Półmetek wakacji w Krakowie i Małopolsce

Półmetek wakacji w Krakowie i Małopolsce

Półmetek wakacji w Krakowie i Małopolsce

informacja prasowa

 

  W środę, 9 sierpnia w Kraków Airport odbyła się konferencja prasowa pt. „Półmetek wakacji w Krakowie i Małopolsce!”. W spotkaniu uczestniczyli: Iwona Gibas - Członek Zarządu Województwa Małopolskiego, Radosław Włoszek - Prezes Zarządu Kraków Airport oraz Grzegorz Biedroń - Prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej. 

 

 
 
foto Albin Marciniak

 

Dzięki danym pozyskanym z hurtowni danych teleinformatycznych firmy Selectiv (tzw. zbiór big data), pochodzącym od użytkowników smartfonów, wiemy, że będąc na półmetku wakacji, Małopolska odnotowuje spektakularne odbicie w ruchu turystycznym, szczególnie z zagranicy. W porównaniu z lipcem ubiegłego roku liczba gości z zagranicy przyjeżdżających do Małopolski w 2023 roku wzrosła o 150%. W lipcu 2022 r. odwiedziło region prawie 66 000 turystów zagranicznych, a w lipcu 2023 r. przekroczyliśmy liczbę 165 000 osób. Nastąpił też znaczący przyrost turystów zagranicznych w stosunku od czerwca br. o prawie 94%. Najczęściej odwiedzają Małopolskę turyści z Niemiec, USA, Wielkiej Brytanii, Słowacji, Izraela, Włoch. Odnotować należy także ciągły wzrost turystów z krajów arabskich. W lipcu turyści zagraniczni najczęściej spędzali w Małopolsce 3-4 dni (ponad 70 tys. osób w lipcu br.), ale także decydowali się na dłuższe pobyty – 5-8 dni (prawie 50 tys. osób – lipiec br.); panuje też moda na jednodniowe pobyty (ponad 56,5 tys. osób). Na uwagę zasługuje fakt, że w lipcu nastąpił przyrost turystów krajowych odwiedzających Małopolskę – w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrost nastąpił o prawie 27%. Małopolskę najchętniej odwiedzali mieszkańcy województw: śląskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego, łódzkiego. Turyści krajowi najczęściej spędzali 1 dzień (prawie 1 mln. osób); duży odsetek osób wybierał też dłuższe pobyty 5-8 dni (prawie 650 tys. osób), a nawet 9-15 dni (prawie 500 tys. osób). Co warte podkreślenia, przeważająca większość turystów nocuje w Małopolsce i płaci tu za usługi. Z badań ubiegłego roku wyliczono, że średnie wydatki turysty zagranicznego to ok. 1810 zł/osobę, a turysty krajowego to 539 zł/osobę. Tak więc wzrost turystów to także wymierne wzrosty wpływów z turystyki. W ubiegłym - 2022 roku, wpływy Małopolski z turystyki wyniosły nieco ponad 11 miliardów złotych, natomiast na podstawie obecnych danych szacujemy, że w tym roku przekroczymy wpływy z rekordowego 2019 roku, kiedy wyniosły 15 miliardów. Oznacza to, że w tym roku do kieszeni małopolskich firm, samorządów i Małopolan trafi dodatkowo ponad cztery miliardy złotych. Ponadto kwitnie ruch turystyczny po Małopolsce wśród mieszkańców Krakowa i Małopolski, w czerwcu i lipcu zanotowano ponad milion turystów „wewnętrznych”. 

 

 
 
foto Albin Marciniak
 

 

Statystyki krakowskiego lotniska doskonale pokazują skalę i dynamikę odbudowującego się ruchu lotniczego na krakowskim lotnisku. Krakowskie lotnisko półmetek wakacji zamknęło wynikiem 5 290 279 obsłużonych pasażerów. To w dotychczasowej historii Kraków Airport najlepszy wynik osiągnięty w skali danego roku. W lipcu z usług Kraków Airport skorzystało 918 899 pasażerów, czyli o 17% więcej w stosunku do lipca 2019 r. i o 23% więcej w stosunku do lipca 2022 r. Z Krakowa możemy wybrać kierunki podróży z blisko 150 regularnych połączeń w 33 krajach. W gronie 23 linii lotniczych operujących z krakowskiego lotniska, powitano nowych przewoźników: Turkish Airlines, Sun Express, Air Dolomiti, Air Serbia, Pegasus Airlines. Pasażerowie mogą udać się na wypoczynek do słonecznej Turcji, Włoch, Hiszpanii czy Czarnogóry. Wśród najchętniej wybieranych kierunków wakacyjnych były: Antalya, Rodos, Malaga, Warn, Zadar, Dubaj, Nicea, Malta, Katania czy też Agadir. Pasażerowie oczekują bogatej oferty połączeń, sprawnej obsługi, ale także udogodnień, usług umilających podróż. W wakacje uruchomione zostały nowe punkty handlowe: można zrobić zakupy w Victoria’s Secret, zasmakować kuchni nowej restauracji Sky Lounge, zdegustować regionalne wino Subtilité Wine & Bar, czy też odwiedzić przed podróżą krakowską lodziarnię GoodLood. Plan Generalny lotniska Kraków/Balice wyznacza kierunki rozwoju portu lotniczego w ciągu najbliższych dwóch dekad. Krakowskie lotnisko planuje zainwestować około 1,5 miliarda złotych w rozwój infrastruktury. Podstawą dalszej modernizacji lotniska pozostaje budowa nowej drogi startowej, która jest kluczowym elementem infrastruktury portu lotniczego. Rozwój lotniska oznacza powstanie ponad 10 tysięcy nowych bezpośrednich i pośrednich miejsc pracy oraz rozwój gospodarki Małopolski i Krakowa.

Do tak dużych wzrostów przyczyniły się działania zapoczątkowane już w 2021 roku w ramach projektu „Małopolska – cel podróży”. Odpowiadając na potrzebę wsparcia małopolskiej branży turystycznej, Małopolska Organizacja Turystyczna we współpracy z partnerami – Województwem Małopolskim i Miastem Kraków wdrożyły intensywną kampanię promocyjną na rynkach zagranicznych i rynku polskim. Działania promocyjne skupiły się przede wszystkim na kampanii w Internecie i prasie branżowej, działaniach ambientowych oraz realizacji misji dla małopolskich przedsiębiorców turystycznych. Działania objęły przede wszystkim rynek niemiecki, brytyjski, skandynawski i amerykański oraz rynek krajowy. Powstała także dedykowana rynkom zagranicznym docelowa strona internetowa www.wideopen.travel oraz media społecznościowe: Facebook, Instagram i YouTube - w języku niemieckim i angielskim. 

 

 

Kraków wieczór 14

 

 

24 kwietnia 2023 r. na rynku brytyjskim, niemieckim i austriackim ruszyła kampania w Internecie, która realizowana jest przy wykorzystaniu najnowszych produktów i narzędzi marketingu w sieci. W ramach kampanii przygotowano między innymi spoty i banery podkreślające bogactwo oferty turystycznej Małopolski i Krakowa. Ta część kampanii potrwa do 31 października 2023 roku i zakłada dotarcie do ponad 15 milionów osób. W tym roku realizowana jest również kampania ukierunkowana na klienta biznesowego, mająca na celu promocję potencjału Krakowa i Małopolski jako miejsc idealnych do organizacji międzynarodowych spotkań biznesowych.

Od 1 maja do końca listopada br. prowadzona jest intensywna kampania krajowa na antenach największych polskich stacji telewizyjnych: TVP, POLSAT i TVN, która zakłada ponad 6200 emisji spotów przedstawiających walory turystyczne Małopolski i Krakowa. Kampania wzmocniona jest również działaniami marketingowymi w Internecie, mediach społecznościowych oraz w serwisie vod/player, gdzie zaplanowano minimum 1 mln emisji spotów. 

Małopolskę wraz z jej stolicą można również podziwiać w topowych programach telewizyjnych: „Pytanie na Śniadanie” na antenie TVP, gdzie do końca października zaplanowane jest 17 emisji programu z wejściami pogodowymi oraz felietonami prosto z ciekawych miejsc oraz interesujących wydarzeń w Małopolsce. Jesteśmy obecni w dużych formatach programów TVN: „MasterChef – Wielkie Grillowanie” oraz „MasterChef”, a także w turystycznym programie „Polska na weekend” oraz porannym „Dzień dobry TVN” i „Dzień dobry Wakacje”. 

 

 

Kraków wieczór 1

 

 

Dodatkowo w czerwcu i lipcu miała miejsce głośna kampania promocyjna „Daj się ugościć. Odwiedź Kraków. Odkryj Małopolskę” na antenie RMF FM. W trakcie wakacji z różnych stron kraju przyjechały do Małopolski 4 składy pociągów, na pokładzie których znalazły się gwiazdy polskiej muzyki, sportowcy, influencerzy, kucharze, trenerzy, a przede wszystkim Polki i Polacy, którzy bilety na przejazdy pociągami zdobyli w ogólnopolskim konkursie organizowanym na antenie RMF FM. 

 

 
Krakow z balonu 1
 
 

 

Tak szerokie działania promocyjne radiowe i telewizyjne pozwalają dotrzeć z zaproszeniem do Krakowa i Małopolski do każdego mieszkańca naszego kraju oraz do turystów z zagranicy. Projekt „Małopolska – cel podróży” realizowany jest w całości z Funduszy Europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020. Budżet kampanii to 24 mln zł, w tym: 16 mln zł przeznaczonych jest na część zagraniczną, a 8 mln zł na część krajową. 

 

 

Kraków wieczór 12

 

 

Oprócz realizowanego projektu do tak dobrych statystyk przyczyniły się również organizowane w Krakowie i Małopolsce liczne wydarzenia. Olbrzymią promocję regionu zapewniła organizacja III Igrzysk Europejskich. W wydarzeniu wzięło udział ponad 7000 zawodników z 50 krajów, a same zawody były transmitowane na cały świat. Ponadto bogaty program kulturalny, który w tym roku osnuty jest wokół takich postaci jak np. Mikołaj Kopernik, a już we wrześniu obchodzona 45. rocznica wpisu krakowskiego Starego Miasta na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO wzmacniają ruch turystyczny. 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com