Łęknica, Park Mużakowski - wypożyczalnia rowerów i noclegi

Łęknica, Park Mużakowski - wypożyczalnia rowerów i noclegi

Łęknica, Park Mużakowski - wypożyczalnia rowerów i noclegi

 

   Park Mużakowski na granicy Polski i Niemiec, przez który przepływa Nysa Łużycka, będąca jednocześnie naturalną granicą, to miejsce o wyjątkowej urodzie i znane po obu stronach granicy. Corocznie zainteresowanie zwiedzaniem tego miejsca wzrasta i pojawia się tutaj coraz więcej autokarów z turystami. Zwiększa się także zainteresowanie wśród turystów indywidualnych, szukających miejsc gdzie można odpocząć na łonie natury a jednocześnie spędzić aktywnie czas na zwiedzaniu. Teren jest na tyle rozległy, że można połączyć wszelkie aktywności, mając jednocześnie błogą ciszę i śpiew ptaków.

 

 

Będąc wielokrotnie w Łęknicy, staram się odwiedzić wszystkie ciekawe miejsca i zobaczyć jak najwięcej w całej okolicy. Park Mużakowski to ponad 700 ha z wieloma kilometrami ścieżek, do tego rozległy teren dawnej Kopalni Babina z kolorowymi jeziorkami. Kilka kilometrów w głąb Niemiec znajduje się kolejny park którego nie sposób pominąć. Mowa o Kromlau, gdzie na ponad 200 ha terenie można spacerować pośród ogromnych połaci rododendronów, różaneczników czy azalii. Całości dopełnia Most Rakotzbrücke nazywany także mostem Rakoczego lub Diabelskim.

 

 

Przyjeżdżając samochodem, częściowo można sobie ułatwić przemieszczanie się pomiędzy kompleksami. Zabierając ze sobą rowery, zdecydowanie ułatwimy poznawanie tych rozległych terenów. Co jednak gdy przyjedziemy bez środka transportu? Jeszcze kilka lat temu były z tym spore problemy a oferta zarówno noclegowa jak i wypożyczenie rowerów sprawiało problemy.

 

 

Powoli ale jednak coś się dzieje w tym kierunku, by ułatwić turystom odwiedzającym Łęknicę zarówno nocleg jak i skorzystanie z rowerów. Z noclegami dla większych grup jest jeszcze problem, ale dla turysty indywidualnego wybór jest coraz większy. Miłym zaskoczeniem było dla mnie odkrycie wypożyczalni rowerów przy Miejskim Ośrodku Kultury w Łęknicy z której skorzystałem podczas poprzedniej wizyty. Ceny nie odstraszają i pozwalają na całodzienne a nawet kilkudniowe wycieczki. Mimo że wypożyczalnia oferuje ok 40 rowerów dla dorosłych plus kilka dla dzieci, to jednak w sezonie warto zarezerwować z odpowiednim wyprzedzeniem. Popularność Łęknicy wzrasta co przekłada się na zainteresowanie rowerami.

 

 

 

Planując moją kolejną wizytę w Parku Mużakowskim, dowiedziałem się że Dom Kultury dysponuje także noclegami. Oferta bardzo skromna, ale za to w przystępnej cenie i w ciekawej lokalizacji. Skromnie bo to zaledwie dwa pokoje przedzielone wspólnym aneksem kuchennym z kuchenką mikrofalową i lodówką. Plusem jest lokalizacja bo o poranku nie budzą nas samochody a wyłącznie śpiew ptaków. Tuż obok budynku MOK znajduje się garaż z wypożyczalnią rowerów, więc po kawie i śniadaniu można ruszać na zwiedzanie.

 

 

Pałac, tzw. „Belweder” został wzniesiony przypuszczalnie w 1925r. przez Oskara Urbanitz, spadkobiercę Eduarda Urbanitz założyciela huty szkła, jednego z ważniejszych obiektów przemysłowych, jakie powstały w Łęknicy w drugiej połowie XIX wieku. Rezydencję usytuowano na terenie parku, który został założony w połowie XIX wieku i stanowił część założenia parkowego księcia Hermana von Pückera. Około 1856 r.

 

Miejski Ośrodek Kultury w Łęknicy

ul. Wojska Polskiego 268-208 Łęknica

Tel. 788 045 473

https://mok.leknica.pl

 

 

 

 

 

 

 

opracowanie & foto
Albin Marciniak
 
 
 
 
 
 
Zwiedzanie Parku Mużakowskiego
 
Punkt Informacji Turystycznej stow. Geopark "Łuk Mużakowa"
 
telefony: +48 530 365 800
e-mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
 
 
 

Most Rakotzbrücke w Kromlau

 
 
 
 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com