Aparaty cyfrowe choćby te najdroższe, mają swoje ograniczenia. Owszem, sprzęt profesjonalny ma zazwyczaj dłuższy żywot migawki w porównaniu z aparatami amatorskimi, mimo to, każdy ma swoją górną granicę. Najważniejsze ruchome części, to główne lustro (które pozwala patrzeć przez obiektyw z wizjera i odchyla się do góry podczas robienia zdjęcia) oraz migawka. Te dwa elementy ulegają awarii po przekroczeniu pewnych progów ilości "klapnięc".
Jest to istotne i raczej dosyć kosztowne w przypadku konieczności naprawy a najczęściej wymiany na nowe elementy. Na przebieg migawki zwracają uwagę w zasadzie wszyscy kupujący sprzęt z drugiej ręki. I słusznie, bo cóż z tego że aparat wygląda na bardzo zadbany, jeżeli licznik jego migawki pokazuje wartości bardzo wysokie. Na ogół przyjmuje się że aparaty klasy amatorskiej powinny wytrzymywać 100-150 tys cykli, aparaty klasy półprofesjonalnej ok 250 tys a sprzęt profesjonalny nawet pół mln cykli migawki. Oczywiście są to wartości bardzo umowne i nie mogą być brane jako pewnik. Zdarza się że naciąg migawki czy mechanizm lustra padnie po 1/3 wymienionych wartości a zaś inny sprzęt przekroczy 2 a nawet 3 krotnie te wartości i nadal działa bez zarzutów.
Wracając jednak do możliwości sprawdzenia przebiegu migawki aparatu, nie musimy zagłębiać się w exif-y bo jest do tego proste narzędzie. Camera Shutter Count pozwala na szybkie sprawdzenie dużej grupy modeli aparatów. Z informacji widocznych na stronie można dowiedzieć się że program obsługuje aparaty marki: Canon, Nikon, Pentax, Samsung. Jednak z praktyki wiadomo że program poradzi sobie ze znacznie szerszą grupą modeli.
Proces jest bardzo prosty i intuicyjny. Przygotowujemy ostatnie zrobione zdjęcie w formacie JPG bez jakiejkolwiek obróbki.
Otwieramy program https://www.camerashuttercount.com/ a następnie importujemy to zdjęcie do programu. Klikamy widoczny przycisk "upload" i czekamy na pracę programu. Po chwili pojawi nam się okno z cyfrą pokazującą faktyczny przebieg migawki oraz model aparatu z jakiego pochodzi sprawdzany plik. To także daje nam niejako potwierdzenie, gdy np. poprosimy sprzedającego, by podesłał nam zdjęcie zrobione tymże aparatem jakiego zakupem jesteśmy zainteresowani.
Kliknij w baner by przejść do programu Camera Shutter Count
Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo [email protected]
Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: [email protected]