Andrzej Piętowski

Andrzej Piętowski – polski kajakarz, podróżnik i eksplorator

 

Andrzej Andrew Piętowski urodził się w 1954 r. w Krakowie. Pasjonat kajakarstwa górskiego, czlonek Akademickiego Klubu Turystyki Kajakowej „Bystrze”, wybrany jego prezesem w 1975 r. Założyciel Polsko-Amerykańskiej Fundacji Edukacyjnej im. Ernesta Malinowskiego i Fellow National ’09 prestiżowego The Explorers Club w Nowym Jorku. Studiował elektronikę na Akademii Górniczo-Hutniczej i matematykę na Uniwersytecie Bowling Green w Ohio. Drugi (po Marku Bylińskim) kierownik wyprawy kajakowej Canoandes ’79, która przepłynęła 23 rzeki w Meksyku, USA, Gwatemali, Nikaragui, Kostaryce, Panamie, Ekwadorze, Peru i Argentynie, w tym 13 jako pierwsi eksploratorzy. W 1981 wraz z Piotrem Chmielińskim, Stefanem Danielskim, Krzysztofem Kraśniewskim, Jerzym Majcherczykiem, Jackiem Boguckim i Zbigniewem Bzdakiem dokonał pierwszego przepłynięcia najgłębszego na ziemi kanionu Rio Colca w Peru. Amerykański Paddler Magazine uznał ten wyczyn Polakow za „jedno z najważniejszych wydarzeń eksploracyjnych XX wieku” a w 1984 wpisane zostalo do Księgi Rekordow Guinnessa. W grudniu 1981 kajakarze założyli w Limie Komitet Obrony Solidarności, na czele którego stanął późniejszy noblista Mario Vargas Llosa. Andrzej Piętowski wyemigrował do USA w 1982. Zdobył wulkany Cotopaxi i Chimborazo (solo) w Ekwadorze oraz Mt. McKinley-Denali na Alasce. W 1983 w grupie trzech pierwszych kajakarzy przepłynął najwyższy odcinek Rio Apurimac- Amazonas do mostu w Pillpinto oraz dotarł do jej źródeł. Wyprawa Canoandes’79 uhonorowana została Super Kolosem w 2000 r. Stała się przedmiotem wielu publikacji, m.in. w National Geographic Magazine i Canoe&Kayak w USA i dwóch relacji autorstwa Andrzeja Piętowskiego: „First Descents: In Search of Wild Rivers” oraz „Na podbój kanionu Colca i górskich rzek obu Ameryk”.
Andrzej Pietowski kierował wyprawą naukową „Source of the Amazon 2000”, określając najdalsze miejsce źródłowe Amazonki w jeziorze Ticlla Cocha pod Nevado Mismi (5,597 m npm). W ekspedycji pod auspicjami National Geographic Society uczestniczyli specjaliści z The Explorers Club, Peruwiańskiego Towarzystwa Geograficznego, Smithsonian Institute i Uniwersytetu Harvarda.
Od 2004 prowadzi w Dolinie Colca letnie szkoły języka angielskiego przygotowując Peruwiańczyków do pracy w turystyce. W 2006 odsłonił na rynku w Chivay pomnik zdobywców Kanionu Colca i Aleję Polonia. Jest twórcą wielu wydarzeń przybliżających miejscowej ludności Polskę i jej dorobek kulturalny. Zostal członkiem Kongresu Polonii Amerykańskiej. „Za wybitne osiągnięcia w działalności odkrywczej i podróżniczej, za wspieranie przemian demokratycznych w Polsce i za popularyzowanie polskiej kultury” odznaczony w 2013 r. Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Od 2019 r. piastuje funkcję wiceprezesa Oddziału Polskiego The Explorers Club.

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com