Nazwa użytkownika   Hasło   Pamiętaj mnie     Przypomnieć login?   Zarejestruj się  

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Mariusz Ziółkowski
Znany na świecie badacz kultury Inków urodził się 20 października 1953 roku w Warszawie. Fascynacja archeologią i historią sztuki zaprowadziły go na Uniwersytet Warszawski, na którym w 1972 roku podjął studia w tym zakresie. Jeszcze jako student zgłębiał tajemnice góry Athos (Grecja), Nimrud, jednej z ostatnich stolic Starożytnej Asyrii (biblijne Kalach) czy wczesnochrześcijańskich klasztorów w północnej Mezopotamii. W 1978 roku, już jako absolwent UW, był zastępcą dr A. Krzanowskiego w kierowanej przez niego Polskiej Wyprawie Naukowej w Andy, która uzyskała od Rządu Peru pierwsze oficjalne zezwolenie na prace archeologiczne w ramach Proyecto Huaura-Checras. Prace te są traktowane jako początek instytucjonalnej obecności polskich archeologów na obszarze andyjskim. Uczestnictwo Mariusza Ziółkowskiego w tej ekspedycji nie było przypadkowe, gdyż już w czasie studiów rozpoczął specjalizację w zakresie kultur andyjskich. Później, w 1986 roku, na swojej Alma Mater obronił doktorat poświęcony rekonstrukcji metropolitalnego kalendarza Imperium Inków, a w 1997 roku uzyskał habilitację na podstawie wydanej w Ekwadorze rozprawy na temat zaciekłych sporów i walk w łonie elity inkaskiej, które znakomicie ułatwiły Hiszpanom podbój Imperium Inków. Obecnie jest profesorem zwyczajnym i kierownikiem Ośrodka Badań Prekolumbijskich Uniwersytetu Warszawskiego oraz profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Katolickiego Santa Maria w Arequipie w Peru. Jest wybitnym specjalistą w dziedzinie archeologii i etnohistorii Inków, technik datowania bezwzględnego i archeoastronomii. Obok badań naukowych i eksploracji, profesor Ziółkowski znalazł też czas na sport: przez szereg lat był członkiem reprezentacji AZS Uniwersytetu Warszawskiego w judo, w której to dyscyplinie legitymuje się czarnym pasem. Jego małżonką jest znana etnomuzykolog profesor UW dr hab. Anna Gruszczyńska-Ziółkowska, również znana z prac badawczych na terenie Andów, z którą ma dwóch synów.
Mariusz Ziółkowski jest autorem bądź współautorem ok. 90 prac naukowych. Uczestniczył w ponad 60 międzynarodowych kongresach i sympozjach, wykładał i prowadził badania w szeregu zagranicznych ośrodków akademickich. W 1981 roku pracował w Instituto Otavaleño de Antropología w Ekwadorze, gdzie zajmował się m.in. rekonstrukcją inkaskich systemów kalendarzowych. Powstało wówczas obszerne opracowanie, napisane wspólnie z astronomem, R. Sadowskim, pt. Problemas de reconstrucción de los calendariosprehispánicosandinos, które w 1982 roku zostało wyróżnione główną nagrodą w kategorii kultur przedkolumbijskich na 44. International Congress of Americanists w Wielkiej Brytanii. W tracie tego pobytu nie zapomniał też o swej eksploratorsko-podróżniczej pasji, uczestnicząc w szeregu prospekcji wysokogórskich, w tym w wejściu, wraz z uczestnikami wyprawy Canoandes, na wulkan Cotopaxi. Po kilkuletniej nieobecności w Andach, spowodowanej restrykcjami stanu wojennego i ograniczeniami wyjazdowymi w kolejnych latach, rozpoczął współpracę z Projektem NASCA Włoskiej Misji Archeologicznej, kierowanej przez prof. G. Oreficiego, uczestnicząc w pracach badawczych w Cahuachi i Pueblo Viejo na pustyni Nazca w Peru. Dzięki tej trwającej do dziś współpracy w Projekcie wzięło dotychczas udział ok. 70 polskich badaczy i studentów.
Kolejną inicjatywą prof. Ziółkowskiego jest realizowany od 1996 roku w ramach współpracy z Uniwersytetem Katolickim Santa María w Arequipie (Peru) Projekt Archeologiczny Condesuyos. Jego celem jest rozpoznanie inkaskiej sieci osadniczej w nieprzebadanych dotychczas okolicach wulkanów Coropuna (6425 m n.p.m.) i Solimana (6093 m n.p.m.), które w czasach przedhiszpańskich miały status świętych gór. Prace, prowadzone w trudno dostępnych regionach, położonych między 3100 a 5100 m n.p.m., pozwoliły na zlokalizowanie głównych wyroczni inkaskich, Maucallacta i Muyu Muyu, na których prowadzone są obecnie polsko-peruwiańskie prace wykopaliskowe.
W 2008 roku, na zaproszenie strony peruwiańskiej, zespół kierowany przez prof. Ziółkowskiego rozpoczął trwającą do chwili obecnej współpracę z Parkiem Narodowym Machu Picchu. Na mocy podpisanej w kilka lat później umowy, polscy badacze uzyskali, aktualnie jako jedyni cudzoziemcy, pozwolenie na prowadzenia prac wykopaliskowych na terenie Parku. Ukoronowaniem tej dynamicznej aktywności było powołanie w 2011 roku Centrum Badań Andyjskich Uniwersytetu Warszawskiego w Cusco, zwanego potocznie „Stacją w Cusco”, jedynej polskiej placówki naukowo-badawczej na terenie Ameryki Południowej, prowadzącej prace w Peru oraz w Boliwii, Chile i Ekwadorze.Jej kierownikiem jest prof. Ziółkowski.
Mariusz Ziółkowski jest członkiem elitarnego nowojorskiego The Explorers Club, a zarazem Prezesem Oddziału Polskiego tego Stowarzyszenia. Działa również w szeregu znaczących stowarzyszeń naukowych m.in w Deutsches Archäologisches Institut w Berlinie, Institute of Andean Studies w Berkeley (Kalifornia), Société des Américanistes w Paryżu, czy Permanent Committee of the International Congress of Americanists. Przez szereg lat był Prezesem i wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Studiów Latynoamerykanistycznych. W 1998 roku został odznaczony przez rząd Republiki Peru Orderem za WybitneZasługi.
W jednym z wywiadów dla National Geographic Polska prof. Ziółkowski podkreślił: Polacy mają dobrą rękę do tego terenu – z Maucallacty widać wylot kanionu Colca. W 1981 roku krakowska wyprawa kajakarzy Canoandes jako pierwsza przepłynęła go, odkrywając dla świata. Dziś kanion przynosi Peru największe po Machu Picchu dochody z turystyki. Zależy nam, by okolice Coropuny również „odkryto”. 
 
Opracowanie: Weronika Rachwał

Polska na weekend

podziemia

podziemia

miasta

miasta

zamki i pałace

zamki i palace

skanseny

skanseny

parowozownie

parowozownie

muzea

muzea

miejsca wyjątkowe

miejsca wyjatkowe

forty i twierdze

forty i twierdze

zabytki sakralne

zabytki sakralne

Woda - szlaki kajakowe, spływy, wyprawy, rejsy

najpiekniejsze szlaki kajakowe w Polsce

 

spływy kajakowe

splywy kajakowe

polecane rejsy

polecane rejsy

imprezy

imprezy wodniakow2

Żaglowce

AKCJE EKOLOGICZNE - CZYSTE GÓRY CZYSTE SZLAKI

Czysta Polska czyste góry czyste szlaki

rajdy, zloty

rajdy i zloty

imprezy górskie

imprezy gorskie

daty i rocznice

testy sprzętu

książki

schroniska

schroniska gorskie

fotorelacje

fotorelacje

konkursy

konkursy

tanie linie

 

Kuchnie świata

 

 

 

 

mapy Tatr online

 mapy tatr

Małopolska Gościnna

SKANSENY I MUZEA PLENEROWE W MAŁOPOLSCE 3   Zamki i obiekty obronne w Małopolsce 2  PODZIEMIA W MAŁOPOLSCE 2
 
  

sprzęt outdoorowy - testy - porady - nowości - zapowiedzi

rower on tour

POLAND ON TOUR - VISIT POLAND

Visit Poland

FOTOGRAFIA PODRÓŻNICZA

fotografia warsztaty testy

Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców

aleja 2019

Underground in Europe

Underground in Europe to explore

 

Polecamy

Najpiekniejsze Miejsca w Tatrach baner
 

polecamy orla

zamki w Polsce okładka 

Obiekty UNESCO w Polsce

Polskie obiekty na Liście UNESCO
 
 

Szczyty Tatr Polskich alfabetycznie

 

szczyty pasm górskich w Polsce

 

niebezpieczne zwierzęta w Polsce
najbardziej niebezpieczne lotniska na świecie
najniebezpieczniejsze rośliny świata
najwyższe drzewa świata
najdłuższe mosty świata
najdziwniejsze budynki świata
 
 
FESTIWALE PODRÓŻNIKÓW
 
 
hosting zapewnia
 
facebook klub podróżników śródziemie

Odwiedza nas 303 gości oraz 0 użytkowników.