Nazwa użytkownika   Hasło   Pamiętaj mnie     Przypomnieć login?   Zarejestruj się  
 Najpiekniejsze Miejsca w Tatrach baner
aleja 2019

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

 Szklarska Poręba. Co zobaczyć i jak zaplanować wyjazd?

Szklarska Poręba to wymarzone miejsce na urlop – i to bez względu na to, czy zaplanowałeś go na lato, czy na zimę. Podpowiadamy, jak zaplanować wypoczynek w tym górskim mieście.

  1. Szklarska Poręba – noclegi
  2. Szklarska Poręba – co trzeba zobaczyć?
  3. Szklarska Poręba – historia
  4. Szklarska Poręba – położenie

ca4abbc5af33b3ee8c523040ca19b946 1

 

Szklarska Poręba to jedna z najchętniej odwiedzanych miejscowości polskich gór. Niesłabnąca od lat popularność tego kurortu oczywiście nie bierze się znikąd. To miejsce zachwyca nie tylko zapierającymi dech w piersiach krajobrazami, ale też klimatem sprzyjającym regeneracji nadszarpniętego miejskim życiem zdrowia i licznymi atrakcjami. Te ostatnie sytuują Szklarską Porębę w gronie najbardziej interesujących dla turystów miast na Dolnym Śląsku.

Wyjazd do tej miejscowości, przez wielu nazywanej „perłą Karkonoszy” to doskonały pomysł na spędzenie urlopu. Co ważne, Szklarka Poręba jest atrakcyjna dla przyjezdnych o każdej porze roku. Zimą kusi miłośników białego szaleństwa, zaś latem przyciąga tych wszystkich, dla których najlepszy wypoczynek oznacza górskie wędrówki. Nie oznacza to jednak, że ta destynacja jest ciekawa tylko dla aktywnych, bo wiele do zaoferowania ma również tym, którzy szukają po prostu miejsca, w którym mogliby oddać się błogiemu lenistwu.

Szklarska Poręba – położenie

Szklarka Poręba jest położona na południu Polski. Administracyjnie należy do województwa dolnośląskiego i leży nieopodal Jeleniej Góry. Miasto znajduje się na styku trzech regionów. Od południa otaczają je wzniesienia Karkonoszy, od północy Izerów, zaś od wschodu graniczy z Kotliną Jeleniogórską. Ze względu na bliskość granicy państwowej, miejscowość jest również doskonałą bazą wypadową dla turystów, którzy podczas swojego urlopu chcieliby zwiedzić również północno-zachodnie Czechy.

Szklarska Poręba wyróżnia się atrakcyjnym położeniem w dolinie górskiej rzeki Kamiennej, do której w pobliżu miasta wpływają także dwa mniejsze cieki – Kamieńczyk i Szklarka. Zarówno nad samym miastem, jak i całą doliną góruje szczyt Szrenicy, z której możesz podziwiać panoramę Gór Izerskich, kotliny oraz czeskiej części Karkonoszy. Okolice Szklarskiej Poręby obfitują w przyrodnicze ciekawostki, które szczegółowo omówimy na moment.

Szklarska Poręba – historia

Historia Szklarskiej Poręby sięga przełomu XIV i XV wieku, kiedy na teren zajmowany przez dzisiejsze miasto zaczęli napływać pasterze, którzy zakładali pierwsze osady. Wówczas też powstała pierwsza w okolicy huta szkła, której miejscowość zawdzięcza swoją nazwę. Dalszy rozwój ówczesnej wsi wiąże się z napływem czeskich imigrantów oraz eksploatacją licznych złóż minerałów – w znakomitej większości przetwarzano je w lokalnych zakładach.

XIX wieku przyniósł w Szklarskiej Porębie duże zmiany. Miejscowość stała się znana jako uzdrowisko, co ściągnęło do niej kuracjuszy z wielu regionów dzisiejszych Czech, Niemiec oraz Polski. Wtedy również upodobali ją sobie artyści, którzy poszukiwali tu weny i wytchnienia od miejskiego życia. Miasto cieszyło się wówczas opinią swego rodzaju artystycznej kolonii. Po II wojnie światowej Szklarska Poręba znalazła w granicach polski, a 14 lat później – w roku 1959 – uzyskała prawa miejskie. Przez okres powojenny stopniowo rosła renoma miejscowości jako kurortu – zarówno letniego, jak i zimowego.

Szklarska Poręba – co trzeba zobaczyć?

Szklarska Poręba to miasto, w którym nikt nie będzie narzekał na nudę. Nie ma znaczenia, czy urlop zamierzasz spędzić aktywnie, poznać zabytki, czy też nasycić oczy i duszę przyrodą. W okolicy miasta wytyczono wiele szlaków turystycznych o różnym stopniu trudności i przeznaczeniu. Niektóre z nich możesz pokonać wyłącznie pieszo, inne zaś doskonale sprawdzą się jako trasa rowerowych wycieczek. Poza tym w mieście znajdziesz kilka tras narciarskich z wyciągami i kolejami linowymi, wśród których jest najtrudniejszy stok w Polsce – FIS.

Miasto może też poszczycić się bogactwem wiejskiej i małomiasteczkowej architektury z przełomu XIX i XX wieku. Najstarszym obiektem Szklarskiej Poręby jest pochodzący z XVII i przebudowany w XIX wieku kościół MB Różańcowej, położony malowniczo na zboczu wzgórza. Drugi z miejskich kościołów, Bożego Ciała, reprezentuje styl neogotycki. W Szklarskiej Porębie znajdują się także zabytkowe budynki poprzemysłowe. Są to dawny młyn, mieszczący obecnie restaurację oraz zabudowania niedziałającej już huty. Poza tym w rejestrze zabytków znajduje się kilkadziesiąt domów, willi i pensjonatów wzniesionych w unikatowym stylu drewnianym.

Tym, co najbardziej wyróżnia miasto na tle innych kurortów jest jednak mnóstwo przyrodniczych atrakcji. Wśród nich wymienić należy przede wszystkim wąwóz Kamieńczyka ze specjalnym tarasem umożliwiającym zwiedzanie oraz dwa największe wodospady w Sudetach – jeden (wyższy) na Kamieńczyku, drugi zaś na Szklarce.

Szklarska Poręba – noclegi

Atrakcyjność turystyczną miasta podnoszą noclegi w Szklarskiej Porębie z wyżywieniem i widokiem na góry. O zarezerwowaniu miejsca w jednym z nich warto pomyśleć już teraz. Latem, kiedy do miasta przybywa wielu turystów, może okazać się, że wolnych pokojów w obiektach o interesującym cię standardzie już nie ma.

Polska na weekend

podziemia

podziemia

miasta

miasta

zamki i pałace

zamki i palace

skanseny

skanseny

parowozownie

parowozownie

muzea

muzea

miejsca wyjątkowe

miejsca wyjatkowe

forty i twierdze

forty i twierdze

zabytki sakralne

zabytki sakralne

Woda

spływy kajakowe

splywy kajakowe

polecane rejsy

polecane rejsy

imprezy

imprezy wodniakow2

Żaglowce

Góry

rajdy, zloty

rajdy i zloty

imprezy górskie

imprezy gorskie

szkolenia

szkolenia porady

testy sprzętu

testy sprzetu

przewodnicy

baza przewodnikow

schroniska

schroniska gorskie

fotorelacje

fotorelacje

wyprawy

wyprawy

serwisy pogodowe

 SERWIS POGODOWY

komunikaty GOPR, TOPR

 
komunikaty GOPR TOPR

 

 

 

mapy Tatr online

 mapy tatr

Małopolska Gościnna

SKANSENY I MUZEA PLENEROWE W MAŁOPOLSCE 3   Zamki i obiekty obronne w Małopolsce 2  PODZIEMIA W MAŁOPOLSCE 2
 

 
Wybrane i polecane szlaki rowerowe
 
 

najpiekniejsze szlaki kajakowe w Polsce

sprzęt outdoorowy - testy - porady - nowości - zapowiedzi

 
testy sprzętu outdoorowego
 

Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców

 
aleja 2019
 

Polecamy

Obiekty UNESCO w Polsce

 
Polskie obiekty na Liście UNESCO
 
 
 
 
Szczyty Tatr Polskich alfabetycznie
 

szczyty pasm górskich w Polsce

 
niebezpieczne zwierzęta w Polsce
 
najbardziej niebezpieczne lotniska na świecie
 
najniebezpieczniejsze rośliny świata
 
najwyższe drzewa świata
 
najdłuższe mosty świata
 
najdziwniejsze budynki świata
 

Odwiedza nas 156 gości oraz 0 użytkowników.