes-79, mająca na celu spłynięcie górskich rzek Ameryki Północnej i Południowej. W rezultacie jej uczestnicy pokonali 23 rzeki Meksyku, Stanów Zjednoczonych, Gwatemali, Hondurasu, Nikaragui, Kostaryki, Panamy, Ekwadoru, Peru i Argentyny, w tym jako pierwsi w świecie przepłynęli aż 12 z nich oraz najgłębszy na Ziemi kanion rzeki Colca w Peru. Na przełomie lat 1985/86 Chmieliński dokonał pierwszego w historii spływu Amazonki od jej źródła do ujścia. Od tego momentu Amazonka pozostaje przedmiotem zainteresowań eksploracyjno-badawczych Piotra Chmielińskiego, „ojca chrzestnego Amazonki”, jak określany jest przez międzynarodowe środowiska podróżnicze. Aktywnie uczestniczy w wyprawach badawczych, których celem są jej źródła. W 2000 roku pod auspicjami National Geographic i The Explorers Club współorganizował ekspedycję do stałego źródła rzeki zlokalizowanego w jeziorze Ticlla Cocha. W latach 2012 i 2013 brał udział jako obserwator z ramienia obu tych organizacji w wyprawach badawczych do źródeł Mantaro, które uznano za sezonowe źródło Amazonki.

Choć działalność eksploracyjna Piotra Chmielińskiego przyczyniła się do poznania wielu obszarów Ameryki Środkowej i Południowej, największą wartość przypisuje się jego dwóm ekspedycjom. Pierwszą jest spływ kanionem Colca w czerwcu 1981 roku. Chmieliński jako jedyny z zespołu Canoandes-79 przebył całą trasę kajakiem. Prawem pierwszych zdobywców Polacy nadali nazwy niektórym charakterystycznym odcinkom w kanionie. Tak właśnie pojawił się m.in.: Kanion Polaków czy Wodospad Jana Pawła II. Również ulice miejscowości w pobliżu kanionu otrzymały polski akcent. Przykładem niech będzie chociażby Avenida Polonia w miejscowości Chivay, stolicy regionu. Wyczyn Polaków zyskał światowe uznanie, a ich osiągnięcie zapoczątkowało rozwój gospodarczo-turystyczny rejonu doliny Colca. Drugim wyczynem, który przeszedł do historii eksploracji, jest spłynięcie Amazonką od jej źródeł w Andach do ujścia w Atlantyku. Chmieliński spędził w kajaku i pontonie pół roku, by przepłynąć blisko 7 tys. km. Dokonał tego jako jedyny z dziesięcioosobowego zespołu. Ekspedycję opisał J. Kane w bestsellerze zatytułowanym Z nurtem Amazonki (Running the Amazon), a Chmieliński w artykule Kayaking the Amazon w National Geographic Magazine.

Piotr Chmieliński jest honorowym obywatelem miasta Rzeszowa, członkiem The Explorers Club w Nowym Jorku oraz założycielem i prowadzącym fundację Canoandes propagującą i wspierającą wyprawy eksploracyjne. Dwukrotnie został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa: w 1984 roku – jako członek Canoandes-79 za spływ Kanionem Colca oraz indywidualnie w 1987 roku za przepłynięcie całej długości Amazonki. Znalazł się na liście 21 największych odkrywców i zdobywców XX wieku ogłoszonej w 1988 roku przez Bob Jones University. W 2000 roku Chmieliński wraz z Canoandes-79 został uhonorowany statuetką Super Kolosa za wybitne osiągnięcia eksploracyjne. W 2012 roku otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Zasługi RP.

Piotr Chmieliński w posłowiu do książki Z nurtem Amazonki o tym, jak znaczenie ma dla niego Amazonka napisał: Amazonka nauczyła mnie wytrwałości i wiary w to, że dotarcie do wyznaczonego celu, nawet tak odległego i trudnego, jest możliwe. Wszystko stało się dla mnie osiągalne od momentu dopłynięcia do Atlantyku. Życzę każdemu, by znalazł w swym życiu własną Amazonkę.

 

Opracowanie: Magda Pająk

Polska na weekend

podziemia

podziemia

miasta

miasta

zamki i pałace

zamki i palace

skanseny

skanseny

parowozownie

parowozownie

muzea

muzea

miejsca wyjątkowe

miejsca wyjatkowe

forty i twierdze

forty i twierdze

zabytki sakralne

zabytki sakralne

Woda - szlaki kajakowe, spływy, wyprawy, rejsy

 

Najpiękniejsze szlaki kajakowe w Polsce opisy

spływy kajakowe

splywy kajakowe

polecane rejsy

polecane rejsy

imprezy

imprezy wodniakow2

Żaglowce

AKCJE EKOLOGICZNE - CZYSTE GÓRY CZYSTE SZLAKI

Czysta Polska czyste góry czyste szlaki

rajdy, zloty

rajdy i zloty

imprezy górskie

imprezy gorskie

daty i rocznice

testy sprzętu

książki

schroniska

schroniska gorskie

fotorelacje

fotorelacje

konkursy

konkursy

tanie linie

 

Kuchnie świata

 

 

 

 

mapy Tatr online

 mapy tatr

Małopolska Gościnna

 
https://klubpodroznikow.com/media/kunena/attachments/821/SKANSENY.jpg
 

 
 
         
 
 
 
  
 
 
 
SCHRONISKA GÓRSKIE W POLSCE wykaz

sprzęt outdoorowy - testy - porady - nowości - zapowiedzi

rower on tour

Wybrane i polecane szlaki rowerowe
 
rowerowe testy porady wycieczki

POLAND ON TOUR - VISIT POLAND

Visit Poland

Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców

Aleja Podróżników Odkrywców i Zdobywców

 

Aleja Podróżników Odkrywców i Zdobywców 2020

 

Underground in Europe

Underground in Europe explore maps

 

Polecamy

Najpiekniejsze Miejsca w Tatrach baner
 

polecamy orla

zamki w Polsce okładka 

Obiekty UNESCO w Polsce

Polskie obiekty na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO
 
 

Szczyty Tatr Polskich alfabetycznie

 

szczyty pasm górskich w Polsce

 

niebezpieczne zwierzęta w Polsce

najbardziej niebezpieczne lotniska na świecie
 
najniebezpieczniejsze rośliny świata

najwyższe drzewa świata

najdłuższe mosty świata

najdziwniejsze budynki świata
 
 
 
hosting zapewnia
 
facebook klub podróżników śródziemie

Odwiedza nas 210 gości oraz 0 użytkowników.