Andrzej Piętowski – polski kajakarz, podróżnik i eksplorator
Andrzej Andrew Piętowski urodził się w 1954 r. w Krakowie. Pasjonat kajakarstwa górskiego, czlonek Akademickiego Klubu Turystyki Kajakowej „Bystrze”, wybrany jego prezesem w 1975 r. Założyciel Polsko-Amerykańskiej Fundacji Edukacyjnej im. Ernesta Malinowskiego i Fellow National ’09 prestiżowego The Explorers Club w Nowym Jorku. Studiował elektronikę na Akademii Górniczo-Hutniczej i matematykę na Uniwersytecie Bowling Green w Ohio. Drugi (po Marku Bylińskim) kierownik wyprawy kajakowej Canoandes ’79, która przepłynęła 23 rzeki w Meksyku, USA, Gwatemali, Nikaragui, Kostaryce, Panamie, Ekwadorze, Peru i Argentynie, w tym 13 jako pierwsi eksploratorzy. W 1981 wraz z Piotrem Chmielińskim, Stefanem Danielskim, Krzysztofem Kraśniewskim, Jerzym Majcherczykiem, Jackiem Boguckim i Zbigniewem Bzdakiem dokonał pierwszego przepłynięcia najgłębszego na ziemi kanionu Rio Colca w Peru. Amerykański Paddler Magazine uznał ten wyczyn Polakow za „jedno z najważniejszych wydarzeń eksploracyjnych XX wieku” a w 1984 wpisane zostalo do Księgi Rekordow Guinnessa. W grudniu 1981 kajakarze założyli w Limie Komitet Obrony Solidarności, na czele którego stanął późniejszy noblista Mario Vargas Llosa. Andrzej Piętowski wyemigrował do USA w 1982. Zdobył wulkany Cotopaxi i Chimborazo (solo) w Ekwadorze oraz Mt. McKinley-Denali na Alasce. W 1983 w grupie trzech pierwszych kajakarzy przepłynął najwyższy odcinek Rio Apurimac- Amazonas do mostu w Pillpinto oraz dotarł do jej źródeł. Wyprawa Canoandes’79 uhonorowana została Super Kolosem w 2000 r. Stała się przedmiotem wielu publikacji, m.in. w National Geographic Magazine i Canoe&Kayak w USA i dwóch relacji autorstwa Andrzeja Piętowskiego: „First Descents: In Search of Wild Rivers” oraz „Na podbój kanionu Colca i górskich rzek obu Ameryk”.
Andrzej Pietowski kierował wyprawą naukową „Source of the Amazon 2000”, określając najdalsze miejsce źródłowe Amazonki w jeziorze Ticlla Cocha pod Nevado Mismi (5,597 m npm). W ekspedycji pod auspicjami National Geographic Society uczestniczyli specjaliści z The Explorers Club, Peruwiańskiego Towarzystwa Geograficznego, Smithsonian Institute i Uniwersytetu Harvarda.
Od 2004 prowadzi w Dolinie Colca letnie szkoły języka angielskiego przygotowując Peruwiańczyków do pracy w turystyce. W 2006 odsłonił na rynku w Chivay pomnik zdobywców Kanionu Colca i Aleję Polonia. Jest twórcą wielu wydarzeń przybliżających miejscowej ludności Polskę i jej dorobek kulturalny. Zostal członkiem Kongresu Polonii Amerykańskiej. „Za wybitne osiągnięcia w działalności odkrywczej i podróżniczej, za wspieranie przemian demokratycznych w Polsce i za popularyzowanie polskiej kultury” odznaczony w 2013 r. Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Od 2019 r. piastuje funkcję wiceprezesa Oddziału Polskiego The Explorers Club.