Nazwa użytkownika   Hasło   Pamiętaj mnie     Przypomnieć login?   Zarejestruj się  

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
 Piotr Chmieliński
Pierwszy człowiek na świecie, który przepłynął Amazonkę od źródeł do ujścia urodził się 17 lipca 1952 roku w Słocinie (obecnie dzielnica Rzeszowa). Tam też uczęszczał do szkoły podstawowej oraz Technikum Mechaniczno-Elektrycznego, by następnie podjąć i ukończyć studia na wydziale mechanicznym krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej (AGH). Studia dla Chmielińskiego były także czasem rozwijania pasji – kajakarstwa. Był współzałożycielem sekcji kajakowej powstałej przy międzyuczelnianym Akademickim Związku Sportowym oraz członkiem funkcjonującego przy AGH Akademickiego Klubu Turystyki Kajakowej Bystrze. Dokonując spływów rzekami południowej Polski m.in.: Dunajcem, Popradem, Nidą, Skawą czy Wisłą, rozpoczął trwającą do dzisiaj przygodę z kajakarstwem górskim. Piotr Chmieliński obecnie mieszka z rodziną w USA, w pobliżu Waszyngtonu. Prowadzi własne przedsiębiorstwo specjalizujące się w ochronie środowiska naturalnego, szacowaniu skażeń chemicznych oraz mikrobiologicznych w powietrzu, wodzie i glebie. Sukcesy, jak podkreśla, osiągnął dzięki wysiłkom wielu ludzi, z którymi miał zaszczyt organizować i realizować wyprawy.

Kajakarskie umiejętności szlifował na rzekach m.in. w Czechosłowacji, Rumunii, Jugosławii i Grecji. Przełomem stała się współorganizowana przez niego wyprawa Canoandes-79, mająca na celu spłynięcie górskich rzek Ameryki Północnej i Południowej. W rezultacie jej uczestnicy pokonali 23 rzeki Meksyku, Stanów Zjednoczonych, Gwatemali, Hondurasu, Nikaragui, Kostaryki, Panamy, Ekwadoru, Peru i Argentyny, w tym jako pierwsi w świecie przepłynęli aż 12 z nich oraz najgłębszy na Ziemi kanion rzeki Colca w Peru. Na przełomie lat 1985/86 Chmieliński dokonał pierwszego w historii spływu Amazonki od jej źródła do ujścia. Od tego momentu Amazonka pozostaje przedmiotem zainteresowań eksploracyjno-badawczych Piotra Chmielińskiego, „ojca chrzestnego Amazonki”, jak określany jest przez międzynarodowe środowiska podróżnicze. Aktywnie uczestniczy w wyprawach badawczych, których celem są jej źródła. W 2000 roku pod auspicjami National Geographic i The Explorers Club współorganizował ekspedycję do stałego źródła rzeki zlokalizowanego w jeziorze Ticlla Cocha. W latach 2012 i 2013 brał udział jako obserwator z ramienia obu tych organizacji w wyprawach badawczych do źródeł Mantaro, które uznano za sezonowe źródło Amazonki.

Choć działalność eksploracyjna Piotra Chmielińskiego przyczyniła się do poznania wielu obszarów Ameryki Środkowej i Południowej, największą wartość przypisuje się jego dwóm ekspedycjom. Pierwszą jest spływ kanionem Colca w czerwcu 1981 roku. Chmieliński jako jedyny z zespołu Canoandes-79 przebył całą trasę kajakiem. Prawem pierwszych zdobywców Polacy nadali nazwy niektórym charakterystycznym odcinkom w kanionie. Tak właśnie pojawił się m.in.: Kanion Polaków czy Wodospad Jana Pawła II. Również ulice miejscowości w pobliżu kanionu otrzymały polski akcent. Przykładem niech będzie chociażby Avenida Polonia w miejscowości Chivay, stolicy regionu. Wyczyn Polaków zyskał światowe uznanie, a ich osiągnięcie zapoczątkowało rozwój gospodarczo-turystyczny rejonu doliny Colca. Drugim wyczynem, który przeszedł do historii eksploracji, jest spłynięcie Amazonką od jej źródeł w Andach do ujścia w Atlantyku. Chmieliński spędził w kajaku i pontonie pół roku, by przepłynąć blisko 7 tys. km. Dokonał tego jako jedyny z dziesięcioosobowego zespołu. Ekspedycję opisał J. Kane w bestsellerze zatytułowanym Z nurtem Amazonki (Running the Amazon), a Chmieliński w artykule Kayaking the Amazon w National Geographic Magazine.

Piotr Chmieliński jest honorowym obywatelem miasta Rzeszowa, członkiem The Explorers Club w Nowym Jorku oraz założycielem i prowadzącym fundację Canoandes propagującą i wspierającą wyprawy eksploracyjne. Dwukrotnie został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa: w 1984 roku – jako członek Canoandes-79 za spływ Kanionem Colca oraz indywidualnie w 1987 roku za przepłynięcie całej długości Amazonki. Znalazł się na liście 21 największych odkrywców i zdobywców XX wieku ogłoszonej w 1988 roku przez Bob Jones University. W 2000 roku Chmieliński wraz z Canoandes-79 został uhonorowany statuetką Super Kolosa za wybitne osiągnięcia eksploracyjne. W 2012 roku otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Zasługi RP.

Piotr Chmieliński w posłowiu do książki Z nurtem Amazonki o tym, jak znaczenie ma dla niego Amazonka napisał: Amazonka nauczyła mnie wytrwałości i wiary w to, że dotarcie do wyznaczonego celu, nawet tak odległego i trudnego, jest możliwe. Wszystko stało się dla mnie osiągalne od momentu dopłynięcia do Atlantyku. Życzę każdemu, by znalazł w swym życiu własną Amazonkę.

 

Opracowanie: Magda Pająk

Polska na weekend

podziemia

podziemia

miasta

miasta

zamki i pałace

zamki i palace

skanseny

skanseny

parowozownie

parowozownie

muzea

muzea

miejsca wyjątkowe

miejsca wyjatkowe

forty i twierdze

forty i twierdze

zabytki sakralne

zabytki sakralne

Woda - szlaki kajakowe, spływy, wyprawy, rejsy

najpiekniejsze szlaki kajakowe w Polsce

 

spływy kajakowe

splywy kajakowe

polecane rejsy

polecane rejsy

imprezy

imprezy wodniakow2

Żaglowce

AKCJE EKOLOGICZNE - CZYSTE GÓRY CZYSTE SZLAKI

Czysta Polska czyste góry czyste szlaki

rajdy, zloty

rajdy i zloty

imprezy górskie

imprezy gorskie

daty i rocznice

testy sprzętu

książki

schroniska

schroniska gorskie

fotorelacje

fotorelacje

konkursy

konkursy

tanie linie

 

Kuchnie świata

 

 

 

 

mapy Tatr online

 mapy tatr

Małopolska Gościnna

SKANSENY I MUZEA PLENEROWE W MAŁOPOLSCE 3   Zamki i obiekty obronne w Małopolsce 2  PODZIEMIA W MAŁOPOLSCE 2
 
  

sprzęt outdoorowy - testy - porady - nowości - zapowiedzi

rower on tour

POLAND ON TOUR - VISIT POLAND

Visit Poland

FOTOGRAFIA PODRÓŻNICZA

fotografia warsztaty testy

Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców

aleja 2019

Underground in Europe

Underground in Europe to explore

 

Polecamy

Najpiekniejsze Miejsca w Tatrach baner
 

polecamy orla

zamki w Polsce okładka 

Obiekty UNESCO w Polsce

Polskie obiekty na Liście UNESCO
 
 

Szczyty Tatr Polskich alfabetycznie

 

szczyty pasm górskich w Polsce

 

niebezpieczne zwierzęta w Polsce
najbardziej niebezpieczne lotniska na świecie
najniebezpieczniejsze rośliny świata
najwyższe drzewa świata
najdłuższe mosty świata
najdziwniejsze budynki świata
 
 
FESTIWALE PODRÓŻNIKÓW
 
 
hosting zapewnia
 
facebook klub podróżników śródziemie

Odwiedza nas 381 gości oraz 1 użytkownik.

  • Albin