Kapitan Andrzej PIOTROWSKI

Kapitan Andrzej PIOTROWSKI


  Kapitan Andrzej W. Piotrowski, ur. w 1948 r. w Koszalinie. Rozpoczął żeglarską odyseję w 1963 r. w Klubie Morskim „Tramp” w Koszalinie, aby 11 lat później zdobyć stopień kapitana jachtowego. Popłynął na obchody 200-lecia Stanów Zjednoczonych „Operacja Żagiel ‘76” jachtem „Wojewoda Koszaliński” jako III oficer. Po powrocie do Polski został fałszywie oskarżony o próbę pozostania w USA. Rok później wyemigrował i jako uchodźca polityczny osiadł w Chicago. W 1986 r. kupił w Niemczech Zachodnich jacht, który nazwał „Solidarity” i pożeglował do Chicago. W latach 1987-1991 był komandorem polonijnego Joseph Conrad Yacht Club w Chicago. W 1988 roku wziął udział w słynnym wyścigu Chicago-Mackinac Race, dowodząc pierwszym polonijnym jachtem w historii tych regat. Był współorganizatorem World Polonia Sailing Jamboree 1991 w Gdyni – pierwszego zlotu polonijnych żeglarzy. Dopłynął tam jachtem „Solidarity”. W 1992 r. zajął I miejsce w regatach na Bornholm, zdobywając „Puchar Prezydenta Świnoujścia” i kolejne I miejsce w regatach o „Srebrny Dzwon Kołobrzegu”. W 1993 roku triumfował w regatach „Solo Challenge ’93” na trasie Port Huron – St. Joseph na amerykańskich Wielkich Jeziorach.
Zorganizował pierwszą wizytę polskich żaglowców „Pogoria” i „Zawisza Czarny” w Chicago w 1994 roku. Jego główne osiągnięcia żeglarskie to: 14-krotne przepłynięcie Atlantyku na jachtach żaglowych, samotne przepłynięcie ponad 5,000 Mm, pięciokrotne pokonanie rzeki Missisipi w rejsach jesienno-zimowych, 11-krotny udział w regatach Chicago-Mackinac Race, założenie w 1995 r. Karaibskiej Republiki Żeglarskiej na Sandy Cay na Wyspach Bahamskich oraz członkostwo w elitarnym Bractwie Wybrzeża – Mesa Kaprów Polskich (Hermandad de la Costa).
Między 1998 i 2005 żeglował na pokładzie jachtu „Gemini”, zdobywając trofea w regatach na wodach Ameryki Północnej, Karaibów i Wysp Azorskich. Od 2014 r. jest twórcą polonijnej inicjatywy żeglarskiej pt. „Rejsy Szlakiem Wielkich Polaków” i jednocześnie skipperem flagowej jednostki tych rejsów – „Kpt. Wagner II”.
Kapitan Andrzej W. Piotrowski, oprócz żeglarskich eksploracji na kilku kontynentach, wybitnie zasłużył się w rozsławianiu Polski w świecie i polskich tradycji żeglarskich wśród polskiej diaspory. Autor licznych publikacji oraz nagradzanych filmów żeglarskich i podróżniczych. W polonijnych stacjach radiowych prezentuje felietony i zabiera głos w sprawach nie tylko żeglarskich, ale też politycznych i społecznych w duchu konserwatywnym, nierzadko narażając się na ostrą krytykę. Wkrótce „Kpt. Wagner II” znów wypłynie z portugalskiego portu Praia da Vitoria, by pod polską banderą sławić imię swego wielkiego patrona po morzach i oceanach.
 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com