Podróże małe czy duże. Sprawdzamy podróżnicze możliwości Polaków

 Podróże małe czy duże, innymi słowy krajowe czy zagraniczne?

Sprawdzamy podróżnicze możliwości Polaków.

 

    Ostatnie miesiące nie dadzą o sobie zapomnieć przez długi czas i z pewnością zapiszą się na kartach historii XXI wieku. W czasie pandemii, ze względów bezpieczeństwa wielu z nas przebywało w odosobnieniu w postaci domowego zacisza, często również pełniąc z tego miejsca obowiązki służbowe, co skutecznie przyczyniło się do zatarcia granicy pomiędzy życiem prywatnym, a życiem zawodowym. W mgnieniu oka z szeroko pojętej swobody przemieszczania się po całym świecie, zostaliśmy poddani próbie, która zmusiła nas do pozostania w domach. Obecnie mija niespełna pięć miesięcy od czasu, kiedy wykryto pierwsze przypadki wirusa SARS-CoV-2 w Europie, a także trzy miesiące odkąd w Polsce podjęto radykalne kroki zmierzające do zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania COVID-19. Powoli jednak obostrzenia są łagodzone co pozwala nam przystosować się do obecnie panującej rzeczywistości.

 

Podróże małe czy duże 2

 

Obecność koronawirusa, największe piętno odcisnęła na turystyce! Niemniej jednak, coraz częściej docierają do nas informacje z krajów europejskich, jak również krajów basenu Morza Śródziemnego, które dają cień szansy na możliwość wakacyjnego odpoczynku. Ku uciesze polskich turystów, w naszym kraju od 4 maja mogły swą działalność wznowić hotele i inne miejsca noclegowe. Nareszcie mieliśmy możliwość dokonania rezerwacji, by choć na weekend wyjechać poza miejsce naszego zamieszkana i móc zrekompensować sobie majówkę, podczas której tak chętnie w ostatnich latach udawaliśmy się na wypoczynek.

POMYŚLMY O TRANSPORCIE!

Pomimo, że wiele krajów zapowiada otwarcie sezonu turystycznego, w pierwszej kolejności musimy pomyśleć o transporcie. Rozporządzenie Rady Ministrów z 21 maja 2020 r. w sprawie zakazów w ruchu lotniczym, przedłuża go dla lotów międzynarodowych do 6 czerwca, a krajowych do 31 maja. Możemy być dobrej myśli i domniemywać, że po 6 czerwca otrzymamy od przewoźników lotniczych pierwsze oferty lotów na wznowionych kierunkach obsługi ruchu pasażerskiego, a od biur podróży pierwsze oferty na wakacyjny wypoczynek. Niestety ruch pasażerski nie będzie wyglądał tak, jak ten, do którego byliśmy przyzwyczajeni. Wybierając ten środek transportu, w pakiecie zostaną nam zafundowane obostrzenia i restrykcje, do których będziemy musieli się dostosować. Niemniej jednak urlop, szczególnie ten organizowany za pośrednictwem biura podróży, zawsze kojarzył nam się z błogością i pewnego rodzaju wyluzowaniem, ale czy przy towarzystwie wszechobecnego pomiaru temperatury ciała, noszeniu maseczek, będziemy mogli w pełni skorzystać z wypoczynku? Oczywiście pewnie znajdzie się grono zagorzałych fanów ciepłych klimatów, do których podróż samolotem w czasach COVID-19 nie będzie stanowiła żadnej przeszkody lecz będą też i tacy, których obecne przepisy obowiązujące na lotniskach zniechęcą do wybierania tej formy transportu. To właśnie w tym momencie przychodzi z pomocą oferta wczasów z dojazdem własnym, która głównie ma do zaproponowania wypoczynek w krajach, do których dotarcie możliwe jest za pomocą drogi lądowej. Wybranie takiej oferty pozwala na odbycie bezpiecznej podróży w gronie najbliższych z pominięciem skupisk ludzi czy chociażby z pominięciem konieczności zakrywani ust przebywając we własnym samochodzie.

 

DOKĄD WYBIERZEMY SIĘ NA UPRAGNIONY URLOP W TRAKCIE WAKACYJNYCH MIESIĘCY?

Z analiz statystycznych prezentowanych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że w latach 2016 – 2018 Polacy na swój upragniony wakacyjny urlop wybierali kierunki: Włochy (806,4 tys./2018 rok), Grecja (727,2 tys./2018rok), Chorwacja (687,1 tys./2018), Hiszpania (597,7 tys./2018). Kraje te zawsze kusiły gwarancją wspaniałej słonecznej pogody, śródziemnomorską kuchnią, a także bogatym zapleczem turystycznym. Niestety bacząc na obecną sytuację wielu z nas będzie musiało zweryfikować swoje upodobania wybierając kierunek na letni wypoczynek. 

Choć w wielu krajach regulacje prawne zmieniają się z dnia na dzień, nadzieję, na chociaż częściowy powrót wakacyjnego sezonu turystycznego dają informacje dobiegające od nas z niektórych europejskich krajów.

Krajami, które najczęściej wymieniane są jako te, od których należałoby rozpocząć planowanie swoich wakacyjnych podróży są Grecja, Chorwacja, Bułgaria, Albania i Cypr.

 

SYTUACJA TURYSTYCZNA W POSZCZEGÓLNYCH KRAJACH.

GRECJA

W Grecji wirus SARS-CoV-2 przebiega dosyć spokojnie, dane płynące z raportu WHO z dnia 28.05.2020 informują, że odnotowano tu 2903 wszystkich przypadków z czego 173 to były przypadki śmiertelne.

Od 15 maja stopniowo wznawiane są międzynarodowe połączenia lotnicze. Obecnie połączenia obsługiwane są na lotnisku w Atenach, dzięki którym możemy odbyć podróż do Niemiec, Belgii, Francji i Szwajcarii.

W zakresie ruchu osobowego przedłużono ograniczenia  dla obywateli państw trzecich do 15.06.2020 r. - ograniczenie nie dotyczy obywateli UE i krajów Schengen.

Od 1 lipca planuje się wznowienie ruchu turystycznego. Turyści nie będą musieli wykonywać testów na obecność koronawirusa przed podróżą, czy poddawać się kwarantannie, lecz po przyjeździe mogą zostać poddawani wyrywkowym testom na obecność SARS-CoV2.

W placówkach turystycznych nadal będzie obowiązywał rygor sanitarny, z naciskiem na komfort pobytu gości.

CHORWACJA

Chorwacja podobnie jak Grecja, lecz z jeszcze mniejszym wskaźnikiem zachorowań – 2244 przypadków, w tym 101 przypadków śmiertelnych (dane z raportu WHO z dnia 28.05.2020)

Chorwacki premier Andrej Plenkovic podczas czwartkowej sesji rządowej (28.05.2020) powiedział, że kraj całkowicie otwiera swoje granice dla 10 krajów. Zgodnie z najnowszą decyzją obywatele Słowenii, Węgier, Austrii, Czech, Słowacji, Estonii, Łotwy, Litwy, Polski i Niemiec będą mogli wjechać do Chorwacji. Minister spraw wewnętrznych, Davor Bozinovic, ogłosił także, że zostanie uruchomiona rządowa strona internetowa, na której cudzoziemcy będą mogli wypełniać formularze swoimi danymi osobowymi, co ma pomóc w uniknięciu zatorów na lądowych przejściach granicznych. Podczas przekraczania granicy, należy również okazać służbom granicznym dokument potwierdzający celowość wjazdu: potwierdzenie rezerwacji noclegu lub akt własności nieruchomości/łodzi.


BUŁGARIA

Aktualne zarządzenie dotyczące zamknięcia granic Bułgarii dla przyjezdnych kończy się 14 czerwca, wobec tego planowane otwarcie granic przewidywane jest na 15 czerwca.

Bułgarskie Ministerstwo Turystyki opublikowało na swojej stronie internetowej projekt szczegółowych instrukcji dotyczących prowadzenia działalności w zakresie zakwaterowania, gastronomii i rozrywki, a Minister turystyki Bułgarii Nikolina Angelkova zapowiedziała, że jeśli u któregoś z gości przebywających w Bułgarii stwierdzone zostaną objawy choroby, będzie on odizolowany od reszty turystów, a hotel nie zostanie objęty kwarantanną.

Według portalu sofiaglobe.com, państwowa stacja radiowa w Bułgarii podała listę krajów o zbliżonym poziomie epidemicznym. Jest na niej Polska, a także: Niemcy, Austria, kraje skandynawskie, Czechy i Francja.

Jak dotąd w Bułgarii podobnie jak w wyżej wymienionych krajach stwierdzono 2 477 przypadków SARS-CoV-2 z czego 134 były przypadkami śmiertelnymi (dane z raportu WHO z dnia 28.05. 2020).

CYPR

Cypr będzie gotowy na przyjęcie zagranicznych turystów od 15 czerwca. Kraj ten obecnie jest najbezpieczniejszym krajem w basenie Morza Śródziemnego i piątym na świecie według WHO, to właśnie tutaj zanotowano tylko 939 przypadków SARS-CoV-2 z czego 17 śmiertelnych (dane z raportu WHO z dnia 28.05.2020).

Choć granice pozostaną otwarte, będą obowiązywać obostrzenia w postaci obowiązkowych testów na obecność SARS-CoV-2 przed wylotem na Cypr, dezynfekcja bagażu, ekrany ochronne i specjalne ubrania ochronne dla obsługi hotelowej i lotniskowej.

Zapowiedziano również, że w oparciu o dostępne dane epidemiologiczne, kraje, z których może pochodzić ruch turystyczny, zostaną podzielone na kategorie A i B. Niestety Polska została zakwalifikowana do kategorii B co oznacza, że podróżni będą musieli poddać się testowi na obecność wirusa na 72 godziny przed wylotem. Wynik testu będą musieli okazać przed wejściem na pokład samolotu, a także podczas kontroli granicznej po przylocie na Cypr.

 

Pomimo, że każdy chciałby rozkoszować się wspaniałą pogodą, wypoczynkiem w otoczeniu pięknych krajobrazów, restrykcje, choć mają zapewnić bezpieczeństwo nie specjalnie skłaniają do odbywania zagranicznych podróży. 

Dodatkowe obawy, nawet przy zachowaniu największych środków ostrożności, niosą skupiska ludzi z różnych krajów na terenie chociażby jednego obiektu zakwaterowania. Ponadto ciągły niepokój o możliwość zarażenia się wirusem skutecznie uniemożliwia pełne wykorzystanie czasu urlopu na relaks i wypoczynek.  

W ŚLAD ZA… „CUDZE CHWALICIE, SWEGO NIE ZNACIE, SAMI NIE WIECIE, CO POSIADACIE.”

 

Już po 4 maja, kiedy to w Polsce mogły swą działalność wznowić obiekty noclegowe dało się zauważyć wzrost zainteresowania rezerwacjami pobytów na terenie naszego kraju. W głównej mierze powodzeniem cieszyły się domki letniskowe usytuowane na uboczy oraz na rozległym terenie, by zachować dystans społeczny. Stopniowo również zaczęliśmy nabierać zaufania do nadmorskich i górskich kurortów.

Wiele osób w tym roku, nie tylko w obawie o bezpieczeństwo podczas dalekich podróży, ale także ze względu na chęć wspierania lokalnych obiektów zakwaterowania czy też lokalnych przedsiębiorców powiązanych z usługami turystycznymi, wybierze właśnie wypoczynek w kraju.  

Zdawać by się mogło iż jako obywatele wiemy wszystko o Polsce lecz często odkładamy na później jej zwiedzenie. Może właśnie jest to dobry czas, by zastanowić się nad spędzeniem kilku dni urlopu biorąc udział w wycieczce, w trakcie której na nowo będziemy mogli poznać uroki nadwiślańskiego kraju?

W nadziei na wzajemne wsparcie, krajowe biura podróży przygotowują ofertę wycieczek objazdowych, jak również wypoczynku w kraju. Ma to na celu zapewnienie możliwości wypoczynku polskim turystom, ale także wspomożenie lokalnych biznesów. Jednym z biur, które wyszło naprzeciw potrzebom stwarzanym przez obecną sytuację, jest Biuro Turystyki LogosTour, biuro o 39-letniej historii i tradycji, które posiada w 100 % polski kapitał zakładowy. W jego ofercie znalazły się krótkie wycieczki objazdowe po Polsce. Ponadto biuro posiada własne hotele. Hotel Logos*** w Zakopanem, który został otwarty w 2016 roku - to z jego tarasu widokowego roztacza się malowniczy krajobraz na Giewont -  a także Hotel Logos*** w Krakowie, położony zaledwie kilka minut drogi od Rynku Głównego. Hotel Logos*** w Krakowie w 2019 roku przeszedł generalny remont i został otworzony dla podróżnych w styczniu 2020 roku, tuż na kilka tygodniu przed ogłoszonym stanem epidemicznym w Polsce.

Czekając na nadejście pogodniejszych dni, nie tylko dla polskiej ale również świtowej turystyki, wierzymy, że wspólnymi siłami uda nam się przetrwać ten trudny dla naszych przyzwyczajeń czas i już w krótce będziemy mogli wspólnie wyruszyć w podróż. 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com